Joe Rogan znany jest z prowadzenia reality show, pt. "Fear Factor", w którym uczestnicy mieli pokonywać własny strach i słabości. Jest komikiem i aktorem, spełnia się też w roli podcastera. W "The Joe Rogan Experience" aktor głosi swoje teorie koronasceptyczne i krytykuje m.in. program szczepień. Punktem zapalnym do konfliktu z Neilem Youngiem okazało się zaproszenie do programu Roberta Malone’a, guru antyszczepionkowców, często fałszywie przedstawianego jako "twórcy technologii mRNA", który został zablokowany na Twitterze za szerzenie dezinformacji dotyczących COVID-19, szczepionek i odporności na wirusa.
Na podcast, w którym gościem był Robert Malone, zareagował muzyk Neil Young. Za pośrednictwem magazynu "Rolling Stone" opublikował list do właścicieli platformy, w którym postawił ultimatum: "albo on, albo Rogan" i zażądał usunięcia swojej muzyki, jeśli podcast Rogana pozostanie w katalogu.
"Domagam się tego, bo Spotify szerzy fałszywe informacje o szczepieniach, które mogą potencjalnie grozić śmiercią tym, którzy w nie uwierzą" - pisał Young. "Chcę, żebyście poinformowali niezwłocznie Spotify, że chcę DZISIAJ usunąć moją muzykę z ich platformy. Mogą mieć albo Rogana, albo Younga. Ale nie obu" - dodał.
Jak się okazuje, Spotify na poważnie wziął apel Younga i w oficjalnym oświadczeniu potwierdził, że usunie twórczość muzyka z platformy. "Chcemy, aby muzyka z całego świata i inne treści audio były dostępne dla użytkowników Spotify. Wiąże się z tym ogromna odpowiedzialność w równoważeniu zarówno bezpieczeństwa słuchaczy, jak i wolności twórców. Mamy szczegółowe zasady dotyczące treści i od początku pandemii usunęliśmy ponad 20 000 odcinków podcastów związanych z COVID-19. Jest nam przykro z powodu decyzji Neila o usunięciu jego muzyki ze Spotify, ale mamy nadzieję, że wkrótce do nas powróci" - napisali przedstawiciele platformy w oświadczeniu. Nie poinformowano jednak o tym, kiedy cała twórczość Younga zniknie z serwisu. Na moment pisania tego artykułu (27 stycznia 2022 r.) nadal dostępnych jest kilka albumów koncertowych.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Neil Young nie jest pierwszym artystą, który ma problem z gigantem. Taylor Swift w 2014 roku po kłótni o stawki rozpoczęła trzyletni bojkot. Stwierdziła wówczas, że Spotify nie docenia sztuki. Powróciła na platformę, tłumacząc, że robi to tylko i wyłącznie dla fanów. W jej ślady poszła Adele, która wstrzymała się z udostępnieniem na platformie swojego albumu "25". Youngowi jednak nie chodzi o pieniądze, a świadomość społeczną.
Warto zaznaczyć, że podcast Rogana jest jednym z najpopularniejszych w sieci - Spotify za wyłączność na jego nadawanie na platformie zapłaciło 100 milionów dolarów, a podcastów słucha cyklicznie 11 milionów osób.
Jak podaje yahoo, komiczka Joy Behar, choć nie zgadza się z poglądami Rogana, to zwraca uwagę na fakt, że Spotify nie może go usunąć z powodu Pierwszej Poprawki, uchwalonej w 1791 roku w Konstytucji USA, która zakazuje ograniczania wolności religii, prasy, słowa, petycji i zgromadzeń. Kobieta znalazła prostą solucję - jeśli ktoś czuje się urażony, niech bojkotuje Spotify lub najzwyczajniej nie słucha podcastu.
****
"Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!"