Halo, dzwonią lata 70., odbieracie? ABBA i Diana Ross z nowymi płytami [PŁYTY TYGODNIA]

Intensywna muzyczna jesień trwa w najlepsze. W ten piątek wiele radarów jest nastawionych na nostalgię za latami 70., bo płyty z premierowym materiałem wydali Diana Ross ("Thank You") i ABBA ("Voyage"). Na nowych krążkach takich artystów jak Terrace Martin czy Wczasy też można się doszukać odwołań do przeszłości, aczkolwiek w prawdziwą podróż do lat minionych (i utworów minionych) tym razem zabiera nas Radiohead z "KID A MNESIA".

W piątki na Gazeta.pl podsuwamy wam płyty, na które warto zwrócić uwagę choćby po to, by wyrobić sobie o nich własną opinię. Poniższe opisy zostały opracowane na podstawie materiałów wydawców.

Zobacz wideo Popkultura odc. 90

Wczasy - "To wszystko kiedyś minie"

"Nie martw się, to wszystko kiedyś minie, to wszystko ucichnie" - śpiewał nam duet Wczasy w singlu "Tyle słów". Album "To wszystko kiedyś minie" jest dla Jakuba Żwirełły i Bartłomieja Maczaluka zdecydowanym krokiem naprzód — to materiał bardziej zróżnicowany stylistycznie i brzmieniowo od debiutu. Duet Wczasy łączy polską zimną falę z synth-popowymi przebojami w stylu lat 80. i 90. Mocne, emocjonalne polskie teksty, przebojowość, autorskie teledyski i żywiołowe koncerty sprawiły, że o Wczasach zrobiło się głośno wśród fanów polskiej muzyki alternatywnej. Na "To wszystko kiedyś minie" post-punk miesza się z techno, zimna fala z shoegazem, ale nie brakuje też chwytliwych melodii. 

Radiohead - "Kid A Mnesia"

Premiery reedycji wydawnictw, które bez zająknięcia można nazywać klasykami, to już niemalże stały kącik w naszym premierowym cyklu. W tym tygodniu padło na Radiohead i "Kid A Mnesia", czyli połączone wydanie płyt "Kid A" (2000) oraz "Amnesiac" (2001). Do specjalnej edycji dołączono trzeci krążek zatytułowany "K’id Amnesiae’", na który składają się dodatkowe materiały z sesji nagraniowych do "Kid A" i "Amnesiac". Oprócz alternatywnych wersji i elementów utworów z tych albumów oraz stron B "Kid Amnesiae" zawiera nigdy wcześniej niesłyszany utwór "If You Say the Word" (dostępny jako cyfrowy singiel) oraz studyjne nagranie "Follow Me Around".

Diana Ross - "Thank You"

Diana Ross, ikona soulu i disco, powraca z nową, bardzo osobistą płytą "Thank You". Otwierający ją numer tytułowy, który nadaje ton całemu dziełu jako wyraz wdzięczności. 25. studyjny album Ross zawiera wyłącznie nowy materiał. Każda z piosenek przepełniona jest szczęściem, pochwałą życia i radością, a całość dedykowana jest fanom Diany. - Ostatni rok spędziłam, nagrywając nową muzykę będącą wyrazem szczęścia, miłości i wdzięczności, które czuję każdego dnia - tłumaczy Ross. - To moja pochwała życia i was, słuchaczy. Ze wszystkim, co dzieje się teraz na świecie, wiedziałam, że muszę nagrać płytę, która będzie miała ważne przesłanie.

Terrace Martin - "Drones"

Najnowszy solowy projekt Terrace'a Martina, kalifornijskiego producenta i multiinstrumentalisty, który od lat umiejętnie łączy wpływy hip-hopu i soulu z jazzem, mamy traktować jako album koncepcyjny. W centrum Martin, znany m.in. ze współpracy z Kendrickiem Lamarem czy Robertem Glasperem, postawił pustkę i kontrolę — przede wszystkim tę, którą sprawują nad nami martwe przedmioty, często trzymane najbliżej, jak to możliwe. Płyta "Drones" ma tę wspomnianą pustkę wypełnić. W rozmowie z magazynem "American Songwriter" Martin stwierdził, że w trakcie pandemii, która naturalnie ukształtowała krążek, udało mu się odnaleźć "piękno w zwróceniu się ku samemu sobie". - Musiałem się zmierzyć z poczuciem odpowiedzialności. Cały ten album bazuje na odpowiedzialności, współczuciu i prawdzie - mówi muzyk. Wśród gości na "Drones" pojawiają się m.in. Kendrick Lamar, Channel Tres, Cordae, Leon Bridges, James Fauntleroy i Snoop Dogg.

ABBA - "Voyage"

Na ten powrót czekały miliony słuchaczy na całym świecie. Powrót, który jest jednocześnie ostatecznym pożegnaniem zespołu ABBA ze sceną. Płyta "Voyage" zawiera dziesięć premierowych kompozycji — prace nad nimi ruszyły na początku 2018 roku.  – W trakcie tych pierwszych sesji w 2018 roku mieliśmy wielką frajdę w studiu. Kiedy Benny zadzwonił i zapytał, czy nie chciałabym pośpiewać, od razu się zgodziłam. A te piosenki. Chylę czoła przed geniuszem ich autorów. Fantastycznie było znów pracować z całym zespołem. Tak się cieszę, że to zrobiliśmy i mam nadzieję, że nasi fani czują to samo - mówi Anni-Frid Lyngstad. Na początku września ABBA zapowiedziała rewolucyjny koncert, w ramach którego członkowie grupy wystąpią jako cyfrowe awatary w specjalnie do tego wybudowanej ABBA Arenie w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie.

Co jeszcze? Warto sprawdzić m.in.:

Więcej o: