Konkurs Chopinowski. Bruce Liu ze złotym medalem. Bardzo długie obrady i aż osiem nagród

Bruce (Xiaoiu) Liu z Kanady został zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Jury pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń ogłosiło werdykt dopiero po 2 w nocy.

Po trwających niezwykle długo obradach jurorzy konkursu zdecydowali o przyznaniu aż ośmiu nagród:

  • VI nagroda: JJ Jun Li Bui (Kanada)
  • V nagroda: Leonora Armellini (Włochy)
  • IV nagroda: ex aequo Aimi Kobayashi (Japonia) i Jakub Kuszlik (Polska) (także nagroda Polskiego Radia za mazurki)
  • III Martin Garcia Garcia (Hiszpania) (także nagroda za najlepsze wykonanie koncertu)
  • II nagroda: ex aequo Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia) (także nagroda im. Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty) i Kyohei Sorita (Japonia)
  • I nagroda: Bruce (Xiaoiu) Liu (Kanada)
Zobacz wideo Co nowego w kulturze?

Bruce (Xiaoiu) Liu wygrywa Konkurs Chopinowski. "To była wielka przygoda"

Kanadyjczyk powiedział po ogłoszeniu wyników:

O mój boże, naprawdę nie wiem, co powiedzieć. To jest wspaniałe uczucie, stać tutaj, to była wielka przygoda z tymi wspaniałymi ludźmi grać w Filharmonii Narodowej w Warszawie... Na pewno szczęśliwa jest moja rodzina i moi przyjaciele, a ja naprawdę nie mam słów. To wielkie przeżycie i wielka radość móc uczestniczyć w tym wspaniałym, niezwykle prestiżowym wydarzeniu jakim jest Konkurs Chopinowski.

Julianna Awdiejewa podczas ogłoszenia werdyktu w 2010 roku Ostatecznie liczy się Chopin, ale przecież kochamy anegdoty i skandale

Liu od początku był mocnym faworytem. Pianista urodził się 8 maja 1997 roku w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem jednego z jurorów konkursu - Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertów z China NCPA Orchestra. Ostatnio odbył też dwa tournees po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Więcej o konkursie chopinowskim przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- To był konkurs na takim poziomie, z takimi indywidualnościami, że bym powstrzymała się od wszelkiego doradzania uczestnikom. Niech ewentualnie ich pedagodzy doradzają, a my się po prostu cieszymy - mówiła w studio TVP Kultura Elżbieta Tarnawska. Jeśli można by było czegokolwiek życzyć młodym pianistom, to obecni w studio są zgodni - dobrze, by byli sobą. Następnie rozmowa zeszła właśnie na reprezentującego Kanadę Bruce'a Xiaoiu Liu, który prezentował się w finale jako ostatni uczestnik. Padały same komplementy, w tym określenie jego finałowego występu:

Cudo po prostu.

Czekając na wyniki rzecznik prasowy konkursu zacytował z kolei wielokrotnego jurora prof. Andrzeja Jasińskiego. Na pytanie o to, jak zagrać, żeby przekonać do siebie jurorów, jak ich zachwycić, miał jednym zdaniem odpowiedzieć:

Trzeba zagrać tak, żeby Chopin był szczęśliwy.

W czwartek 21 października odbędzie się pierwszy z trzech zaplanowanych koncertów laureatów. Początek transmisji z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej o 19.00 w TVP Kultura. Polskim Radiu i w mediach społecznościowych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. A tutaj zapis emocji w trakcie oczekiwania na werdykt:

Bruce (Xiaoyu) Liu Konkurs Chopinowski - zagrali już wszyscy, teraz wszystko w rękach jury

Następna taka okazja nadarzy się prawdopodobnie za cztery lata.

Więcej o: