Maria Peszek ogłasza trasę koncertową "J*BIĘ TO WSZYSTKO. WIOSNA NARESZCIE!". Odwiedzi siedem miast

"Wszystkim nam brakuje światła, oddechu, wspólnego bycia razem. 'J*BIĘ TO WSZYSTKO. WIOSNA NARESZCIE!' to szansa na to właśnie. Chodźcie" - zaprasza Maria Peszek na swoją trasę koncertową, która rusza już w marcu. Artystka odwiedzi siedem różnych miast w całej Polsce.

Maria Peszek zapowiedziała właśnie trasę koncertową, podczas której zagra siedem wiosennych koncertów. To ogłoszenie o tyle interesujące, że po raz pierwszy na żywo zabrzmi pełen materiał z najnowszej, entuzjastycznie przyjętej przez fanów i okrzykniętej płytą roku przez tygodnik Polityka, płyty artystki – "AVE MARIA".

Zobacz wideo 1991. Najważniejszy rok w historii muzyki? [Popkultura Extra]

Maria Peszek rusza w trasę koncertową

"AVE MARIA" to piąty studyjny album Marii Peszek. Na krążku znajduje się 10 utworów, w tym pierwszy singiel "Virunga", który wokalistka zadedykowała osobom LGBT+ czy piosenka, od której wzięła się nazwa trasy koncertowej "J*bię to wszystko". Ten szczególny utwór to love song, który opowiada surrealną historię, dziejącą się na wyspie, której nie ma w rzeczywistości, ale każdy może ją sobie stworzyć. Całość zaczyna się od słów 'Chciałabym ci kupić wyspę gdzieś na końcu świata, wiesz. Bylibyśmy tam we troje, tylko ty i ja i pies' - tylko na serwisie Spotify piosenka ma ponad milion odtworzeń. 

>>> Więcej wiadomości na Gazeta.pl<<<

To też piosenka o sile wyobraźni, a promował ją głośny klip, w którym z Marią Peszek zagrała Marta Malikowska, znana z takich seriali jak "Ślepnąc od świateł" czy "Skazana". Aktorki wcieliły się w zakochaną parę.

Na płycie poruszone są też takie tematy jak prawa kobiet, a w singlu "Barbarka" Peszek śpiewa o molestowaniu seksualnym w Kościele katolickim. Album zebrał pochwały od krytyków muzycznych i powędrował na pierwsze miejsce sprzedaży na liście OLiS. Wybuchowy materiał usłyszą na żywo widzowie w Białymstoku, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Grańsku, Bielsko Białej i Warszawie.

Trasa "J*BIĘ TO WSZYSTKO. WIOSNA NARESZCIE!"

  • 11.03 / Białystok / ZMIANA KLIMATU
  • 21.03 / Wrocław / TEATR CAPITOL w ramach 42. Przeglądu Piosenki Aktorskiej
  • 04.04 / Kraków / TEATR IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO
  • 10.04 / Poznań / CK ZAMEK
  • 15.04 / Gdańsk / B90
  • 23.04 / Bielsko Biała - CAVATINA HALL
  • 26.05 / Warszawa / STODOŁA

Maria Peszek karierę artystyczną zaczynała jako aktorka jeszcze na początku lat 90. W 2005 roku wydała pierwszą płytę "Miasto mania" - materiał powstał we współpracy z Wojtkiem Waglewskim i jego synami - Fiszem i Emade. Następna była wydana trzy lata później "Maria Awaria", którą wyprodukował Andrzej Smolik - obydwa albumy spotkały się z przychylnością krytyków, jak i publiczności, co przyczyniło się do tego, że Peszek stała się jedną z popularniejszych postaci polskiej sceny alternatywnej. W 2012 roku wydała trzecią płytę "Jezus Maria Peszek", która odniosła sukces komercyjny oraz artystyczny. Czwarty album - "Karabin" - ukazał się w 2016 roku: płyta szybko zyskała status złotej, ale krytycy wyrazili tym razem ambiwalentne opinie.

Peszek śpiewa bez ogródek i używa mocnych środków wyrazu, nic dziwnego, że wywołuje skrajne emocje. Artystka znana jest z przejmujących i bezkompromisowych tekstów poruszających tematy religijności, polskości czy tradycyjnych ról społecznych - jej twórczość niejednokrotnie wstrząsała polską opinią publiczną.

Więcej o: