Kraków. Prochy Krzysztofa Pendereckiego w Panteonie Narodowym

Krzysztof Penderecki zmarł w 2020 roku, ale dopiero dwa lata po śmierci urna z prochami kompozytora trafia do Panteonu Narodowego w Krakowie.

Panteon Narodowy w Krakowie, w którym znajdą się prochy Krzysztofa Pendereckiego, to miejsce spoczynku najwybitniejszych twórców narodowej sztuki, kultury i nauki. Jest kontynuacją idei krypty zasłużonych na Skałce.

Pierwszy transport z pomocą dla ukraińskich muzeów dotarł do Lwowa. To nie koniec akcjiPierwszy transport z pomocą dla ukraińskich muzeów dotarł do Lwowa

Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym. Co to za miejsce?

O tym, kto może spocząć w tym miejscu, decyduje Kapituła Panteonu. W jej składzie są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Prezes Polskiej Akademii Umiejętności, JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Metropolita Krakowski, Prezydent Miasta Kraków oraz Przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy.

Idea Panteonu Narodowego w Krakowie narodziła się w maju 2009 roku, gdy zapełniona została krypta zasłużonych na Skałce i po wycofaniu się ojców Paulinów z planów jej rozbudowy. Tamta krypta znajdowała się w podziemiach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie. Pochowani tam są m.in. Jan Długosz, Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański i Czesław Miłosz.

Więcej aktualnych informacji z Krakowa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym, utworzonym w kryptach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. Jeszcze przed jego utworzeniem znaleźli się tam kaznodzieja Piotr Skarga (1536-1612), biskup Andrzej Trzebicki (1607-1679) oraz hrabia Witold Szeliga Bieliński (1818-1833). Po utworzeniu pochowani tam zostali: dramatopisarz, prozaik i rysownik Sławomir Mrożek (1930-2013), chemik Karol Olszewski (1846-1915), fizyk Zygmunt Wróblewski (1845–1888) oraz poeta Adam Zagajewski (1945-2021). Panteon jest udostępniony dla zwiedzających (ul. Grodzka 52a w Krakowie).

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego w drugą rocznicę śmierci

Krzysztof Penderecki zmarł w wieku 86 lat w swoim domu w Krakowie 29 marca 2020 roku, po długiej chorobie. Ze względu m.in. na pandemię uroczystości pogrzebowe zostały zorganizowane dopiero 29 marca 2022 roku w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. 

Podczas liturgii wybrzmiały m.in. "De Profundis z Siedmiu bram Jerozolimy", "Passacaglia z Serenady na smyczki", "Lacrimosa" i "Agnus Dei" w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej oraz Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietty Cracovii. W kościele zebrali się zaproszeni goście, w tym prezydent Andrzej Duda, były prezydent Aleksander Kwaśniewski i minister kultury Piotr Gliński. Przed wejściem ustawiono telebim.

Scorpions zmienili tekst 'Wind Of Change' dla Ukrainy.Scorpionsi na rzecz Ukrainy zmienili tekst kultowego "Wind Of Change"

Miasto Kraków poinformowało, że zgodnie decyzją żony kompozytora nie odbędzie się zaplanowany wcześniej koncert Anne-Sophie Mutter (miała wystąpić z orkiestrą Sinfonią Varsovią). Zrezygnowano z niego "w obliczu działań wojennych za naszą wschodnią granicą oraz z uwagi na niewyobrażalne dramaty, jakie w tych dniach przeżywają obywatelki i obywatele Ukrainy". Program uroczystości został ograniczony, a koncert "Krzysztof Penderecki in memoriam" odbędzie się na jesieni przyszłego roku, z okazji 90. rocznicy urodzin artysty.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: