Meek, Oh Why? wraca do świata "Offline". Nowa płyta rapera już dostępna

"Offline" to czwarty studyjny album Meek, Oh Why?, który ukazał się 11 marca. Muzycznie to kolejny po "Zachodzie" ukłon w stronę brzmień wypływających z serc analogowych syntezatorów, którym wtóruje hiphopowy groove. Na płytę trafiło dziesięć nastrojowych utworów; trzy z nich powstały z udziałem gości - Szczepana Pospieszalskiego, Kuby Więcka oraz Michała Żaka.

"Offline" to mroczna, pozbawiona świateł historia, która z utęsknieniem nawołuje do wspomnień analogowego świata. Projekt okładki zrealizował Jacek Rudzki (Znajomy Grafik), bazując na wyjątkowych zdjęciach autorstwa Klaudii Khan. Wersja kasetowa albumu została wytłoczona w limitowanym nakładzie 100 egzemplarzy i nigdy nie zostanie wznowiona.

Zobacz wideo Popkultura odc. 105

Utopijne "Offline", w którym na czwartej płycie znika Meek, Oh Why?

"18 marca 2022 roku wyszedłem z Klubu Studio. Spacer ciemnymi ulicami Krakowa powinien mi pomóc w uspokojeniu rozemocjonowanego wnętrza. Dawno nie widziałem tylu sztucznych świateł. Może nawet nigdy. Trochę plączą mi się nogi, chociaż wyjątkowo nic nie piłem" - zaczyna swoją opowieść Meek, Oh Why?, czyli Mikołaj Kubicki. "Myśli odbijają się od wewnętrznych ścian mojej głowy. Kolejne latarnie gasły. Gasły witryny sklepów i knajp. W mieście jakby nie było nikogo". Kubicki wspomina, że mimowolnie szedł w stronę Wisły, dopóki jego uwagi nie odwrócił "brunatny dźwięk silnika".

Spojrzałem przed siebie. Samochód zbliżał się do mnie, a chwila, w której zdałem sobie sprawę, że nie uniknę konfrontacji z nim, trwała absurdalnie długo. Gdy wreszcie podjechał bardzo blisko, usłyszałem obojętny głos z jego wnętrza. Głos nakazał mi, bym wsiadł do środka. Zrobiłem to bez sprzeciwu. W samochodzie oprócz mnie i kierowcy siedziały jeszcze dwie osoby. Nikt nic nie mówił, a i ja niezbyt miałem ochotę pytać. Nie przekraczając przepisowej prędkości, dotarliśmy pod główne wejście sypialnianej części Hotelu Forum. Tam nasze drogi się rozeszły. Wszechobecny wiatr. Moje utopijne offline

- to wprowadzenie do czwartej płyty rapera. Wcześniej Mikołaj Kubicki, który włada nie tylko słowem, ale i gra na trąbce, wydał albumy "Miło było poznać" (2016), "Płyta rodzaju" (2018) oraz "Zachód" (2019). Oficjalnie zadebiutował w roku 2015 minialbumem "Księżniczka i buc". Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj >>

Więcej o: