18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Rammstein z nową płytą na wiosnę. Jest też spektakularny teledysk. Czy wywoła kolejny skandal?

Rammstein po trzech latach od wydania poprzedniej płyty ogłasza premierę kolejnego wydawnictwa. "Zeit" ukaże się na rynku pod koniec kwietnia, a album jako pierwszy promuje singiel o tym samym tytule. Teledysk, jak na ten zespół przystało, to kolejna mini etuiuda filmowa - tym razem o przemijaniu i śmierci. Uwaga, pojawiają się w nim potencjalnie drażliwe ujęcia, łącznie ze symbolicznymi scenami porodu.

W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Żołnierze uderzyli zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Ukraińska armia stawia twardy opór, ale sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy relację na żywo.

29 kwietnia 2022 roku - dokładnie trzy lata po premierze poprzedniego, niezatytułowanego albumu niemieckiej grupy Rammstestein - wydana zostanie ósma w dorobku zespołu płyta pt. "Zeit". Pierwszym singlem z tego wydawnictwa, który słuchacze mogą usłyszeć, jest liryczna, a zarazem epicka ballada o tym samym tytule, co płyta. Tekst piosenki porusza tematykę ludzkiej śmiertelności i ulotnych chwilach szczęścia.

Rammstein i jego nowy teledysk o przemijaniu życia

"Czasie, proszę, nawet nie drgnij" – śpiewa wokalista i tekściarz Till Lindemann w piosence, która powstawała w czasie epidemii koronawirusa, a trafia do słuchaczy 14 dni od wybuchu wojny w Ukrainie. Utworowi towarzyszy zrealizowany z tradycyjnym dla niemieckiego zespołu rozmachem teledysk. Wyreżyserował go aktor i muzyk, Robert Gwisdek, który po raz pierwszy współpracował ze znaną grupą.

Klip w istocie przypomina symboliczną etiudę filmową, która podejmuje tematykę nieuchronności ludzkiej śmierci i przemijania czasu. Zamysł polega na tym, żeby pokazać przebieg ludzkiego życia od końca. Na samym początku mamy zatem scenę śmierci i ujęcia, w których członkowie zespołu opadają na dno morza po tym, jak w czasie sztormu wypadli z łódki.

W następnej sekwencji muzycy w strojach, które można datować na koniec XIX i początek XX wieku biegają po puszczy z karabinami i do siebie strzelają. Potem widzimy na ich miejscu młodych chłopców, którzy z kijami bawią się w lesie w żołnierzy, pojawia się też symboliczne ujęcie zbiorowego porodu w klepsydrze z przesypującym się piaskiem. Co jakiś czas pojawia się obserwująca kolejne wydarzenia personifikacja czasu - zakapturzona postać z kulą światła zamiast twarzy.

Teledysk trwa około sześciu minut i ostrzegamy, że pojawiają się w nim zbliżenia głowy noworodka wysuwającego się z kanału rodnego:

 

Zespół Rammstein w składzie Till Lindemann (wokal), Paul Landers (gitara), Richard Z. Kruspe (gitara), Flake (klawisze), Oliver Riedel (bas) i Christoph Schneider pracował przez ostatnie dwa lata nad 11 piosenkami, które znalazły się na płycie "Zeit" (czyli "czas"). Podczas sesji towarzyszył im berliński producent, Olsen Involtini. Nagrania odbyły się w La Fabrique Studios w St. Rémy de Provence we Francji.

Okładkę do albumu stworzył popularny rockowy muzyk i ceniony fotograf, Bryan Adams. Sesja zdjęciowa odbyła się na schodach budynku Trudelturm, w berlińskim parku aerodynamicznym.

W ramach promocji "Zeit", Rammstein wyruszy w trasę koncertową, która obejmie także Polskę. 16 lipca 2022 roku niemiecki zespół zagra na PGE Narodowym. Dotychczasową dyskografię zespołu zamyka "Untitled album" z 2019, który trafił na szczyt 14 zestawień sprzedaży na całym świecie – także w Polsce. Płyta ukazała się po najdłuższej, dziesięcioletniej przerwie wydawniczej w karierze Rammstein. W trakcie trwającej blisko 30 lat kariery, grupa Rammstein sprzedała ponad 20 milionów płyt i objechała cały świat z przełomowymi, spektakularnymi występami - przypomina wydawca albumu, wytwórnia Universal.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: