Paulina Przybysz i Rita Pax sięgają po kolejny mocny kawałek Breakoutu

"Pomaluj moje sny" to numer z legendarnego albumu "Blues" z 1971 roku. To już trzecia piosenka zapowiadająca album "Piękno. Tribute to Breakout" zespołu Rita Pax. Utwór opowiada o tęsknocie za intensywnością przeżywanych emocji, za oderwaniem się od przyziemnych tematów.

- Już pod koniec pracy nad albumem swoją propozycje aranżu przysłał nam Paweł Zalewski, którego podejście do tej piosenki okazało się niezwykle inspirujące. – mówi Paulina Przybysz. – Poczułam w tym hendriksowską energię i pomimo zachowania melodii i głównego riffu pojawił się zupełnie inny świat - prosty i magiczny zarazem.

Zobacz wideo POPKultura, odc. 108

Zespół Rita Pax w hołdzie dla grupy Breakout. Premiera płyty w maju

"Pomaluj moje sny" otworzy trzeci album Paxów, który będzie hołdem dla twórczości Nalepy i Breakout. W 2019 roku odbyła się 10. trasa Męskiego Grania. Z tej okazji festiwal zaprosił uznanych polskich artystów do stworzenia specjalnych koncertów, poświęconych kultowym polskim piosenkom. Jedną z zaproszonych artystek była Paulina Przybysz, a materiał, z którym przyszło jej się zmierzyć, to właśnie utwory grupy Breakout.

 

Naturalnym wyborem było przygotowanie tego materiału z grupą Rita Pax, z którą Paulina wydała dotąd dwie, świetnie przyjęte przez odbiorców płyty "Rita Pax" i "Old Transport Wonders". Jubileuszowa edycja Męskiego Grania zbiegła się w czasie z 50. rocznicą wydania pierwszej płyty zespołu Breakout, a powstałe covery i aranżacje okazały się Ricie Pax na tyle bliskie, że zespół postanowił zarejestrować materiał i tak powstała płyta "Piękno. Tribute to Breakout". Premiera płyty zapowiedziana jest na maj 2022. Poza podstawowym składem zespołu, tworzonego przez Paulinę Przybysz, Kasię Piszek, Jurka Markuszewskiego oraz Piotra i Pawła Zalewskich, na płycie grupie Rita Pax towarzyszą goście: Wojciech Waglewski, Łukasz Lach i Igor Nikiforow.

Wcześniej ukazał się singiel "Poszłabym za tobą". Przebój przypomniany 53 lata później przez Ritę Pax dość surowo oddaje oryginalne riffy i melodie, ale pozwala też na moment melancholii - fletową solówkę Włodzimierza Nahornego zastępuje klasyczny melotron i nieoczywiste chórki. Szerokie spojrzenie na muzykę, jakie reprezentuje zespół Rita Pax, objawia się wyraźnie w ich kompozycjach i aranżacjach, a z 12 coverów, które znajdą się na płycie, "Poszłabym za Tobą" jest najbardziej zbliżone do doskonale znanego oryginału.

 

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: