Konkurs Chopinowski. Wiemy, kto zmierzy się w finale muzycznych zmagań

Poznaliśmy wyniki trzeciego, przedostatniego etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W finale, który rozpocznie się 18 października, zmierzy się 12 uczestników z 10 krajów - na liście jest dwóch reprezentantów Polski.

Więcej rozrywkowych i kulturalnych treści znajdziesz na Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Popkultura odc. 87

Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do finałów zakwalifikowało się 12 uczestników reprezentujących 10 krajów.

W finałach wystąpią:

1. Leonora Armellini, Włochy

2. J J Jun Li Bui, Kanada

3. Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia

4. Martin Garcia Garcia, Hiszpania

5. Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia

6. Aimi Kobayashi, Japonia

7. Jakub Kuszlik, Polska

8. Hyuk Lee, Korea Południowa

9. Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada

10. Kamil Pacholec, Polska

11. Hao Rao, Chiny

12. Kyohei Sorita, Japonia

Kiedy poznamy zwycięzcę Konkursu Chopinowskiego?

W ramach konkurencji finałowej każdy z uczestników wykona jeden z koncertów: e-moll op. 11 lub f-moll op. 21. O tym, kto wygra konkurs, przekonamy się 20 października. Zwycięzca lub zwyciężczyni otrzyma złoty medal i nagrodę wysokości 40 tysięcy euro. Polskie Radio ufundowało nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę od pierwszego konkursu — w 1927 roku.

Gdzie można oglądać Konkurs Chopinowski?

Koncerty można oglądać na żywo na kanale TVP Kultura, w aplikacji Chopin Competition i na kanale streamingowym w Internecie — TVP Kultura 2.

Konkurs jest również transmitowany przez Program Drugi Polskiego Radia — współorganizatora wydarzenia. Specjalne pasma poświęcone konkursowi przygotowały wszystkie programy Polskiego Radia, natomiast audycje można znaleźć w specjalnym serwisie multimedialnym. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

Więcej o: