Żabson i Young Igi ze wspólnym albumem. Dwugłowy wąż wypełza na powierzchnię

Wraz z początkiem roku na ulicach Warszawy i Trójmiasta pojawiły się tajemnicze billboardy i plakaty z dwiema zamaskowanymi postaciami i adresem amfisbena.com. Fani dość szybko rozpoznali Żabsona po jego tatuażach, jednak druga osoba wciąż pozostawała zagadką, choć wielu trafnie obstawiało Young Igiego. Nie wiadomo było, do czego prowadzi odliczanie na stronie, które wskazywało północ z 13 na 14 stycznia. W piątek wszystko stało się jasne.

Duet raperów, którym blisko do siebie stylistycznie, ale do tej pory nie wypuścili wspólnego numeru. Żabson i Igi niespodziewanie wrzucili do sieci nie jeden, a aż osiem singli i wystartowali z preorderem płyty, zawierającej 16 utworów. Kompletna wersja albumu trafi na platformy streamingowe w marcu; nabywcy preorderów będą się mogli cieszyć albumem nieco wcześniej. No dobrze, ale co to właściwie jest ta amfisbena?

Zobacz wideo POPKultura odc. 98

W marcu pełna wersja wspólnej płyty Żabsona i Igiego. Na zachętę osiem singli

Amfisbena to postać dwugłowego węża, która groźniejsza jest nawet od smoka - i taki właśnie ma być ten album. Prace nad nim rozpoczęły się ponad rok temu, a zapoczątkował je wspólny koncert samochodowy, na którego potrzeby powstał pierwszy utwór Żaby i Igiego, "Ziemia na Marsie". Na "amfisbenie" zarówno Young Igi, jak i Żabson wielokrotnie wychodzą poza własne strefy komfortu. Nie tylko pokazują świeższe strony siebie, ale też idealnie się dopełniają. Żabson oraz Igi kompletnie zrezygnowali z featuringów, z nawiązką rekompensując fanom brak wspólnych utworów.

Do współpracy nad płytą zaprosili jednak topowych artystów z różnych dziedzin. Za produkcję pierwszej części płyty odpowiadają SHDOW, Sir Michu, Borucci, Pvlace 808 Mafia, Dokkeytino oraz @atutowy. Sesją zdjęciową zajęła się Magdalena Michalak — zdjęcia jej autorstwa przedstawiają Żabsona i Igiego w futurystycznych kostiumach uszytych przez polską projektantkę 3r_europe. Warto zaznaczyć, że fantazyjne stroje powstały w całości z materiałów z recyclingu.

Klip promujący pierwszą część płyty to jeden z pierwszych teledysków w Polsce nakręconych za pomocą maszyny Venom Motion Control, która zapewnia nietypowy, powtarzający się ruch kamery. Reżyserem obrazka do pierwszego singla, "Icey", jest Maciej Adamczak, odpowiedzialny wcześniej m.in. za "Szafir" i "Szmatę" Maty czy "Backstage" PRO8L3M. Kluczową rolę odgrywają również stylizację przygotowane przez kostiumografkę Martyne Konieczny oraz stylistkę Linde Golińską. Za kamerą stanął niezawodny Nikodem Marek, który zasila roster Papaya Films.

 

Na stronie https://amfisbena.com/ fani mogą zakupić amfisbenę w trzech wersjach – standard, deluxe z zestawem wlepek, plakatem i ekskluzywnym zinem przygotowanym przez Wiktorię Maciuk aka god.wifi oraz deluxe z limitowaną koszulką, przedstawiającą zdjęcie okładkowe. Album powstał we współpracy z wytwórnią Def Jam Recordings Poland.

Więcej o: