"Wojna nigdy nie jest daleko" Młynarskiego w nowej wersji. "Dla wszystkich uciekających i pomagających"

Grupa Granica, Natalia Grosiak, Kasia Lins, Gaba Kulka, Kasai, Misia Furtak i Paula Roma we wspólnym utworze "Wojna nigdy nie jest daleko" - to projekt, który powstawał jako odpowiedź na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. W tym momencie publikacja zbiega się z trwającą wojną w Ukrainie.

Utwór "Wojna nigdy nie jest daleko" i okoliczności jego wydania w uderzający sposób podkreślają, że wojna, nieważnie gdzie się toczy, oznacza śmierć, cierpienie i tułaczkę. Tego samego doświadczają uchodźcy na granicy z Białorusią, jak i na tej z Ukrainą. 

Wybrzmiewają m.in. słowa refrenu:

Jak bolesne szkło pod powieką kaleczące źrenicę bystrą -
wojna nigdy nie jest daleko, wojna zawsze jest bardzo blisko.

"Wojna nigdy nie jest daleko" - zobacz teledysk

 

- Bardzo ważne wydawało nam się na zaangażowanie różnych środowisk artystycznych we wspólne inicjatywy o dużym zasięgu medialnym, które pomogą w zwróceniu uwagi społeczeństwa na problem wywózek do Białorusi osób, które szukają w Polsce schronienia przed wojną i prześladowaniami - mówią działacze Grupy Granica, ruchu społecznego zrzeszającego pozarządowe organizacje, sprzeciwiającego się odpowiedzi rządzących na wydarzenia, jakie mają miejsce na polsko-białoruskim pograniczu. 

Tak powstała nowa wersja utworu Wojciecha Młynarskiego "Wojna nigdy nie jest daleko". - Zależy nam na tym, aby słowa utworu, tak aktualne teraz, wybrzmiały głośno, żeby opowiedziały o dramacie, który dzieje się tak blisko nas, żeby jednoczyły tych, którzy w popadają w poczucie bezradności i zniechęcenia - tłumaczą aktywiści. 

Aranżacji muzycznej podjął się Jurek Zagórski wraz Patem Stawińskim, Aleksandrem Orłowskim i Andrzejem Smolikiem. W utworze można usłyszeć głosy polskich artystek. To: Kasia Lins, Gaba Kulka, Misia Furtak, Paula Roma, Natalia Grosiak i Kasai (Kasia Piszek).

Zobacz wideo Ukraińcy pokazują skutki ataku na Kijów

Do utworu powstał teledysk, który wyreżyserowała Jagoda Szelc. - Obraz miał przede wszystkim odpowiadać zawartej w słowach piosenki figurze spotkania z niewyobrażalnym - szybkiej zmiany jaka może dokonać się w rzeczywistości każdego z nas zupełnie bez naszego udziału. W bardzo krótkim czasie świat wokół nas może zmienić się nie do poznania. Tak jak zmienił się też od czasu gdy zaczynaliśmy naszą pracę do dziś, gdy polską granicę przekroczył milion uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy - mówi reżyserka.

Najnowsze informacje o wojnie w Ukrainie i z granicy polsko-białoruskiej znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Utwór jest dedykowany wszystkim uciekającym przed wojną i prześladowaniami, mieszkankom i mieszkańcom pogranicza, aktywistkom i aktywistom, organizacjom i każdej osobie, która dostrzega niesprawiedliwość na polskiej granicy, reaguje na nią niezgodą i dążeniem do zmiany. Dla wszystkich uciekających i pomagających - bez względu na pochodzenie i kolor skóry. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: