Te płyty najchętniej kupowali Polacy. Mata na drugim miejscu, a kto na pierwszym?

W rocznym podsumowaniu Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS), czyli zestawieniu najchętniej kupowanych płyt fizycznych, króluje sanah z płytą "Irenka".

Miejsce drugie zestawienia zajmuje Mata z albumem "Młody Matczak", a na trzecim znowu jest sanah - tym razem z poprzednią płytą "Królowa dram". Tuż za podium znalazła się propozycja Ekipy.

 

Sanah wydała "Irenkę" zaledwie rok po premierze "Królowej dram". Najpierw jesienią 2020 roku ukazała się EP-ka "BUJDA" z hitem "No sory". To kolejny rozdział w karierze jednej z najpopularniejszych polskich wokalistek, która lansuje przebój za przebojem ("Szampan", "Melodia", "Siebie zapytasz", "Proszę pana"). Wokalistka, która naprawdę nazywa się Zuzanna Jurczak, obroniła pracę licencjacką w klasie skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (teraz kontynuuje edukację na kierunku instrumentalistyka). Jej "Irenka" wzbudziła zainteresowanie nie tylko w Polsce - w premierowym tygodniu album znalazł się na liście Top 10 Global Album Debuts serwisu Spotify.

Więcej informacji muzycznych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kupujemy polską muzykę

W zestawieniu widać ogromną dominację polskich artystów. Choć na tradycyjne nośniki Polacy wydają coraz mniej, nadal chętniej kupujemy albumy krajowych twórców. W pierwszej dwudziestce zestawienia OLiS (nośniki fizyczne) tylko jedna pozycja należy do artystów spoza Polski i jest to wydana po prawie sześcioletniej przerwie płyta Adele "30", która uplasowała się na siódmym miejscu. Kolejny zagraniczny album pojawia się na miejscu 23. Tu dotarli zwycięzcy Eurowizji 2021, zespół Måneskin z albumem "Teatro D'Ira Vol. 1". Łącznie w pierwszej setce 69 albumów należy do krajowych twórców a 28 do artystów spoza Polski (pozostałe to składanki).

Pierwsza dwudziestka piątka prezentuje się następująco:

 1. sanah "Irenka"
 2. Mata "Młody Matczak"
 3. sanah "Królowa dram" 
 4. Ekipa "Sezon 3"
 5. Kękę "Siara" 
 6. Pro8L3M "Fight Club" 
 7. Adele "30" 
 8. Sokół "Nic" 
 9. Różni wykonawcy "Męskie Granie 2021" 
 10. Sobel "Pułapka na motyle" 
 11. Kwiat Jabłoni "Mogło być nic" 
 12. Krzysztof Krawczyk "Złota kolekcja (Pamiętam Ciebie z tamtych lat / Bo jesteś Ty)"
 13. Kult "Ostatnia płyta"
 14. Hinol Polska Wersja "Od końca do początku"
 15. Avi & Louis Villain "Akademia Sztuk Pięknych"
 16. Bedoes "Rewolucja romantyczna"
 17. Szpaku "Różowa Pantera"
 18. Dawid Podsiadło "Małomiasteczkowy"
 19. Daria Zawiałow "Wojny i noce"
 20. Różni wykonawcy "Męskie Granie 2020"
 21. Różni wykonawcy "Empik prezentuje. Najpiękniejsza muzyka na Święta"
 22. Dawid Podsiadło "Leśna muzyka (Live, czyli na żywo)"
 23. Måneskin "Teatro D'Ira Vol. 1"
 24. Muzyka filmowa "Bohemian Rhapsody"
 25. Kizo "Jeszcze 5 minut"

Na liście OLiS tradycyjnie mocną reprezentację stanowią artyści hip-hopowi, choć nie jest to przewaga przytłaczająca. W pierwszej dziesiątce zestawienia sześć pozycji należy do hip-hopu, z czego tylko jedna dotarła do podium.

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

We wszystkich 52 notowaniach, które zostały opublikowane w roku ubiegłym, pojawiło się łącznie 419 nowości, tylko o dwie mniej niż w roku poprzednim. Najczęściej na pierwszym miejscu listy OLiS w roku 2021 gościł album "Irenka" sanah – najwyższą sprzedaż zanotował pięć razy. Drugi w zestawieniu "Młody Matczak" Maty do pierwszego miejsca dotarł cztery razy. Trzy razy na pierwszym miejscu listy OLiS zameldował się PRO8L3M z albumem "Fight Club".

Sanah może pochwalić się jeszcze jednym najlepszym wynikiem: jej album "Królowa dram" był notowany na wszystkich 52 listach.

Winyle to zupełnie inna sprawa

Od kilku lat do łask powracają wydania winylowe płyt - jest to w każdym przypadku zdecydowanie mniejszy nakład, ale czarne płyty mają swoich fanów. Najpopularniejszą płytą winylową ubiegłego roku był ostatni studyjny album zespołu Kult, zatytułowany "Ostatnia płyta". Wydawnictwo miało swoją premierę w maju ubiegłego roku. Miejsce drugie rocznego zestawienia OLiS Winyle zajmują Kayah i Bregović z albumem wydanym w 1999 roku i zremasterowanym w 2015 – "Kayah i Bregović". Na ostatnim miejscu na podium ponownie znalazło się ubiegłoroczne wydawnictwo – "30" Adele.

W 2021 roku całkowita liczba wszystkich sprzedanych płyt z pierwszej setki zestawienia rocznego OLiS przekroczyła 1,3 mln egzemplarzy, co stanowi wzrost w porównaniu z rokiem 2020 o 7 proc.

Więcej o: