Chopin Forever - ponad 50 wystaw o Chopinie na wyciągnięcie ręki [ZDJĘCIA]

W dniu, gdy poznamy zwycięzcę Konkursu Chopinowskiego, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 12 partnerów z ześciu różnych krajów oraz Google Arts & Culture zaprezentowali projekt Chopin Forever. To możliwość poznania życia, twórczości i wpływu kompozytora na rożne dziedziny życia, jakiej jeszcze nie było.

Czy słuchanie Chopina może przynieść korzyści dla ciała i umysłu? W jakich filmach pojawia się postać kompozytora? Jakie kwiaty towarzyszyły pianiście w kluczowych momentach życia. Te, i wiele innych ciekawostek ludzie na całym świecie będą mogli odkryć dzięki kolekcji "Chopin Forever", zapewniają twórcy projektu.

Najstarsze nagrania Chopina, a może wycieczka po Żelazowej Woli?

Eksperci z instytucji partnerskich, pracując prawie dwa lata, przygotowali ponad 50 wystaw o życiu i twórczości kompozytora. Wśród zebranych materiałów znaleźć można ponad 1,2 tys. elementów: wysokiej rozdzielczości fotografie przedmiotów osobistych, manuskryptów, listów, a także wielu grafik i dzieł inspirowanych twórczością Chopina. Na miłośników muzyki czekają też teraz zdigitalizowane płyty szelakowe, zawierające jedne z najstarszych spośród istniejących nagrań, udostępnione są publicznie po raz pierwszy w ramach kolekcji . Niektóre z nich pochodzą nawet z 1905 roku, jak na przykład te Alfreda Grünfelda - utalentowanego kompozytora, który był pierwszym pianistą nagrywającym płyty gramofonowe.

Więcej o Konkursie Chopinowskim przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W kolekcji znaleźć można między innymi wystawę o trzech chopinowskich fortepianach, która przenosi do świata kompozytora z 1848 roku, czasów, kiedy po raz ostatni w życiu dawał koncerty w Londynie. Dodatkową atrakcją dla fanów geniusza fortepianu jest dostęp do jego rękopisów, dzięki którym można przyjrzeć się bliżej kołysance Berceuse Des-dur op. 57 czy Etiudzie op. 10 nr 3. Można też będzie obejrzeć rozmowy z pianistami z całego świata, którzy opowiedzą, dlaczego kochają muzykę Chopina. Wśród nich są m.in. Jan Lisiecki czy zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Yulianna Avdeeva. Seong-Jin Cho, który wygrał w Warszawie sześćlat temu, też podzielił się swoimi refleksjami na temat kompozytora.

Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z Google Arts & Culture (platforma, na której zbiory udostępnia ponad dwa tysiące instytucji kultury z ponad 80 krajów), a także z 12 partnerami z sześciu różnych krajów. Wśród nich znalazły się także instytucje z Polski, które po raz pierwszy prezentują swoje zasoby na Google Arts & Culture. Są to Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Milanowskie Centrum Kultury, a także Balet Dworski Cracovia Danza.

Zobacz wideo Jeśli nie Chopin to co? Nowości w kulturze

Jak opowiadali twórcy podczas konferencji prasowej, zależało im na tym, by dotrzeć przede wszystkim do użytkowników smartfonów, więc poruszanie się po przestrzeni projektu było projektowane tak, by im to maksymalnie ułatwić. "Chopin Everywhere" to z kolei rozszerzenie przeglądarki Chrome, dzięki któremu możliwe jest odkrywanie Chopina w bardziej intuicyjny sposób. Przy każdorazowym otwieraniu nowej karty, pojawi się interesujący fakt dotyczący kompozytora i jego powiązań z innymi artystami. Rozszerzenie umożliwia także przekształcenie dowolnej strony z Wikipedii związanej z Chopinem w magiczny moment, sprawiając, że litery i obrazy zaczną współgrać z melodią kompozytora.

Chopin był też inspiracją dla artystki Beaty S?liwin?skiej BARRAKUZ, która stworzyła motyw przewodni projektu. Jak sama powiedziała:

Wyobraziłam sobie, że pokażę postać Chopina i jego życie na pięciolinii - nie dosłownej, narysowanej na pracach, ale takiej, która została zbudowana z nakładających się na siebie warstw, płynących przez większość grafik. Kreacja jest kolorowa i dynamiczna, ale wciąż posiada romantyczny wydźwięk. Kwiaty są tym elementem, który spaja cały pejzaż w całość, kojarzy się z rozkwitem, ale i symbolizuje polskość.

Projekt Chopin Forever można oglądać w aplikacji Google Arts & Culture (iOS / Android) lub online g.co/Chopin.

Więcej o: