Konkurs Chopinowski. Sześciu Polaków w trzecim etapie. Jeden z uczestników zrezygnował

W trzecim etapie 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego wystąpi sześciu Polaków. Do kolejnej rundy zmagań pianistów z całego świata jury zakwalifikowało 23 uczestników z 11 krajów. Werdykt ogłoszono we wtorek późnym wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Więcej treści na Gazeta.pl >>>

- Po raz kolejny pianiści udowodnili, jak wysoki poziom ma tegoroczny konkurs - powiedziała przewodnicząca jury Katarzyna Popowa-Zydroń. Podkreśliła, że poziom jest tak wysoki, że jury postanowiło po raz kolejny dopuścić do następnego etapu więcej uczestników niż przewidziano w regulaminie.

Dodała, że wszyscy, którzy grali w drugim etapie, są prawdziwie uzdolnieni i bardzo dobrze przygotowani. - Jestem przekonana, że cała ta grupa, która nas przez cztery dni radowała swoimi bardzo ciekawymi wykonaniami, będzie dalej dążyła w tym kierunku - powiedziała Katarzyna Popowa-Zydroń.

Konkurs Chopinowski. Sześciu Polaków w trzecim etapie. Zobacz zdjęcia >>>

- Sam muszę potwierdzić, nie tylko jako organizator, ale również słuchacz, że poziom artystyczny tegorocznego Konkursu jest niezwykle wysoki, przez co jury miało bardzo trudne zadanie z wydaniem werdyktu - powiedział Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Podkreślił, że nie tylko ci artyści, którzy zakwalifikowali się do trzeciego etapu, są znakomitymi pianistami, ale także olbrzymia większość tych, którzy już w konkursie nie zagrają.

- Dla nas organizatorów bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że wśród tych 23 pianistów, sześć osób to Polacy - podkreślił Artur Szklener.

Zobacz wideo 1991. Najważniejszy rok w historii muzyki? [Popkultura Extra]

XVIII Konkurs Chopinowski. Sześciu Polaków w trzecim etapie

Polacy, którzy zakwalifikowali się do trzeciego etapu, to: Piotr Alexewicz, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Szymon Nehring, Kamil Pacholec i Andrzej Wierciński. Ponadto w kolejnej rundzie usłyszymy pięcioro pianistów z Japonii, troje z Włoch, dwóch z Kanady, a także reprezentantów Rosji i Korei Południowej.

Tuż przed podejściem do drugiego etapu z uczestnictwa w konkursie zrezygnował Marcin Wieczorek. Jak podali organizatorzy, podjął taką decyzję ze względów zdrowotnych. Wieczorek miał wystąpić we wtorek o godz. 20.10.

W trzecim etapie pianiści staną przed wyzwaniem zagrani około 50-minutowego recitalu, uwzględniającego w programie jedną z dwóch sonat b-moll lub h-moll, albo pełny cykl Preludiów, a także wybrane opus mazurków.

Nazwiska finalistów poznamy w sobotę (16 października), a zwycięzcę Konkursu - 20 października. Otrzyma on złoty medal i nagrodę w wysokości 40 tysięcy euro.

Więcej o: