Józek był o Jaruzelskim, a "Dwa serca, dwa smutki"? Beata Kozidrak: To dla ciebie napisałam

Beata Kozidrak w najnowszym poście na Instagramie składa życzenia urodzinowe osobie, dla której napisała jeden z największych przebojów Bajmu. Piosenka "Dwa serca, dwa smutki" powstała dla Katarzyny Pietras.

"Moja najdroższa Kasiu" - zwróciła się wokalistka do swojej córki w instagramowym wpisie. Następnie pisze:

Kiedy przyszłaś na świat, fani pytali mnie dlaczego jeszcze nie napisałam dla Ciebie piosenki… A ja byłam w szoku, bo poczułam w sobie uczucie, którego nigdy wcześniej nie znałam. Bezwarunkowa miłość do Ciebie pozwoliła mi spojrzeć na wszystko wrażliwym sercem. To dla Ciebie napisałam 'Dwa serca dwa smutki' - jedną z najpiękniejszych i wzruszających piosenek. Wszystkiego najlepszego w dniu urodzin. Kocham Cię!!

Piosenkarka dodała zdjęcie z dzieciństwa córki, zablokowała możliwość komentowania postu.

 

Beata Kozidrak i Katarzyna Pietras - matka i córka, które razem występują

Muzykę do słów Beaty Kozidrak napisał jej brat Jarosław. Utwór był pierwszym numerem jeden Bajmu na Liście Przebojów Programu Trzeciego. Już w swojej autobiografii wokalistka wspominała, że powstał właśnie dla najstarszej córki (Kozidrak i jej był mąż Andrzej Pietras mają także 12 lat młodszą od Katarzyny Agatę). Piosenka "Dwa serca, dwa smutki" premierowo znalazła się na albumie Bajmu "Chroń mnie" z 1986 roku, na którym znalazła się też m.in. "Płynie w nas gorąca krew".

Zobacz wideo Beata Kozidrak przechytrzyła cenzurę jednym prostym trikiem [Popkultura]

Wspomniany w tytule Józek to z kolei imię z tytułu utworu wydanego na debiutanckiej płycie Bajmu z 1982 - "Józek, nie daruję ci tej nocy". W 2007 roku w programie "Szymon Majewski Show" Beata Kozidrak powiedziała, że utwór jest protest songiem, skierowanym przeciwko Wojciechowi Jaruzelskiemu i wprowadzeniu przez niego stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Początkowo zamiast Józka był Wojtek, ale Andrzej Pietras zdecydował o zmianie. W trakcie jednego z warszawskich koncertów fani jednak śpiewali "Wojtek, nie daruję ci tej nocy". Skończyło się dwuletnim zakazem koncertowania dla Bajmu w Warszawie.

Kim jest Katarzyna Pietras?

Katarzyna Pietras urodziła się 7 grudnia 1981 roku, śpiewała w zespole Kashmir, występuje w chórkach Beaty Kozidrak i Bajmu. Razem z mamą nagrała w 2003 roku utwór "Stara baśń", na potrzeby filmu "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem".

 

Więcej informacji na temat muzyki i gwiazd znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Bajm został założony w 1978 roku, nazwa to pierwsze litery imion: Beata (Kozidrak), Andrzej (Pietras), Jarosław (Kozidrak) i Marek (Winiarski). W pewnym momencie, równolegle ze śpiewaniem w zespole, Kozidrak postawiła na karierę solową. W zeszłym roku było o wokalistce głośno z powodu zatrzymania przez policję - prowadziła auto pod wpływem alkoholu.

Więcej o: