Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych
W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Żołnierze uderzyli zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Ukraińska armia stawia twardy opór, ale sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy relację na żywo.
29 kwietnia 2022 roku - dokładnie trzy lata po premierze poprzedniego, niezatytułowanego albumu niemieckiej grupy Rammstestein - wydana zostanie ósma w dorobku zespołu płyta pt. "Zeit". Pierwszym singlem z tego wydawnictwa, który słuchacze mogą usłyszeć, jest liryczna, a zarazem epicka ballada o tym samym tytule, co płyta. Tekst piosenki porusza tematykę ludzkiej śmiertelności i ulotnych chwilach szczęścia.
"Czasie, proszę, nawet nie drgnij" – śpiewa wokalista i tekściarz Till Lindemann w piosence, która powstawała w czasie epidemii koronawirusa, a trafia do słuchaczy 14 dni od wybuchu wojny w Ukrainie. Utworowi towarzyszy zrealizowany z tradycyjnym dla niemieckiego zespołu rozmachem teledysk. Wyreżyserował go aktor i muzyk, Robert Gwisdek, który po raz pierwszy współpracował ze znaną grupą.
Klip w istocie przypomina symboliczną etiudę filmową, która podejmuje tematykę nieuchronności ludzkiej śmierci i przemijania czasu. Zamysł polega na tym, żeby pokazać przebieg ludzkiego życia od końca. Na samym początku mamy zatem scenę śmierci i ujęcia, w których członkowie zespołu opadają na dno morza po tym, jak w czasie sztormu wypadli z łódki.
W następnej sekwencji muzycy w strojach, które można datować na koniec XIX i początek XX wieku biegają po puszczy z karabinami i do siebie strzelają. Potem widzimy na ich miejscu młodych chłopców, którzy z kijami bawią się w lesie w żołnierzy, pojawia się też symboliczne ujęcie zbiorowego porodu w klepsydrze z przesypującym się piaskiem. Co jakiś czas pojawia się obserwująca kolejne wydarzenia personifikacja czasu - zakapturzona postać z kulą światła zamiast twarzy.
Teledysk trwa około sześciu minut i ostrzegamy, że pojawiają się w nim zbliżenia głowy noworodka wysuwającego się z kanału rodnego:
Zespół Rammstein w składzie Till Lindemann (wokal), Paul Landers (gitara), Richard Z. Kruspe (gitara), Flake (klawisze), Oliver Riedel (bas) i Christoph Schneider pracował przez ostatnie dwa lata nad 11 piosenkami, które znalazły się na płycie "Zeit" (czyli "czas"). Podczas sesji towarzyszył im berliński producent, Olsen Involtini. Nagrania odbyły się w La Fabrique Studios w St. Rémy de Provence we Francji.
Okładkę do albumu stworzył popularny rockowy muzyk i ceniony fotograf, Bryan Adams. Sesja zdjęciowa odbyła się na schodach budynku Trudelturm, w berlińskim parku aerodynamicznym.
W ramach promocji "Zeit", Rammstein wyruszy w trasę koncertową, która obejmie także Polskę. 16 lipca 2022 roku niemiecki zespół zagra na PGE Narodowym. Dotychczasową dyskografię zespołu zamyka "Untitled album" z 2019, który trafił na szczyt 14 zestawień sprzedaży na całym świecie – także w Polsce. Płyta ukazała się po najdłuższej, dziesięcioletniej przerwie wydawniczej w karierze Rammstein. W trakcie trwającej blisko 30 lat kariery, grupa Rammstein sprzedała ponad 20 milionów płyt i objechała cały świat z przełomowymi, spektakularnymi występami - przypomina wydawca albumu, wytwórnia Universal.
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule: