Koncertowa sesja Hani Rani już na winylu. Motywacją do nagrania "Live from Studio S2" był festiwal Berlinale

W piątek 28 stycznia ukazał się winyl "Live from Studio S2", na którym można wysłuchać utworów Hani Rani w wyjątkowych aranżacjach. - Postanowiłam podjąć się aranżacji kilku z moich ulubionych kompozycji, które wykonuję na żywo od wielu lat. Utwory zostały nagrane na żywo podczas live sesji uchwyconej w wyjątkowym wnętrzu Studio S2 Polskiego Radia w Warszawie - wspomina artystka.

Występ w Studiu S2, zarejestrowany jako "Live from Studio S2", doczekał się limitowanej edycji winylowej wydanej nakładem Gondwana Records. Znalazły się tam wszystkie utwory z sesji, w tym niepublikowane wcześniej "Hawaii Oslo" i "Glass". Premiera na kanale YouTube Gondwana Records odbyła się 28 marca 2021 i od tamtej pory stała się światowym sukcesem, osiągając ponad 3 mln wyświetleń. Hania Rani zyskała dzięki temu wielu oddanych fanów.

Zobacz wideo Popkultura odc. 100

Hania Rani tworzy niezwykłą atmosferę na płycie "Live from Studio S2"

- Studio S2 to wyjątkowe miejsce, zarówno pod względem akustyki, ale również architektury. Wnętrze pokryte jest w całości jasnym drewnem, podobnie jak podłoga co upodabnia go wyglądem do innych tego typu słynnych miejsc nagraniowych np. jak studio Funkhaus w Berlinie. Jest coś niezwykle intymnego, kiedy wykonuję utwory na moim niewielkim pianinie w tak przestronnej i wysokiej przestrzeni - podkreśla pianistka i kompozytorka.

Hania Rani to wielokrotnie nagradzana pianistka, kompozytorka i muzyk, pochodząca z Gdańska, która dzieli swoje życie między Warszawę, gdzie mieszka, a Berlin, gdzie studiowała i często pracuje. Motywacją do nagrania występów na żywo, które zostały zarejestrowane i finalnie ukazały się na winylu "Live from Studio S2", było zaproszenie Festiwalu Filmowego Berlinale. 

Na początku lutego 2021 zostałam poproszona o nagranie na żywo seta w ramach sesji EFM, które są częścią Festiwalu. Pomyślałam, że przyniesienie pianina i sprzętu do sali, w której nagrywałam na żywo sesje wideo do mojego debiutanckiego albumu "Esja", byłoby dobrym pomysłem i dobrym wyborem pod kątem rejestracji filmowej. Tym razem chciałam użyć nie tylko pianina, ale także fortepianu i kilku innych instrumentów klawiszowych, w tym syntezatora Prophet 08 i pianina scenicznego Roland

- wyjaśnia Rani.

Płyta "Live from Studio S2" rozpoczyna się od utworu "Hawaii Oslo", który jest zbudowany na pętli fortepianu. Po nim następuje "Glass" z nowym intro i outro, natomiast drugą połowę wydawnictwa stanowią "Leaving" i "Buka". Sesję sfilmował współpracujący od lat z Rani Mateusz Miszczyński. Dźwięk nagrała Agata Dankowska, zmiksował Piotr Wieczorek, masteringiem zajął się Zino Mikorey. Sesja nagraniowa odbyła się 4 lutego 2021 w Warszawie.

Więcej o: