Natalia Niemen o utworze "Dziwny jest ten świat": To nie manifest polityczny. Nie przypisujmy tacie egzaltacji

Odkąd rozpoczęła się wojna Rosji z Ukrainą, wiele osób znajduje ujście dla emocji w muzyce. Często wracamy m.in. do utworu Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat", w którym artysta zawarł tak pamiętne słowa jak "Dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek" czy "Lecz ludzi dobrej woli jest więcej". W sobotę córka Niemena, Natalia, zaapelowała, żebyśmy w tym czasie "nie przeinterpretowywali" tekstu i "pamiętali, co autor miał na myśli".

W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu nastąpił atak wojsk rosyjskich na Ukrainę. Wojska Władimira Putina uderzyły z różnych stron, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. 25 lutego nad ranem Rosjanie rozpoczęli bombardowanie stolicy Ukrainy. Sytuacja zmienia się z minuty na minutę, na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy specjalną relację.

Zobacz wideo Rosjanie protestują przeciwko wojnie. "Nie dla wojny", "Wstyd"

- Większość osób myśli, że Czesław Niemen napisał utwór ["Dziwny jest ten świat"], myśląc o wojnach, zamieszkach wojennych, o krwawej historii, która była, jest i będzie. O przewałach politycznych. Otóż nic z tych rzeczy - mówi Natalia Niemen, która postanowiła wyjaśnić, co chciał przekazać jej ojciec tekstem kultowej piosenki, po którą w ostatnich dniach sięgamy szczególnie często.

Natalia Niemen: Możemy śmiało przełożyć "Dziwny jest ten świat" na szersze konteksty, ale pamiętajmy o zamyśle autora

Niemen wspomina, że kanwą do napisania "Dziwny jest ten świat" była "relacja z jedną osobą, która uśmiechała się do mojego taty i poklepywała go po ramieniu, a za tymi plecami jego wbijała mu przysłowiowy nóż". 

"Dziwny jest ten świat" nie jest manifestem politycznym. Jest tak naprawdę wyrażeniem bólu z powodu robienia niby drobnych, ale bardzo raniących rzeczy w relacjach jeden na jeden. Oczywiście możemy to śmiało przełożyć na szersze konteksty, w tym na kontekst tego, co się teraz dzieje. Przy tym wszystkim pamiętajmy jednak, co autor miał na myśli

- zaznacza wokalistka. W opisie do zamieszczonego na Instagramie wideo Natalia Niemen dopowiada: "Nie dodawajmy Niemenowi czegoś, co nie było jego udziałem. Nie przeinterpretowujmy (jest takie słowo?), nie przypisujmy mojemu tacie egzaltacji".

 

Dzień wcześniej Niemen wyraziła solidarność z narodem ukraińskim i przypomniała swój rysunek stworzony kilkanaście lat temu. "Zdałam sobie nagle sprawę, co przedstawia ten mój rysunek sprzed 19 lat, com go w zeszłym tygodniu na [Instagrama] wstawiła. Artyści są nieświadomie proroczy i pracują na podświadomości" - pisze artystka.

 

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji pod tym linkiem.

Więcej o: