Były zwycięzca Konkursu Chopinowskiego został zatrzymany przez chińską policję. Za podżeganie do prostytucji

Pianista Li Yundi zwany "księciem fortepianu", swego czasu najmłodszy w historii laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, miał zostać aresztowany przez chińską policję w Pekinie za nagabywanie do prostytucji.

Policja z pekińskiej dzielnicy Chaoyang w czwartek poinformowała, że aresztowała 39-latka o nazwisku Li i 29-letnią kobietę o nazwisku Chen. Powodem zatrzymania miały być doniesienia lokalnych mieszkańców, którzy zauważyli, że mężczyzna często korzysta z usług prostytutek o tej samej porze - donosi "Global Times".

Zobacz wideo Co było bardziej skandaliczne: genitalia na krzyżu czy figura Jezusa pod workiem z wodą?

Były laureat Konkuru Chopinowskiego aresztowany za nagabywanie prostytucji

Korzystający z usług prostytutki 39-latek miał zostać przyłapany, kiedy czekał na kobietę w drzwiach. W policyjnym komunikacie umieszczonym na platformie Weibo, która jest lokalnym odpowiednikiem Twittera, poinformowano, że w toku przesłuchań oboje przyznali się do postawionych im zarzutów. Oboje zostali zatrzymani w areszcie.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Początkowo nie było pewności, kto dokładnie został zatrzymany, ale chińskie media i użytkownicy sieci niemal od początku spekulowali, że chodzi o "księcia fortepianu" Li Yundi, który w wieku 18 lat wygrał XVI Konkurs Chopinowski w roku 2000, a 15 lat później został także jego jurorem.

Chińska policja upewniła wszystkich w przekonaniu o tym, że zatrzymanym mężczyzną jest słynny muzyk: na oficjalnym profilu na Weibo pojawiło się najpierw zdjęcie klawiatury fortepianu z podpisem "Ten świat nie jest tylko czarno-biały, ale biały i czarny muszą zostać oddzielone. Nie popełniajcie błędów". Jak donosi agencja Reuters profil People's Daily zidentyfikował muzyka używając hasztaga o treści "Li Yundi zatrzymany za prostytucję". W dwie godziny posty związane z tym hasłem zostały wyświetlone 790 milionów razy i zebrały około 200 tysięcy komentarzy.

Nie byłby pierwszy przypadek, kiedy nazwisko Li pada w kontekście takich doniesień. Jeszcze w 2007 roku mówiło się o tym, że intensywnie kontaktuje się z gwiazdą filmów pornograficznych, a w trakcie studiów w Hanowerze miał "wieść bardzo bogate życie rozrywkowe". Podobno Li pod zarzutem podżegania do prostytucji był już w tym roku aresztowany, ale wtedy sprawa nie została nagłośniona. Tym razem policja miała znaleźć także dowody na przelewy pieniędzy, których ślady zostały w rozmowie Li i Chen na platformie WeChat.

Jak wskazuje "Global Times", nagabywanie do prostytucji nie jest w Pekinie czynem kryminalnym, jednak jest karane tymczasowym pozbawieniem wolności nawet do 15 dni. Agencja Reuters próbowała zdobyć komentarz od Li Yundi lub jego rzecznika prasowego, nie udało się jednak nawiązać kontaktu.

Chińskie Stowarzyszenie Sztuk Widowiskowych wydało w piątek oświadczenie, w którym podkreśla, że zachowanie Li Yundi wykazuje pogardę dla prawa i brak moralnej dyscypliny, w związku z czym nawołuje wszystkich swoich członków do bojkotu muzyka. Zareagowało także Chińskie Stowarzyszenie Muzyków - Li został skreślony z listy członków za "ekstremalnie negatywny wpływ społeczny".

Komentatorzy zwracają uwagę, że najnowsze doniesienia stoją w silnej opozycji do wizerunku niewinnego chłopca, który Li miał przez lata kreować. Mogą także oznaczać, że Li Yundi nie będzie mógł kontynuować kariery w Chinach - oficjalna linia państwowa mówi o braku tolerancji dla "upadłych artystów". "Global Times" donosi, że w miniony czwartek, kiedy to pojawiły się pierwsze doniesienia o aresztowaniu muzyka, zostały już podjęte pierwsze kroki. Osiem odcinków programu rozrywkowego "Call My by Fire", którego Li był uczestnikiem, zostało usuniętych z platform streamingowych.

Li Yundi. Życiorys

Li Yundi urodził się 7 października 1982 roku. Na fortepianie gra od 7. roku życia, a na akordeonie zaczął grać w wieku czterech lat. Kształcił się m.in. w Syczuańskim Instytucie Muzycznym i w Szkole Artystycznej w Shenzhenie. W 1999 roku zdobył III miejsce w Konkursie im. Liszta w Utrechcie i na Konkursie Chińskim w Pekinie. W tym samym roku zajął też pierwsze miejsce w Konkursu im. Giny Bachauer w Salt Lake City.

Li Yundi miał 18 lat, kiedy zajął I miejsce w Konkursie Chopinowskim, co uczyniło go najmłodszym zdobywcą tego wyróżnienia. W 2000 roku przełamał czarną passę konkursu- był pierwszym od 15 lat pianistą, który zdobył pierwsze miejsce. W dwóch poprzednich edycjach prestiżowego konkursu jury nie wskazywało zwycięzcy - najwyższą notą było miejsce drugie. Od Towarzystwa im. Fryderyka Chopina otrzymał także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie poloneza.

Julianna Awdiejewa podczas ogłoszenia werdyktu w 2010 roku Ostatecznie liczy się Chopin, ale przecież kochamy anegdoty i skandale

W 2001 roku rozpoczął studia w Hanowerze, a po wygranej w konkursie zaczął intensywnie koncertować: występował w Wiedniu, Nowym Jorku w Petersburgu. W 2002 roku nagrał płytę ze swoimi interpretacjami muzyki Fryderyka Chopina, a rok później to samo zrobił z Lisztem. W 2010 roku przyznano mu w Polsce Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", w 2015 został jurorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W tym samym roku zagrał obok Taylor Swift w reklamie samochodów marki Toyota.

Zaplanowaną na 2020 rok trasę koncertową musiał przełożyć przez epidemię koronawirusa, ostatnio występował w chińskim programie typu reality-show. 

Więcej o: