20 lat temu Shakira wydała przebojową płytę "Laundry Service". Musiała się nauczyć angielskiego

Legacy Recordings oraz Sony Music Entertainment świętują 20. rocznicę wydania pierwszego anglojęzycznego albumu Shakiry. W piątek w serwisach digitalowych ukazała się specjalna edycja płyty "Laundry Service (Washed and Dried)".

Urodzona w Barranquilla w Kolumbii artystka rozpoczęła nagrywanie muzyki pod skrzydłami wytwórni Sony Music w wieku 13 lat, ugruntowując i rozwijając swoją pozycję na hiszpańskiej scenie muzycznej. Wydając cztery pierwsze albumy w ojczystym języku, pokazała, że jest jedną z tych wokalistek, które trzeba koniecznie zobaczyć na żywo. Wraz z wydaniem czwartego studyjnego krążka "Dónde Están los Ladrones?" odniosła sukces w Ameryce Łacińskiej, Hiszpanii i amerykańskich społecznościach latynoskich. Jej pierwszy album live, nagrany w sierpniu 1999 roku dla MTV Unplugged otworzył jej drzwi do kariery w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz wideo Popkultura odc. 90

Shakira świętuje 20-lecie "Laundry Service"

Wraz z nadejściem XXI wieku, Shakira postanowiła wydać swój pierwszy w pełni anglojęzyczny materiał, podejmując przy tym trudne wyzwanie – musiała nauczyć się języka angielskiego na tyle dobrze, aby pisać tak samo mocne teksty jak po hiszpańsku. - Musiałam znaleźć sposób, aby wyrazić swoje uczucia, przekazać moje codzienne historie w języku angielskim. Kupiłam więc kilka słowników rymów angielskich, czytałam poezję i autorów takich jak Leonard Cohen i Walt Whitman – powiedziała w wywiadzie dla magazynu Faze.

Pierwotnie wydany 13 listopada album "Laundry Service" wprowadził Shakirę do międzynarodowej stratosfery muzyki pop. Pełen fascynujących styli muzycznych, wpływów i inspiracji. Zawierał elementy muzyki andyjskiej, tańca, popu, brzmienia Bliskiego Wschodu, rock’n’rolla, tanga, prezentując Shakirę jako wyjątkową artystkę. Eksplorowała przy tym motywy miłości i romansu, wyrażane w nowo odkrytej znajomości języka angielskiego. Wokalistka jest autorką każdej piosenki na albumie, nad którym pracowała pod okiem Emilio Estefana.

 

Era "Laundry Service" to sześć singli, w tym światowy hit "Whenever, Wherever". Poza nim ukazały się utwory "Underneath Your Clothes", "Objection (Tango)", "Te Dejo Madrid", "Que Me Quedes Tú" oraz "The One". Album znalazł się na szczytach list przebojów na całym świecie od Australii, po Kanadę. W Stanach Zjednoczonych wspiął się na 3. miejsce listy Billboard 200. Sprzedano ponad 18 milionów egzemplarzy płyty na całym świecie, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się albumów XXI wieku.

W ciągu swojej spektakularnej kariery Shakira sprzedała ponad 80 milionów płyt i jest jedną z najlepiej sprzedających się latynoskich artystek muzycznych na świecie. Zdobyła wiele nagród, w tym trzy statuetki Grammy, dwanaście Latin Grammy Awards, cztery MTV Video Music Awards, siedem Billboard Music Awards, trzydzieści dziewięć Billboard Latin Music Awards, sześć Guinness World Records i gwiazdę Hollywood Walk of Fame.

Więcej o: