Pożegnalny album i trasa króla reggaetonu. Daddy Yankee abdykuje

Daddy Yankee, światowej sławy gwiazdor muzyki reggaeton, zaskoczył fanów, ogłaszając muzyczną emeryturę. Artysta zapowiedział pożegnalny album "Legendaddy" oraz trasę "La Ultima Vuelta" ("Ostatnie okrążenie").

Gwiazdor przekazał informację na swojej oficjalnej stronie w poruszającym filmiku. - Dziś ogłaszam muzyczną emeryturę i żegnam się z wami moją najlepszą płytą i najlepszą trasą - powiedział Daddy Yankee. - Mówię "do widzenia" po 32 latach w branży, wydając płytę "Legendaddy". Dostaniecie tu wszystkie moje artystyczne wcielenia, wszystkie definiujące mnie style - obiecał artysta. "Legendaddy" będzie pierwszym albumem Daddy Yankee od dziesięciu lat. Trasa "La Ultima Vuelta" rozpocznie się w Portland w stanie Oregon 10 sierpnia 2022 roku.

Zobacz wideo POPKultura, odc. 108

Daddy Yankee kończy karierę. Za muzykiem ponad trzy intensywne dekady

Daddy Yankee, zwany przez fanów i krytyków królem reggaetonu, jest powszechnie uznawany za jedną z najbardziej wpływowych postaci na scenie latin urban. W 2004 roku wydał singiel "Gasolina", który przyczynił się do popularyzacji muzyki reggaeton na świecie. Od tego czasu artysta sprzedał 30 mln płyt, co czyni go jednym z najpopularniejszych latynoskich artystów w historii. Jego album "Barrio Fino" przeszedł do historii jako latynoski bestseller dekady (2000-2009).

 

W 2017 roku Yankee we współpracy z Luisem Fonsi wydał megaprzebój "Despacito". Był to pierwszy od 1996 roku hiszpańskojęzyczny singiel, który dotarł na szczyt zestawienia Billboard Hot 100. Teledysk do piosenki został rekordzistą platformy YouTube, a piosenka - największym przebojem dekady (2010-2019). W czerwcu 2017 roku Daddy Yankee został najchętniej słuchanym artystą w serwisie Spotify, a zarazem pierwszym latynoskim twórcą, któremu udała się ta sztuka. W 2019 utwór "Con Calma" zdobył tytuł najczęściej oglądanego klipu w serwisie YouTube, gromadząc 2,4 miliarda odsłon.

Daddy Yankee zdobył 110 nagród i 300 nominacji, a przez "Time" i CNN został okrzyknięty najbardziej wpływowym Latynosem. W 2020 roku gwiazdor spełnił swoje marzenie i z Markiem Anthonym nagrał świąteczny przebój "De Vuelta Pa’ La Vuelta". Piosenka z 300 milionami odsłon znalazła się na najwyższym miejscu notowania Billboard Tropical Airplay. W 2021 roku Daddy Yankee zaprezentował numer "Problema", który przekroczył próg miliarda odsłuchów. Niedługo potem Yankee został pierwszym latynoskim artystą wprowadzonym do Billboard Hall of Fame.

Więcej o: