Podcasty artystyczne tworzone są zarówno przez twórców sztuki, jak i jej odbiorców. Mają rozmaite cele do spełnienia, toteż każdy może wśród nich znaleźć coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę na przykład na podcasty, pomagające artystom w pobudzeniu ich kreatywności. Muzycy Aimee Mann i Ted Leo stworzyli podcast pod nazwą ''The Art of Process''. W ramach poszczególnych odcinków zapraszają oni do studia artystów, by rozmawiać z nimi o procesach twórczych. Przewodnim tematem podcastu ''99% Invisible'' jest architektura i wzornictwo, jednak słuchając go można także zmienić własną perspektywę i zyskać nowe spojrzenie na problem, co z pewnością wpłynie pozytywnie na pobudzenie kreatywności. Z kolei o tym, w jaki sposób radzą sobie z procesem twórczym, opowiadają artyści zaproszeni do poszczególnych odcinków podcastu ''Say something worth stealing'' przez prowadzącego, Dave’a Curry. O tym, jak tworzyć sztukę przynoszącą dochód rozmawia z kolei z ekspertami z różnych dziedzin Antress Wood w swojej audycji ''Savvy painter''. Do popularnych podcastów artystycznych zaliczyć też można ''The Go Creative Show''. Podcast ten prowadzony jest przez Bena Consoli, a adresowany do fanów muzyki filmowej, kinematografii i przemysłu filmowego. Choć wśród wymienionych podcastów brak audycji polskojęzycznych, nie oznacza to, że o sztuce nie można słuchać w mowie ojczystej.
Ciekawe podcasty o sztuce powstają również w Polsce. Na uwagę zasługuje na przykład podcast Joanny Żelazińskiej ''Przed obrazem''. Autorka legitymuje się dyplomem z historii sztuki, a swoim podcastem zachęca do świadomego zwiedzania muzeów, proponując przemyślane trasy i opowiadając o poszczególnych eksponatach. Zaprasza do takich muzeów, jak Luwr, Musee d’Orsay czy Muzea Watykańskie, ale także do Muzeum Narodowego w Warszawie. Każdy sezon jej podcastu podzielony jest na 10 odcinków, w których przedstawia ona 9 obrazów ze zbiorów danego muzeum. Mają one stanowić drogowskazy na trasie zwiedzania. A trasa ta jest ściśle przemyślana, zaś dzieła sztuki ułożone zostały przez autorkę w taki sposób, by zwiedzający mógł obejrzeć sporą część danego muzeum w krótkim czasie. Autorka tworzy podcasty dotyczące wyłącznie muzeów, w których była, a przed każdym obrazem zatrzymuje się nie dłużej, niż przez 10 minut. Słuchacze mogą poczuć się tak, jakby sami znaleźli się w danym muzeum, albo też skorzystać z informacji przekazanych przez autorkę podczas rzeczywistego zwiedzania zbiorów sztuki.
Polskojęzyczne ciekawe podcasty o sztuce można znaleźć również na portalu niezlasztuka.net – tu można wysłuchać esejów o wybranych obrazach lub twórcach sztuki. Podcasty o sztuce współczesnej oferuje również TOK FM, warto też zajrzeć w poszukiwaniu podcastów o tematyce artystycznej na stronę polskiepodcasty.pl. Na Spotify znajdziemy również podcast ''Dawno temu w sztuce'' czy też podcast domu aukcyjnego Agra-Art ''Rozmowy Przy Sztuce''.
Jak widać, w sieci można znaleźć ciekawe podcasty o sztuce. Ranking podcastów o sztuce może otworzyć na przykład ''ARTCAST''. Jest to wyjątkowa seria podcastów nadawanych z Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku. W tym podcaście, poświęconym sztuce współczesnej, głos mają głównie artyści. Autorzy podcastu zapraszają twórców i rozmawiają z nimi na różne tematy, poczynając od bieżącej sytuacji politycznej, poprzez kondycję kultury współczesnej, na sensie sztuki skończywszy. Każdy odcinek poświęcony jest innemu zagadnieniu. Gośćmi podcastu są tacy artyści, jak Pamela Bożek, Paweł Błęcki czy Magdalena Danaj.
Oto ciekawe podcasty o sztuce (lista zawiera wyłącznie podcasty polskojęzyczne):
Zobacz też: Polscy malarze, których nazwiska wypada znać