Andrzej Nowak nie żyje. Gitarzysta, założyciel TSA miał 62 lata

Andrzej Nowak zmarł w wieku 62 lat. O śmierci kompozytora, gitarzysty i założyciela grupy TSA poinformowała rodzina zmarłego.

"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym odszedł nasz przyjaciel, wielki muzyk, kompozytor i człowiek wielu pasji" - czytamy na profilu muzyka w mediach społecznościowych. Wpis udostępniony został przez rodzinę Andrzeja Nowaka we wtorek 4 stycznia 2022 roku. Gitarzysta, producent muzyczny i kompozytor miał 62 lata

Andrzej Nowak nie żyje. Gitarzysta najbardziej znany był z zespołu TSA

Andrzej Nowak był założycielem zespołu TSA, który jest zaliczany do pierwszych grup heavy-metalowych w Polsce. Poza tym występował na czele zespołu Złe Psy, który został przez niego powołany do życia w 1999 roku. Z tą formacją wydał łącznie trzy płyty - "Forever" (2002), "Polska (urodziłem się w Polsce)" (2012) i "Duma" (2017).

Grupa TSA ostatnio wróciła na scenę za sprawą Jarocin Festiwal w 2021 roku. To właśnie tam odbył się specjalny koncert, 40 lat po debiucie zespołu na tej imprezie. Na scenie wystąpili wówczas: wokalista Marek Piekarczyk, gitarzyści Andrzej Nowak i Stefan Machel, basista Paweł Mąciwoda oraz perkusista Zbigniew Kraszewski. Później zespół zagrał jeszcze raz - we wrześniu w Summer Arenie w Gliwicach.

Jako gitarzysta występował również z Martyną Jakubowicz i Tadeuszem Nalepą. W latach 80. Andrzej Nowak był współtwórcą sesji nagraniowej "I Ching" (1982/1983), w której wystąpili również muzycy z zespołu TSA (również Janusz Niekrasz), Perfect (Zbigniew Hołdys, Andrzej Nowicki, Piotr Szkudelski, Andrzej Urny) czy Maanamu (Paweł Markowski).

Więcej o: