Nie samą Adele człowiek żyje. Do posłuchania m.in. nowy Santana i Ralph Kaminski w hołdzie dla Kory [PŁYTY TYGODNIA]

W ten piątek prawie wszystkie oczy w świecie muzyki są zwrócone w stronę Adele, która wydała pierwszy od sześciu lat singiel "Easy On Me". My jak zwykle spoglądamy też na innych artystów i ich muzyczne propozycje - w ten weekend do posłuchania są m.in. nowe projekty Ralpha Kaminskiego, Finneasa czy Carlosa Santany.

Przeczytaj więcej rozrywkowych i kulturalnych treści na stronie głównej Gazeta.pl >>

W piątki na Gazeta.pl podsuwamy wam płyty, na które warto zwrócić uwagę choćby po to, by wyrobić sobie o nich własną opinię.

Zobacz wideo 1991. Najważniejszy rok w historii muzyki? [Popkultura Extra]

Ralph Kaminski - "Kora"

Ralph Kaminski, czyli artysta przez wielkie A, rozpoczyna nowy muzyczny rozdział. Po zakończonej trasie koncertowej, która promowała płytę "Młodość", przyszła pora na hołd dla Kory Jackowskiej. Jak zapowiada wydawca, "Ralph sięga po ponadczasową twórczość Kory i grupy Maanam, by zaprezentować ją na swój oryginalny sposób, a towarzyszą mu w tym wyjątkowi muzycy: Bartek Wąsik, Michał Pepol, Wawrzyniec Topa, Paweł Izdebski i Wiktoria Bialic. Album jest hołdem dla Kory i fantazją na jej temat". 

FINNEAS - "Optimist"

Gdyby nie on, Billie Eilish najpewniej nie byłaby jedną z najpopularniejszych wokalistek na świecie. Wszystko zostaje w rodzinie — Finneas, brat Billie, jest współtwórcą i producentem jej utworów; do tego w swoim obszernym CV może też wymienić współpracę z Justinem Bieberem, Seleną Gomez, Tove Lo czy Camillą Cabello. Mówiąc krótko: ten gość wie, jak robić chwytliwy pop (i jak go zaśpiewać). W całym tym muzycznym zgiełku znalazł czas, żeby stworzyć własny album. "Optimist" to 12 premierowych utworów oraz wydany wcześniej "What They’ll Say About Us" – przejmująca ballada napisana w czasie lockdownu, opisująca siłę człowieka i siłę relacji, które pozwalają przetrwać nawet najtrudniejsze czasy.

Szczyl - "Polska Floryda"

"W wersji zaangażowanego słuchacza, pomijając muzykę, znajdziecie wiele dodatkowych rarytasów. Kupując ten album, poniekąd kupujecie część mnie, którą niechętnie odsłaniam. Zebrało się na krążku od miłości po rozstania, aż od Gdyni po sam Gdańsk. Dwadzieścia jeden lat życiowej refleksji kontra północny luzik. Skubnij swoją kopię i ucieknij myślami nad morze. Szczyle mają w łapach cały świat" - pisze "fenomenalnie niepoukładany" Szczyl o swojej debiutanckiej płycie "Polska Floryda". Rapowy kocur z Trójmiasta jest gotowy zawojować wasze serca — dacie się przekonać?

Carlos Santana - "Blessings & Miracles"

"Blessings and Miracles" to — wedle zapowiedzi wydawcy — jeden z najbardziej ambitnych, dopracowanych i magicznych albumów w bogatej karierze Santany. "Tytuł pochodzi z mojego przekonania, że rodzimy się z niebiańskimi mocami, które pozwalają nam tworzyć szczęście i cuda" - mówi Santana. "Świat programuje nas jako niegodnych tych darów, ale my musimy wykorzystać światło, ducha i duszę - one są niezniszczalne i niezmienne. To są trzy główne elementy na tym albumie". Do współpracy Santana zaprosił wielu znakomitych artystów, autorów tekstów i producentów, a wśród nich są m.in. Rob Thomas, Chris Stapleton, G-Eazy, Diane Warren, Steve Winwood, Chick Corea, Rick Rubin, Kirk Hammett, i American Authors.

Remi Wolf - "Juno"

Począwszy od serii EP-ek wydawanych od 2019 roku, po debiutancki album "Juno", eklektyczna mieszanka soulu i funku otworzyła Remi Wolf drzwi do współpracy z takimi legendami jak Beck i Nile Rodgers. "Remi Wolf potrafi się bawić, a przy tym jej disco wrażliwość sprawia, że chcesz słuchać jej w kółko" – chwali ją "Time". "Jej ekscentryzm i funkowe psych-popowe numery świetnie grają z wyrazistą sferą wizualną" – zachwyca się "The Guardian". Gazeta.pl podpisuje się pod tymi opiniami i dodaje,  że uwielbia Remi Wolf za jej luz i muzyczną wszechstronność. W ten weekend na pewno będziemy się bujać do "Juno".

Co jeszcze? Do sprawdzenia m.in.:

Kadr z 'Easy On Me' Adele Adele powraca po 6 latach! Zobacz teledysk do piosenki "Easy On Me"

Więcej o: