Podcasty o zbrodniach: czym przyciągają słuchaczy?

Podcasty o zbrodniach to jedne z najpopularniejszych obecnie w Polsce podcastów. Podcast, czyli rodzaj zarejestrowanej audycji radiowej, możliwej do odtworzenia w dowolnym momencie na przenośnym urządzeniu, to forma szczególnie sprzyjająca przedstawianiu kryminalnych historii. Wielbiciele historii z dreszczykiem z pewnością znajdą coś dla siebie wśród polskich podcastów o zbrodniach.

Podcasty kryminalne: zagraniczne historie i sylwetki seryjnych morderców

Podcasty kryminalne cieszą się coraz większą popularnością. Opisują zbrodnie i przestępstwa, czyli to, co na wiele osób działa jak magnes. Nic więc dziwnego, że na polskim rynku podcastów pojawia się ich coraz więcej. Interesująca może się okazać propozycja Karoliny Anny, która rozpoczynała swoją karierę w sieci od tutoriali makijażowych, a obecnie opowiada o najciekawszych zagranicznych sprawach kryminalnych. W podcaście ''Zagadki kryminalne'' autorka przedstawia suche fakty, jest przy tym wyważona, rzetelna i niezwykle profesjonalna. O zagranicznych (wyłącznie) sprawach kryminalnych opowiada również Jaśmin, autorka podcastu ''Stanowo''. Od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, nie ogranicza się jednakże tylko do tamtejszych zbrodni. Obdarzona niezwykłym talentem do opowiadania i charakterystycznym humorem, przyciąga wielu słuchaczy, zaś biorąc pod uwagę, że do każdego odcinka przygotowuje drobiazgowy research, jej kanał przez wielu fanów gatunku uważany jest za jeden z najlepszych.

Podcasty kryminalne to również audycje o seryjnych mordercach. Takim jest chociażby podcast RMF FM ''Dorwać bestię'', gdzie Przemysław Skowron swoją narracją otwiera wrota do świata zabójstw. Opowieści słucha się jak świetnie napisanej powieści kryminalnej, zaś w każdym odcinku poruszona jest inna sprawa polska lub zagraniczna. Podobną tematyką zajmuje się podcast Marcina Myszki ''Sylwetka mordercy''. Jego pierwszy sezon poświęcony został głośnej sprawie Grzegorza Tyklewicza, przybliżając słuchaczom sylwetkę seryjnego gwałciciela i mordercy z lat 70. ubiegłego stulecia. Gwałcił i zabijał również Anioł Śmierci z Poznania. Jest to jeden z bohaterów podcastu Tomasza Ławnickiego ''Morderstwo (nie)doskonałe''. Autor jest dziennikarzem, toteż poszczególne sprawy, poruszane w swoich podcastach, omawia z autorami książek i publikacji, ale także sięga po opinie prokuratorów, policjantów i ekspertów.

Ciekawe podcasty o zbrodniach: nie zawsze musi być strasznie

Wyszukując ciekawe podcasty o zbrodniach nie sposób pominąć podcast ''Prawdziwe Zbrodnie'', prowadzony przez dwie Karoliny. Ma on zdecydowanie luźniejszą formę niż typowe podcasty kryminalne. Jest on rozmową dwóch koleżanek, której głównym wątkiem jest prawdziwa sprawa kryminalna, taka jak zaginięcie czy zabójstwo. Autorki sięgają zarówno po polskie, jak i światowe historie kryminalne z życia wzięte. Podcast zainteresuje szczególnie osoby, które nie lubią się bać, bowiem autorki nie tworzą typowego klimatu grozy, a niejako przy okazji poruszają wiele innych tematów, opowiadają historie w luźny sposób i mają przy tym niezwykłe poczucie humoru. Do ciekawych i humorystycznych podcastów o zbrodniach zaliczyć można także podcast ''No nie gadaj…''. Choć autorzy, Grzegorz i Kamil, omawiają sprawy, które z reguły do wesołych nie należą, to jednak słuchacz będzie się dobrze bawił podczas kolejnych odcinków. Wśród najczęściej omawianych znajdują się sprawy z czasów PRLu, autorzy nawiązują do ówczesnej obyczajowości oraz mentalności. Opowiadają o morderstwach, zaginięciach i innych strasznych historiach, nie zawsze kryminalnych, choć zdecydowanie intrygujących. Prawdziwymi historiami inspirowany jest również podcast ''Zabójcze opowieści''. Jego autorem jest Michał Larek, pisarz i wykładowca poznańskiego UAM. Swoje podcasty opiera na autentycznych wypowiedziach, urozmaica je dźwiękami, nadającymi im klimat grozy. Podaje niezwykle szczegółowe informacje, omawia najgorsze i najbardziej makabryczne zbrodnie.

Zobacz wideo Popkultura odc. 100

Ciekawe podcasty o zbrodniach: ranking

Gdyby chcieć zestawić ciekawe podcasty o zbrodniach, ranking mógłby otwierać na przykład podcast Marcina Myszki ''Kryminatorium''. Autora można uznać za prawdziwego mistrza polskiej sceny podcastowej. Jego podcasty są perfekcyjne zarówno pod względem merytorycznym, jak i technicznym. Autor dzieli się ze słuchaczem swoją pasją, opowiadając o dziesiątkach godzin spędzonych w bibliotekach i archiwach, kiedy to poszukiwał cennych informacji, przydatnych do rozwikłania badanej przez siebie sprawy. Są to opowieści zarówno z Polski, jak i ze świata. Nie brakuje tu również zbrodni z Archiwum X. Każdy z odcinków opatrzony jest specjalnymi efektami dźwiękowymi i interesującą, klimatyczną muzyką. Podobną dbałością o szczegóły odznacza się podcast ''Piąte: Nie zabijaj'' Justyny Mazur. Autorka przedstawia materiały najwyższej jakości, skrupulatnie przekazuje wiedzę, dzieląc się ze słuchaczem sprawdzonymi i rzetelnymi informacjami. Sięga po historie, które ją poruszyły, bądź miały wpływ na jej życie. W kręgu jej zainteresowań znajdują się głównie sprawy polskie, a szczególnie głęboko pochyla się nad zawiłościami psychiki ludzkiej. Dlatego nie unika przedstawiania portretów psychologicznych tak sprawców, jak i ofiar. Jej opowieści nie są przeznaczone dla osób o słabych nerwach. Do wciągających podcastów zaliczyć można też ''Kryminalną Skandynawię''. Podcast ten prowadzi Monika, Polka mieszkająca od lat w Sztokholmie. W sposób bardzo profesjonalny, rzeczowy i pozbawiony emocji, oparty na rzetelnym researchu, opowiada ona o sprawach kryminalnych Szwecji i Norwegii.

Ciekawe podcasty o zbrodniach – lista

Oto lista ciekawych podcastów o zbrodniach:

  • Kryminatorium
  • Piąte: nie zabijaj
  • Kryminalna Skandynawia
  • Zagadki kryminalne
  • Prawdziwe zbrodnie
  • Dorwać bestię
  • No nie gadaj
  • Mafijne historie
  • Zabójcze opowieści
  • Śledztwo Pisma
  • Kryminalne Historie
  • Sceny zbrodni RMF FM
  • Kartoteka
  • Stanowo
  • Aga Rojek Aneks Kryminalny
  • SzeptHanki
  • Polska Na Faktach – Historie nie tylko kryminalne
  • Sylwetka Mordercy
  • Morderstwo (nie)doskonałe
  • Motywy Zbrodni

Zobacz też: Najlepsze podcasty - jakie podcasty cieszą się największą popularnością w Polsce?

Więcej o: