Bruce Liu podpisuje wyłączny kontrakt z Deutsche Grammophon. "Jego wyobraźnia elektryzuje"

29 marca, z okazji Światowego Dnia Pianistyki, wytwórnia Deutsche Grammophon ogłosiła podpisanie wyłącznego kontraktu z Bruce'em Liu. 24-letni kanadyjski pianista osiągnął status gwiazdy rocka w świecie muzyki klasycznej po wygraniu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego jesienią ubiegłego roku. Odtąd jego występy na całym świecie podbijają serca słuchaczy oraz zdobywają uznanie krytyków.

W październiku 2021 roku Bruce Liu został pierwszym Kanadyjczykiem, który wygrał Konkurs Chopinowski. Opóźniona o rok z powodu pandemii, 18. edycja konkursu zostanie w historii także z powodu niezwykle wysokiego poziomu artystycznego jego uczestników. Bruce Liu był ostatnim występującym wśród dwunastu finalistów konkursu, a świeżość jego odczytania koncertu e-moll przyniosła mu kilkuminutową owację na stojąco.

Zobacz wideo Kiedy Coppola kręcił "Ojca chrzestnego", oni naprawdę kręcili mafijne interesy

Bruce Liu szykuje dwa albumy. "Nie mogę się doczekać"

Współpracując z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, firma Deutsche Grammophon wydała album z nagraniami Bruce’a Liu dokonanymi na żywo podczas kolejnych etapów konkursu. Płyta zebrała entuzjastyczne recenzje, a magazyn "Gramophone" nazwał ją "jednym z najwybitniejszych recitali chopinowskich ostatnich lat, pełnym dojrzałości i charakteru", podczas gdy "Classics Today" chwaliło "niesamowitą wirtuozerię Liu, która konsekwentnie emanuje charyzmą i swobodą".

Z okazji podpisania kontraktu z Yellow Label Deutsche Grammophon wydała 1 kwietnia nagranie Nokturnu cis-moll, nr 20, op. posth jako e-singiel; kolejne e-single ukażą się jeszcze w 2022 roku. Pianista planuje już dwa przyszłe albumy. Pierwszy z nich będzie zawierał repertuar obejmujący dzieła Chopina i Rameau i odzwierciedli pragnienie pianisty, by zgłębić muzykę swojego miejsca urodzenia i osobiste związki z Francją. Drugi album to nagranie II koncertu fortepianowego Czajkowskiego, dzieła, którym zadebiutował w Wielkiej Brytanii na początku tego miesiąca. Jak pisze "Guardian", "nie może być zbyt wielu pianistów na wczesnych etapach międzynarodowej kariery z tym ogromnym, zniechęcającym wręcz dziełem w swoim repertuarze, ale najwyraźniej Liu grał je od wielu lat. Niezmordowana pewność siebie, z jaką wkroczył w kaskady figuracji, sugerowała wielką znajomość tego utworu".

- Jestem podekscytowany dołączeniem do rodziny DG! - mówi Bruce Liu. - Mam nadzieję, że bycie jej częścią da mi wiele możliwości współpracy z wieloma bardzo utalentowanymi artystami z różnych środowisk muzycznych, a także pracy ze wspaniałym zespołem, który wyprodukował mój album z Konkursu Chopinowskiego. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co przyniesie przyszłość.

- Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy powitać Bruce'a w Yellow Label – dodaje dr Clemens Trautmann, szef Deutsche Grammophon. - Konkurs Chopinowski i wszystkie koncerty, które od tego czasu dał, pokazały światu inteligentnego i dynamicznego młodego artystę, którego pianistyka, wyobraźnia i spontaniczność są po prostu elektryzujące. Dołącza tutaj, w DG, do kolegów – kanadyjskich artystów: Emily D’Angelo, Jana Lisieckiego i Yannicka Nézet-Séguina, dając niejako dowód – jeśli takie były potrzebne – że Kanada jest dziś wyraźnie wylęgarnią talentów muzycznych.

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się w 1997 roku w Paryżu i przeniósł się z ojcem do Montrealu w wieku sześciu lat. Mówi płynnie po mandaryńsku i dorastał w otoczeniu chińskiej kultury, implementując szybko wpływy kultury Ameryki Północnej, a także historii i tradycji muzycznych Europy. W latach 2011-2018 studiował pod kierunkiem Richarda Raymonda w Montreal Conservatoire, gdzie w wieku zaledwie 15 lat zdobył główną nagrodę na Orchestre symphonique de Montréal Competition. Ten sukces zachęcił go do dalszej kariery pianisty. Obecnie jest uczniem Dang Thai Sona (zwycięzcy X Konkursu Chopinowskiego). Artysta jest zdeterminowany, aby wśród wielu zajęć związanych z muzyką znaleźć czas na inne pasje, takie jak pływanie, szachy, karting, kino, jazz i historia. Jak wyjaśnia: - To właśnie równowaga między wszystkimi moimi hobby sprawia, że ??tworzę muzykę w świeższy sposób.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: