Ewa Farna wraca "w najbardziej nieuczesanej wersji". Płyta "Umami" to komplet jej smaków

"Umami - to wielobarwna płyta bez naklejki, to ja w najbardziej nieuczesanej wersji, różnorodna. To komplet moich smaków" - zapowiada Ewa Farna. 28 stycznia wokalistka zaprezentowała swój szósty studyjny album w języku polskim. Fundamentem dla "Umami" jest doświadczenie macierzyństwa.

Przedsmakiem albumu były single, które już wskazywały na to, że cała płyta będzie mieszanką muzyczną. Również teksty utworów pokazały, że "Umami" zapowiada się jako jedno z najważniejszych wydawnictw w dorobku Ewy Farnej. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 100

Ewa Farna: Dla każdego "Umami" może być czymś innym. Dla mnie to macierzyństwo

Premierowy singiel "Ciało" poruszał tematykę ciałopozytywności. Klip odbił się szerokim echem w mediach, na nowo prowokując dyskusję o tak istotnym zagadnieniu. "No Nie" był kolejnym statementem Ewy Farnej, dotykającym nie mniej ważnego tematu – zdrowia psychicznego i sztuki mówienia "nie". We wzruszającym utworze "Wersja 2.0" artystka spotkała się ze sobą z okresu dzieciństwa, jednocześnie świętując tym singlem 15-lecie obecności na scenie. 

Bardzo istotny w opowieści o albumie jest jego tytuł. "Umami" to piąty smak, dzięki któremu jedzenie nabiera pełnego, kompletnego wyrazu. To smak, którego nie da się do końca zdefiniować - wiemy jednak, że po raz pierwszy spotykamy się z nim w mleku matki. To właśnie określenie momentu życia, w którym jest Ewa Farna. - Dla każdego umami może być czymś innym - dla mnie stało się nim macierzyństwo, które wzbogaciło moje wcześniej też smaczne i szczęśliwe życie. Teraz to jeszcze jeden krok naprzód, następny poziom - opowiada wokalistka.

Składające się na "Umami" utwory są efektem pracy Ewy Farnej z artystami z całej Europy. Przy tworzeniu płyty udział brali m.in. Mery Spolsky, Margaret, Kacezet, Mikołaj Trybulec, Sarsa oraz Magda Wójcik, która ostatnio współpracuje m.in. z Sanah.W utworze "Smutna piosenka" słyszymy znakomitego Krzysztofa Zalewskiego. Warto dodać, że Farna z sukcesem prowadzi podcast związany z płytą, któremu nadała ten sam tytuł. 

Ewa Farna, która ma na koncie wiele nagród muzycznych, wydała w sumie cztery albumy w języku czeskim i - włącznie z "Umami" - sześć albumów w języku polskim. Liczne single Farnej znajdowały się na pierwszych miejscach list przebojów i osiągały świetne wyniki w serwisach streamingowych. Piosenki Ewy Farnej były odtwarzane ponad 30 milionów razy w serwisie Spotify. 

Więcej o: