Więcej kulturalnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>
Wydanie albumu Bruce’a Liu to kolejny przykład znakomitej współpracy Deutsche Grammophon z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, wspólnie angażujących się w promowanie wybitnych interpretatorów muzyki Chopina.
– Cieszymy się, że możemy po raz kolejny współpracować z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i świętować sukces jednej ze wschodzących gwiazd klasycznego świata – komentuje dr Clemens Trautmann, szef Deutsche Grammophon. – Melomanów na całym świecie urzekł każdy etap tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Wiem, że wszyscy dołączą do nas, gratulując Bruce’owi Liu jego odkrywczych interpretacji, którymi zachwycił nas w ciągu ostatnich kilku tygodni. Potężne emocje i niezwykły fenomen Chopina przemawiają głęboko do młodych muzyków, dlatego uważamy za tak ważne dzielenie się nagraniami z Konkursu Chopinowskiego.
Deutsche Grammophon współpracowała z Instytutem Chopina przy ważnych wydarzeniach w przeszłości, w szczególności w Roku Chopinowskim 2010 oraz podczas cieszących się wielkim uznaniem festiwali "Chopin i jego Europa" w Warszawie. Współpraca przybrała nowy kształt w 2015 roku, kiedy Yellow Label podjął się natychmiastowej organizacji wydania albumu zwycięzcy XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Debiut Seong-Jin Cho w DG, ułożony z nagrań dokonanych w trakcie Konkursu, znalazł się na szczycie list przebojów w jego rodzinnej Korei Południowej i doprowadził do podpisania przez niego kontraktu z DG.
Bruce Liu, urodzony 8 maja 1997 roku w Paryżu, ukończył Konserwatorium Montrealskie pod kierunkiem Richarda Raymonda, a obecnie jest uczniem Dang Thai Sona. Występował już między innymi z Cleveland Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, Montreal Symphony Orchestra i Orchestra of the Americas, odbył także tournée z China NCPA Orchestra w Ameryce Północnej. Ostatnie sezony przyniosły dwa kolejne tournée po Chinach, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej (między innymi występy w National Center for the Performing Arts, Beijing Concert Hall i Shanghai Oriental Arts Centre) oraz występ z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Artysta zdobywał nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych w Sendai, Montrealu, Tel Awiwie i Viseu.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbył się po raz pierwszy w 1927 r. i od 1955 r. do czasu pojawienia się COVID-19 odbywał się co pięć lat. Jako członek–założyciel Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych, Konkurs Chopinowski ustanowił standardy organizacyjne stanowiące wzór dla wielu innych konkursów muzyki klasycznej. 18. edycja Konkursu, pierwotnie zaplanowana na październik 2020 r., została przełożona na rok 2021, z powodu pandemii.
Konkurs Chopinowski potwierdza ponadczasowość muzyki genialnego polskiego kompozytora i od samego początku jest czymś więcej niż konkursem muzycznym. Przyciągając coraz większą liczbę talentów pianistycznych z całego świata (452 zgłoszenia w 2015 r., ponad 500 w 2020 r.!), zwraca uwagę nie tylko społeczności muzycznej, ale także tych, którzy mają zwykle niewielki kontakt z muzyką klasyczną. W Polsce jest to rodzaj święta narodowego, a w skali globalnej to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych. Kolejni laureaci Konkursu należą do panteonu światowej pianistyki: Maurizio Pollini, Martha Argerich, Garrick Ohlsson, Krystian Zimerman, Dang Thai Son, Stanislav Bunin, Kevin Kenner, Philippe Giusiano, Yundi Li, Rafał Blechacz, Yulianna Avdeeva i zwycięzca ostatniego Konkursu – Seong-Jin Cho.
Reputacja Konkursu opiera się również na międzynarodowej randze jury. Na przestrzeni lat były to takie czołowe postaci ze świata muzyki, idei i sztuki, jak Wilhelm Backhaus, Arturo Benedetti-Michelangeli, Artur Rubinstein, Nadia Boulanger, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Maurice Ravel czy Karol Szymanowski.