Gary Brooker nie żyje. Wokalista Procol Harum miał 76 lat

Gary Brooker nie żyje - informację o śmierci muzyka potwierdziła jego wytwórnia płytowa. To on napisał i śpiewał jedną z najpiękniejszych rockowych ballad lat 60. - "Whiter Shade of Pale".

Urodzony w Londynie Gary Booker kierował zespołem Procol Harum przez 55 lat. Wokalista zmarł w swoim domu na raka w sobotę, poinformował zespół w oświadczeniu. Koledzy z grupy pożegnali go słowami:

Rozświetlał każdy pokój, do którego wszedł, a jego życzliwość dla wielojęzycznej rodziny fanów była legendarna.

Gary Booker nie żyje. "Wyróżniał się indywidualnością, uczciwością, a czasami upartą ekscentrycznością"

"Wyróżniał się indywidualnością, uczciwością, a czasami upartą ekscentrycznością. Jego zjadliwy dowcip i apetyt na śmiech uczyniły z niego bezcennego gawędziarza" - napisali także.

Zobacz wideo Nie ma ich wśród nas, ale ich utwory zna każdy. Wodecki zostawił „Chałupy Welcome to", a Kora „Krakowski spleen"

Brooker grał także z Erikiem Claptonem i Ringo Starrem, Paulem McCartneyem, Billem Wymanem, George'em Harrisonem i wieloma innymi muzykami. W 1996 roku pojawił się u boku Madonny w musicalu "Evita" Alana Parkera. Zagrał ministra spraw zagranicznych Argentyny Juana Atilio Bramuglię.

"Whiter Shade of Pale", której był współautorem, powstała w 1967 roku. Utwór stał się jednym z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów - na świecie kupiono ponad 10 mln egzemplarzy. Podczas pierwszego w historii rozdania Brit Awards w 1977 piosenka została - do spółki z "Bohemian Rhapsody" Queenu - uznana za najlepszy singiel pop lat 1952-77. 

 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- Za każdym razem, gdy komukolwiek go grałem, siedziałem tylko przy pianinie i każda osoba myślała, że brzmiało to jak hit. Więc szczerze wierzyliśmy, że to będzie hit, jeszcze zanim go nagraliśmy - wspominał w wywiadzie w 2017 roku. - Kiedy go nagraliśmy i uchwyciliśmy ten bardzo charakterystyczny dźwięk, dość nawiedzony dźwięk, naprawdę pomyśleliśmy, że był dobry - mówił o "Whiter Shade of Pale", zainspirowanym muzycznie "Arią na strunie G" Johanna Sebastiana Bacha.

Założony w 1967 roku przez Gary’ego Brookera i Keitha Reida zespół nagrał także takie piosenki jak: "Conquistador", "Shine on Brightly", "A Salty Dog", "Whisky Train", "Whaling Stories", "Simple Sister", "Grand Hotel" i "Pandora’s Box".

Więcej o: