Przedsmakiem albumu były single, które już wskazywały na to, że cała płyta będzie mieszanką muzyczną. Również teksty utworów pokazały, że "Umami" zapowiada się jako jedno z najważniejszych wydawnictw w dorobku Ewy Farnej.
Premierowy singiel "Ciało" poruszał tematykę ciałopozytywności. Klip odbił się szerokim echem w mediach, na nowo prowokując dyskusję o tak istotnym zagadnieniu. "No Nie" był kolejnym statementem Ewy Farnej, dotykającym nie mniej ważnego tematu – zdrowia psychicznego i sztuki mówienia "nie". We wzruszającym utworze "Wersja 2.0" artystka spotkała się ze sobą z okresu dzieciństwa, jednocześnie świętując tym singlem 15-lecie obecności na scenie.
Bardzo istotny w opowieści o albumie jest jego tytuł. "Umami" to piąty smak, dzięki któremu jedzenie nabiera pełnego, kompletnego wyrazu. To smak, którego nie da się do końca zdefiniować - wiemy jednak, że po raz pierwszy spotykamy się z nim w mleku matki. To właśnie określenie momentu życia, w którym jest Ewa Farna. - Dla każdego umami może być czymś innym - dla mnie stało się nim macierzyństwo, które wzbogaciło moje wcześniej też smaczne i szczęśliwe życie. Teraz to jeszcze jeden krok naprzód, następny poziom - opowiada wokalistka.
Składające się na "Umami" utwory są efektem pracy Ewy Farnej z artystami z całej Europy. Przy tworzeniu płyty udział brali m.in. Mery Spolsky, Margaret, Kacezet, Mikołaj Trybulec, Sarsa oraz Magda Wójcik, która ostatnio współpracuje m.in. z Sanah.W utworze "Smutna piosenka" słyszymy znakomitego Krzysztofa Zalewskiego. Warto dodać, że Farna z sukcesem prowadzi podcast związany z płytą, któremu nadała ten sam tytuł.
Ewa Farna, która ma na koncie wiele nagród muzycznych, wydała w sumie cztery albumy w języku czeskim i - włącznie z "Umami" - sześć albumów w języku polskim. Liczne single Farnej znajdowały się na pierwszych miejscach list przebojów i osiągały świetne wyniki w serwisach streamingowych. Piosenki Ewy Farnej były odtwarzane ponad 30 milionów razy w serwisie Spotify.