W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu nastąpił atak wojsk rosyjskich na Ukrainę. Wojska Władimira Putina uderzyły z różnych stron, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. 25 lutego nad ranem Rosjanie rozpoczęli bombardowanie stolicy Ukrainy. Sytuacja zmienia się z minuty na minutę, na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy specjalną relację.
W piątkowy wieczór Andrzej Boreyko dyrygował Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi. Jak poinformowała Filharmonia Narodowa, w której Boreyko pełni funkcję dyrektora artystycznego, dyrygent zadecydował o dodaniu do repertuaru hymnu Ukrainy. Po wysłuchaniu pieśni "Szcze ne wmerła Ukrajiny ni sława, ni wola", która otworzyła mediolański koncert, jego uczestnicy mogli posłuchać muzyków w repertuarze Szostakowicza i Griega.
Boreyko, który jest synem Polaka i Rosjanki, pracuje jako dyrektor artystyczny FN od trzech sezonów koncertowych. W poprzednich latach był dyrektorem muzycznym takich zespołów jak Jenaer Philharmonie, Symphoniker Hamburg, Berner Symphonieorchester, Düsseldorfer Symphoniker, Winnipeg Symphony Orchestra oraz Orchestre National de Belgique.
Filharmonia Narodowa postanowiła zadedykować Ukrainie i jej obywatelom piątkowe i sobotnie występy Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą Agnieszki Duczmal. Jak czytamy na Facebooku, "w programie koncertu znalazła się Symfonia d-moll Cesara Francka i Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta. Układany wiele miesięcy temu program okazał się adekwatny do bieżącej sytuacji. Koncert zakończył się owacją na stojąco".
Tym samym Filharmonia dołączyła do licznych instytucji kultury w Polsce, które okazują wsparcie i solidarność z ogarniętą wojną Ukrainą. Organizacje zrzeszające rodzimych filmowców wyraziły gotowość do pomocy w wysiłkach związanych z przyjmowaniem uchodźców. Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w liście do ambasadora Ukrainy w Polsce napisał m.in.: "Jeśli w grupie uchodźców wojennych będą przedstawiciele branży filmowej (wszystkich profesji) możemy pomóc im znaleźć zatrudnienie w produkcjach Studia Munka działającego przy SFP".
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji pod tym linkiem.