Kraków. Prochy Krzysztofa Pendereckiego w Panteonie Narodowym

Krzysztof Penderecki zmarł w 2020 roku, ale dopiero dwa lata po śmierci urna z prochami kompozytora trafia do Panteonu Narodowego w Krakowie.

Panteon Narodowy w Krakowie, w którym znajdą się prochy Krzysztofa Pendereckiego, to miejsce spoczynku najwybitniejszych twórców narodowej sztuki, kultury i nauki. Jest kontynuacją idei krypty zasłużonych na Skałce.

Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym. Co to za miejsce?

O tym, kto może spocząć w tym miejscu, decyduje Kapituła Panteonu. W jej składzie są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Prezes Polskiej Akademii Umiejętności, JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Metropolita Krakowski, Prezydent Miasta Kraków oraz Przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy.

Idea Panteonu Narodowego w Krakowie narodziła się w maju 2009 roku, gdy zapełniona została krypta zasłużonych na Skałce i po wycofaniu się ojców Paulinów z planów jej rozbudowy. Tamta krypta znajdowała się w podziemiach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie. Pochowani tam są m.in. Jan Długosz, Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański i Czesław Miłosz.

Więcej aktualnych informacji z Krakowa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym, utworzonym w kryptach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. Jeszcze przed jego utworzeniem znaleźli się tam kaznodzieja Piotr Skarga (1536-1612), biskup Andrzej Trzebicki (1607-1679) oraz hrabia Witold Szeliga Bieliński (1818-1833). Po utworzeniu pochowani tam zostali: dramatopisarz, prozaik i rysownik Sławomir Mrożek (1930-2013), chemik Karol Olszewski (1846-1915), fizyk Zygmunt Wróblewski (1845–1888) oraz poeta Adam Zagajewski (1945-2021). Panteon jest udostępniony dla zwiedzających (ul. Grodzka 52a w Krakowie).

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego w drugą rocznicę śmierci

Krzysztof Penderecki zmarł w wieku 86 lat w swoim domu w Krakowie 29 marca 2020 roku, po długiej chorobie. Ze względu m.in. na pandemię uroczystości pogrzebowe zostały zorganizowane dopiero 29 marca 2022 roku w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. 

Podczas liturgii wybrzmiały m.in. "De Profundis z Siedmiu bram Jerozolimy", "Passacaglia z Serenady na smyczki", "Lacrimosa" i "Agnus Dei" w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej oraz Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietty Cracovii. W kościele zebrali się zaproszeni goście, w tym prezydent Andrzej Duda, były prezydent Aleksander Kwaśniewski i minister kultury Piotr Gliński. Przed wejściem ustawiono telebim.

Miasto Kraków poinformowało, że zgodnie decyzją żony kompozytora nie odbędzie się zaplanowany wcześniej koncert Anne-Sophie Mutter (miała wystąpić z orkiestrą Sinfonią Varsovią). Zrezygnowano z niego "w obliczu działań wojennych za naszą wschodnią granicą oraz z uwagi na niewyobrażalne dramaty, jakie w tych dniach przeżywają obywatelki i obywatele Ukrainy". Program uroczystości został ograniczony, a koncert "Krzysztof Penderecki in memoriam" odbędzie się na jesieni przyszłego roku, z okazji 90. rocznicy urodzin artysty.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: