Roman Kostrzewski nie żyje. Wieloletni lider grupy Kat odszedł w wieku 61 lat

Roman Kostrzewski nie żyje. Informację o śmierci lidera i wokalisty legendarnej metalowej grupy Kat podali członkowie zespołu. Za 5 dni Kostrzewski skończyłby 62 lata.
Zobacz wideo 1991. Najważniejszy rok w historii muzyki? [Popkultura Extra]

Wiadomość o tym, że Roman Kostrzewski nie żyje, przekazali członkowie zespołu. "I stało się to, czego przez długi czas nie chcieliśmy dopuścić do świadomości, liczyliśmy, że sprawy potoczą się inaczej, a zamiast tej informacji przeczytacie informację o zbliżających się koncertach albo premierze płyty. Niestety… Z wielkim smutkiem i pogruchotanymi sercami informujemy, że dziś odszedł od nas Romek. Zasnął spokojnie, otoczony dobrą opieką i bliskimi. Już go nie boli. Do zobaczenia w Piekle Przyjacielu!" - poinformowali wieczorem 10 lutego członkowie grupy Kat & Roman Kostrzewski.

Więcej wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Roman Kostrzewski zmagał się z nowotworem

Artysta walczył z nowotworem. Pierwsze informacje o jego chorobie pojawiły się pod koniec 2019 roku, gdy musiał odwołać zaplanowane koncerty zespołu Kat & Roman Kostrzewski.

Nie szykuję się do jakiegokolwiek życia po śmierci. Gdyby takie istniało, przenikałoby się z naszym obecnym życiem - ale się nie przenika. Nie karmię więc swojej wyobraźni tym, co wymyślone. Nie podlegam stresowi wynikającemu ze świadomości śmierci. Szanuję życie takie, jakie jest. Starałem się, żeby moje życie było wspaniałe, i nie mam zamiaru go kończyć, aczkolwiek mam świadomość tego, że moje pragnienia i starania mogą być niewystarczające

- mówił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" we wrześniu 2021 roku.

Roman Kostrzewski - kim był? 

Roman Kostrzewski był ikoną polskiej muzyki metalowej. Urodził się w 1960 roku w Piekarach Śląskich. W 1981 roku dołączył do Kata. Trzy lata później grupa zdobyła najwyższe wyróżnienie na festiwalu w Jarocinie. Ich pierwszy album - "666" - ukazał się w 1985 r., równolegle z jego anglojęzyczną wersją "Metal and Hell". Kat występował u boku takich sław jak Metallica i Iron Maiden. W 2001 r. Kostrzewski założył grupę Alkatraz, a od 2004 r. - po odejściu z Kata na skutek konfliktu z gitarzystą Piotrem Luczykiem - zaczął występować z nową formacją Kat & Roman Kostrzewski.

 

Należał do najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych wokalistów polskiego metalu. Słynął z kontrowersyjnych tekstów, mówiących o buncie przeciw Bogu, magii i okultyzmie. Inspirował się twórczością Tadeusza Micińskiego oraz Marka Twaina. Wokalista był wychowankiem domu dziecka, co jak podkreślał, nie pozostało bez wpływu na jego światopogląd i teksty.

 
Więcej o: