1988 zaczyna koncerty od syreny alarmowej. Teraz zastąpi ją minutą ciszy: Myślmy o naszych gościach, bo rząd nawala

1988 jest jednym z artystów występujących podczas Sea You Music Showcase w Trójmieście. W sobotnie przedpołudnie DJ i producent napisał na Facebooku, że zazwyczaj zaczyna swoje koncerty od dźwięku syreny alarmowej, ale teraz zastąpi go minutą ciszy dla ofiar wojny w Ukrainie. "Myślmy o naszych gościach, bo rząd jak zwykle nawala w tej sprawie" - dodaje 1988.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że 10 kwietnia rano w całym kraju zawyją syreny alarmowe. Ma być to hołd dla ofiar katastrofy smoleńskiej. Pomysł bojkotują władze miast, które uważają, że syreny mogą wystraszyć przebywających w Polsce Ukraińców. "Taki niespodziewany sygnał byłby ogromną traumą dla tysięcy Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie" - ocenia Marcin Krupa, prezydent Katowic.

1988 reaguje na pomysł władz o syrenach w rocznicę katastrofy smoleńskiej. "Rząd jak zwykle nawala"

Na kontrowersyjny pomysł rządu zareagował również 1988, który w sobotni wieczór wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w ramach Sea You Music Showcase. "Tradycyjnie zawsze swój koncert od syreny alarmowej; niefortunnie jest ona zbliżona do alarmów przeciwbombowych. Ponieważ podczas dzisiejszego koncertu (...) wśród publiczności mogą znajdować się osoby dotknięte traumą z ostatnich wydarzeń w Ukrainie, zastąpię ten alarm minutą ciszy dla ofiar wojny" - napisał na Instagramie oraz Facebooku producent i dodał:

Myślmy o naszych gościach, bo rząd jak zwykle nawala w tej sprawie.

Politycy w kwestii uruchomienia syren w niedzielny poranek są podzieleni. Udziału w akcji odmówił nie tylko prezydent Katowic, ale i m.in. włodarze Sosnowca, Bydgoszczy i Warszawy. Z kolei Małgorzata Jacyna-Witt, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa zachodniopomorskiego, stwierdziła, że nieuruchomieniem sygnału w Katowicach prezydent Marcin Krupa "spowoduje traumę u znacznej części Polaków". Dodała, że "to ewidentne działanie na dalsze podziały my - oni. A Ukraińcom syreny nie przeszkadzałyby. Są gośćmi".

Syrena alarmowa - zdjęcie ilustracyjneSyreny na rocznicę katastrofy smoleńskiej. Władze miast bojkotują pomysł

1988, właściwie Przemysław Jankowiak - pochodzący ze Szczecina, związany z Gdynią producent muzyczny, kompozytor i artysta wizualny. Znany m.in. z zespołu Syny ("Orient", "Sen"), współpracy z Włodim ("W/88") oraz z solowej działalności ("Gruda", "Ring The Alarm"). Od 2020 roku związany z wytwórnią Def Jam Recordings Poland. Nominowany do Paszportów Polityki za rok 2020 w kategorii muzyka popularna. Tworzy w obrębie hip-hopu, muzyki elektronicznej, basowej, jungle, popu. 

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: