Podcasty o muzyce: sposób na poszerzenie wiedzy o przemyśle muzycznym i nie tylko

Podcasty o muzyce to nie tylko audycje stricte muzyczne, prezentujące słuchaczowi utwory w różnorodnej stylistyce. To także szereg rozmów z twórcami muzyki i osobami związanymi z przemysłem muzycznym na rozmaite tematy. Sprawdzamy, po jakie polskojęzyczne podcasty o muzyce warto sięgnąć.

Podcasty muzyczne: zamiast przypadkowo zasłyszanych hitów w radio

Podcasty muzyczne poświęcone są w głównej mierze muzyce: opowieściom o niej oraz prezentowaniu rozmaitych utworów muzycznych. Przykładem takiego podcastu może być podcast muzyczny ''Gdzie spotykają się wszystkie światy''. Jego autor, Rafał Filipiak, stawia na różnorodność, a jego intencją jest promowanie nowej, czasem mało znanej muzyki, pochodzącej z najodleglejszych zakątków świata. Z kolei o tym, co zainteresowało autora w muzyce w mijającym tygodniu, opowiada dziennikarz muzyczny, Bartek Chaciński w swoim podcaście ''Polifonia na fonii''. W tej kategorii zasługuje też na uwagę podcast ''Życie na odsłuchu''. W opisie określany jest on jako ''nietypowy podcast muzyczny'', gdyż prowadzący prezentują w nim sobie wzajemnie (a przy okazji też słuchaczom) utwory związane w jakiś sposób z zadanym tematem. Dzięki kolosalnym różnicom w gustach muzycznych bohaterów programu, powstaje audycja interesująca i różnorodna.

Ciekawe podcasty o muzyce: sekrety muzycznego świata

Ciekawe podcasty o muzyce to jednak również audycje odsłaniające kulisy zawodu muzyka oraz funkcjonowania przemysłu muzycznego. Taki jest na przykład podcast ''Muzykalności'', którego autor, Tomasz Glinka, opowiada o tym, w jaki sposób można zamienić swoją pasję do muzyki na sposób na życie. Swoje audycje Glinka adresuje przede wszystkim do przyszłych i obecnych muzyków, którzy chcieliby dowiedzieć się chociażby, jak zaistnieć w branży. Swymi muzycznymi i życiowymi doświadczeniami ze słuchaczami dzieli się nie tylko autor podcastu, ale czynią to także zaproszeni przez niego goście. Podobne przesłanie niesie ze sobą podcast ''Zawód – muzyk''. Przedstawia on rynek muzyczny od każdej strony, opowiada o różnych obliczach zawodu muzyka, a także o problemach, jakie muzyk może napotkać na swojej drodze.

Ciekawym przykładem muzycznego podcastu adresowanego do stosunkowo wąskiego grona odbiorców, jest podcast ''Między Organami''. Opowiada on o organach i organistach, o muzyce (głównie organowej) oraz organizacji koncertów. Autorka jest koncertującą organistką, dyrektorem artystycznym fundacji oraz organizatorem życia kulturalnego, opowiada więc o swojej pasji do muzyki organowej, a także o własnych doświadczeniach jako organizatora życia muzycznego.

Zobacz wideo Popkultura odc. 95

Ciekawe podcasty o muzyce: ranking

Jeśli zestawić ciekawe podcasty o muzyce, ranking może prezentować się dla każdego inaczej, albowiem muzyka to niezwykle szeroka dziedzina sztuki. Tak jak wśród wielu gatunków muzycznych każdy może odnaleźć coś dla siebie, tak wśród licznych podcastów o muzyce każdy może wskazać inne ciekawe audycje. Z pewnością jednak wśród podcastów o muzyce na uwagę zasługuje audycja ''Na Sofie'', której autorem jest Mariusz Chrapko. W swoim podcaście prezentuje on muzykę z najróżniejszych półek, dzieląc się ze słuchaczami swoimi muzycznymi upodobaniami. Proponując słuchaczom brzmienia, które towarzyszą mu od zawsze, miesza gatunki i zestawia różnorodne pozycje. Sięga po mistrzowskie wykonania dzieł klasycznych, ale i perły światowego jazzu. Prezentuje klasykę rocka, ale także dźwięki z najdalszych zakątków świata. I choć z pozoru każdy może znaleźć tu coś dla siebie, to z założenia nie jest to podcast dla wszystkich. Warto przekonać się, czy autor doścignął swoich radiowych mistrzów.

Na wysoką pozycję w rankingu podcastów o muzyce zasługuje też niewątpliwie audycja ''Od Punk Rocka Do Bartoka''. Autorem podcastu jest Robert Makłowicz, który z pewną dozą nieśmiałości zaprasza słuchaczy do swojego muzycznego skarbca. Aby sprawdzić, dlaczego warto słuchać o tym, czego słucha Robert Makłowicz, trzeba po prostu sięgnąć po kolejne odcinki audycji i przekonać się czy gust muzyczny prowadzącego jest równie wysublimowany, jak gust kulinarny.

Ciekawe podcasty o muzyce – lista

Oto lista, przedstawiająca ciekawe podcasty o muzyce:

 • ''Na sofie'',
 • ''Gdzie spotykają się wszystkie światy'',
 • ''Polifonia na fonii'',
 • ''Życie na odsłuchu'',
 • ''Dźwiękościeżka'',
 • ''Funkowa środa Suwaka'',
 • ''Misja Muzyka'',
 • ''Zawód – muzyk'',
 • ''Muzykalności'',
 • ''Pan od Muzyki'',
 • ''Między Organami'',
 • ''Rap MaTTers'',
 • ''Układ Słoneczny'',
 • ''The Very Polish Radio'',
 • ''Od Punk Rocka do Bartoka'',
 • ''Podcast Muzyczny'' by Da Vosk Docta,
 • ''Apteczka Muzyczna'',
 • ''Draka Klimczaka''.

 Zobacz też: Co to jest podcast? Jakie podcasty cieszą się największą popularnością w Polsce?

Więcej o: