Diler zamieszany w śmierć Maca Millera dostał wyrok. Trafi do więzienia na blisko 11 lat

Pierwszy z trzech oskarżonych w sprawie śmierci Maca Millera trafi do więzienia. W 2018 roku Ryan Reavis dostarczył dilerowi rapera podrobione tabletki przeciwbólowe z fentanylem, czym pośrednio przyczynił się do śmierci Millera. Mężczyzna został skazany na 10 lat i 11 miesięcy pozbawienia wolności.

Decyzja sądu w Los Angeles w sprawie Ryana Reavisa zapadła sześć miesięcy po tym, jak oskarżony przyznał się do dostarczania podrobionych tabletek oksykodonu z domieszką fentanylu handlarzowi narkotyków, który sprzedał je Mac Millerowi. Jak podaje Billboard, początkowo prokuratorzy domagali się kary 12 lat i siedmiu miesięcy pozbawienia wolności dla Reavisa; z kolei obrońcy mężczyzny twierdzili, że zasłużył tylko na pięć lat w zawieszeniu. 

Zobacz wideo POPKultura, odc. 111

Osoby zamieszane w śmierć Maca Millera przyznają się do winy

Mac Miller został znaleziony martwy w swoim domu w San Fernando Valley w Kalifornii 7 września 2018 roku. Z raportu toksykologicznego wynika, że 26-letni wtedy raper zmarł w wyniku przypadkowego przedawkowania kokainy, alkoholu i fentanylu - można go tym samym uznać za jedną z ofiar kryzysu opioidowego w USA. Zarówno oksykodon, jak i fentanyl mają działanie przeciwbólowe, jednak druga z substancji jest silniejsza. W październiku działający w sprawie Maca Millera prokurator Nick Hanna napisał: "Coraz częściej obserwujemy, jak dilerzy narkotyków sprzedają podrobione leki zawierające fentanyl. W rezultacie substancja ta jest obecnie główną przyczyną zgonów w wyniku przedawkowania w Stanach Zjednoczonych". Tylko w roku 2018 odnotowano ponad 67 tys. przypadków śmiertelnych tego rodzaju.

- Dziś ludzie umierają przede wszystkim z powodu przedawkowania fentanylu - często nie wiedzą nawet, że go sobie wstrzykują. To bardzo silny [sto razy silniejszy od morfiny - przyp. aut.] i w pełni syntetyczny środek przeciwbólowy, do którego produkcji - w przeciwieństwie do produkcji heroiny - nie potrzeba ani ziemi pod uprawę, ani armii farmerów doglądających upraw maków - mówił w rozmowie z Gazeta.pl Sam Quinones, autor głośnej książki "Dreamland. Epidemia opiatów w USA". - Można go kupić w internecie, składniki dostaje się w przesyłce z Chin. Dilerzy, którzy chcą oszczędzić, sprzedają go w działkach heroiny niczego nieświadomym klientom. Inni uzależnieni sami decydują się, by przejść na fentanyl, bo jest najtańszy. Ale też bardzo niebezpieczny: nawet niewielka dawka może okazać się śmiertelna.

Billboard przypomina, że Ryan Reavis to jedna z trzech osób, którym postawiono zarzuty w związku ze śmiercią Maca Millera. W roku 2019 aresztowano Camerona Pettita z Los Angeles, podejrzanego o bezpośrednią sprzedaż raperowi wspomnianych podrabianych tabletek. Pozyskiwanie oksykodonu przypisano Stephenowi Walterowi, który przyznał się do winy i czeka na wyrok. 

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: