Witold Paszt nie żyje. Lider zespołu VOX miał 68 lat

Nie żyje Witold Paszt. Założyciel i wokalista zespołu VOX zmarł 18 lutego w wieku 68 lat. W ostatnich miesiącach zmagał się z poważną chorobą. Wiadomość o śmierci artysty potwierdziły jego córki.

"Wczoraj późnym wieczorem, dzień po rocznicy śmierci swojej Ukochanej Żony, odszedł nasz Tata, Witold Paszt. Wspaniały, najlepszy człowiek, najukochańszy dziadek, Artysta w pełnym znaczeniu tego słowa" - czytamy we wpisie opublikowanym w sobotę na Facebooku przez Natalię i Aleksandrę Paszt. "Kiedy już wydawało się, że jest przemocny i niezniszczalny, bo pokonał swój trzeci COVID, nagle los się odwrócił i przyszły niespodziewane komplikacje, które znacznie przyspieszyły jego wytęsknione spotkanie z naszą Mamą. Bardzo się do Niej spieszył".

O problemach Witolda Paszta ze zdrowiem było wiadomo od kilku miesięcy. Na początku lutego wokalista zrezygnował z udziału w ogłoszeniu wyników programu TVP "The Voice Senior", którego ostatnią edycję wygrał jego podopieczny Krzysztof Prusik. W mediach społecznościowych Paszta pojawił się wpis: "Moi kochani, nie będzie mnie dziś wieczorem w studio PnŚ na ogłoszeniu wyników głosowania. Dochodzę do siebie w domku po chorobie".  

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Witold Paszt nie żyje. Śpiewał wielkie przeboje

Witold Paszt urodził się 1 września 1953 roku w Zamościu. W tym samym mieście ukończył szkołę muzyczną; na studia wyjechał do Lublina, gdzie uczył się na wydziale muzycznym Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie. Karierę muzyczną zaczynał w roku 1977 wraz z zespołem Victoria Singers. Rok później Paszt założył kwartet wokalny VOX, w którego skład razem z nim weszli: Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz Jerzy Słota (prywatnie kuzyn Witolda Paszta).

Debiut sceniczny grupy VOX przypadł na kwiecień 1979 roku i Międzynarodową Wiosnę Estradową w Poznaniu. Festiwal Interwizji w Sopocie w 1980 roku przyniósł zespołowi I Nagrodę Dnia Płytowego i Nagrodę Publiczności za piosenkę "Bananowy song", która pozostaje ich największym hitem obok takich piosenek jak "Rycz mała rycz", "Szczęśliwej drogi już czas" czy "Zabiorę cię, Magdaleno". Wydana w 1981 roku płyta "Monte Carlo Is Great", na której znalazły się utwory w języku angielskim (w tym "Banana Song"), sprzedała się w nakładzie ponad 400 tys. egzemplarzy. 

Od tamtej pory VOX zdobywał nagrody i wyróżnienia na licznych festiwalach w Polsce i Europie. Ich popowe utwory, inspirowane w dużej mierze muzyką amerykańską i brzmieniami gospelowymi, funkowymi czy jazzowymi, podbiły serca publiczności m.in. w Holandii, Szwecji, ZSRR i Bułgarii. Witold Paszt jako jedyny z pierwotnego składu występował w zespole VOX do samego końca. 

W 2001 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Witolda Paszta "Jak słońce", przy której wokalista współpracował z Sewerynem Krajewskim, Robertem Chojnackim czy Jerzym "Dudusiem" Matuszkiewiczem. Na jego koncie oprócz działalności muzycznej były także występy ekranowe, m.in. w filmach "Gwiazdy" oraz "Planeta Singli 2". 

Więcej o: