Ed Sheeran i ukraiński zespół Antytyla nagrali razem utwór. "Jesteśmy teraz żołnierzami, nie było nam łatwo"

Ed Sheeran zaprosił do współpracy zespół Antytyla. Ukraińcy obecnie nie koncertują, tylko walczą w obronie ojczyzny z wojskami rosyjskimi. Powstał utwór "2Step" oraz wzruszający teledysk.

Antytila to jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych na Ukrainie, ale w momencie, gdy w lutym tego roku Rosja napadła z kilku stron Ukrainę, zaprzestał działalności artystycznej i teraz muzycy walczą w obronie kraju. Zrobili wyjątek dla tego utworu. - Ed ma dużo współczucia dla Ukrainy - podkreślają w rozmowie z BBC. 

- Propozycja zespołu Eda, aby nagrać wspólną piosenkę, to kolejny wyraz wsparcia ze strony mieszkańców Wielkiej Brytanii i bezprecedensowy akt, który gwarantuje duże oddziaływanie. Jesteśmy teraz żołnierzami, nie było nam łatwo tworzyć i nagrywać ukraińskie teksty i wokale w studio. W dodatku studio Bobina Records, w którym zwykle nagrywaliśmy własne piosenki, znalazło się na okupowanym terenie, ale dzięki Maximowi Sivolapowi, naszemu przyjacielowi i stałemu współautorowi oraz aranżerowi wielu piosenek, daliśmy radę - wspominają ukraińscy muzycy.

Antytila i Ed Shheran - 2Step. Zobacz teledysk

Tekst piosenki napisał jeden z członków zespołu Taras Topol, który jako medyk służył w Borodziance, miejscowości szczególnie dotkniętej i zniszczonej działaniem rosyjskich wojsk. Część scen została nakręcona na linii frontowej w Charkowie. - Po prostu zatrzymaliśmy się na chwilę i kręciliśmy ujęcia w szczerym polu - wspominają artyści.

 

- W ukraińskim tekście piosenki "2Step" Eda Sheerana postanowiłem opowiedzieć własną historię o tym, jak zaczęła się wojna dla mojej rodziny. I to nie tylko moja historia, to historia milionów Ukraińców, których rodziny zostały rozdzielone, czasem na zawsze, o strasznych bombardowaniach i wojnie -  powiedział Taras Topol.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Cały dochód z reklam przy tym wideo na Youtube oraz tantiemy trafią do organizacji Music Saves UA.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Sam teledysk jest dedykowany pamięci ukraińskiego reżysera Dmytro Manifesta, którego życie zakończyło się zbyt wcześnie. Za reżyserię i produkcję wideoklipu odpowiadał jego przyjaciel, Dmytro Shmurak. - Są ludzie, którzy są gotowi iść za tobą w ogień i wskoczyć do wody. To dzięki naszej przyjaźni z Manifestem stało się dla mnie jasne, że nie ma sensu robić czegoś bez przekonania. Życie jest bardzo zagmatwane, więc kiedy zespół Antytila poprosił mnie o wsparcie, a także o wyprodukowanie i nakręcenie filmu, od razu się zgodziłem, chociaż zdałem sobie sprawę, że to bardzo trudne zadanie. Mój zespół i ja staraliśmy się jak najlepiej, aby praca zakończyła się sukcesem. Gdyby Dima żył, na pewno byłby z nami na planie. Chcę powiedzieć chłopakom tylko jedną rzecz - wróćcie żywi! - mówi Szmurak.

Więcej o: