Sex Pistols szykują reedycję "God Save The Queen" na jubileusz Elżbiety II. Winyl w dwóch wersjach

Sex Pistols 27 maja wydadzą reedycję swojego hitu "God Save The Queen". Okazja jest wyjątkowa, bo królowa Elżbieta II obchodzi w tym roku 70-lecie swojego panowania.

Utwór "God Save The Queen", w którym Sex Pistols nazywają brytyjską monarchię "faszystowskim reżimem", który "zrobił z ciebie kretyna", a przy okazji zapowiadają, że "nie ma przyszłości", ukazał się w 1977 r. 

"God Save The Queen". Po skandalu wytwórnia zniszczyła 25 tys. sztuk singla

Singiel został natychmiast zbojkotowany przez radio i telewizję, ale i tak dotarł do drugiego miejsca  brytyjskiej listy przebojów. Pistolsów wyprzedził tylko Rod Stewart z "I Don't Want to Talk About It". Krążyły jednak pogłoski, że piosenki specjalnie zamieniono kolejnością, aby nie urazić królowej Elżbiety, która właśnie w 1977 r. obchodziła swój srebrny jubileusz. Perkusista Sex Pistols, Paul Cook, zaprzeczał, by wydanie "God Save The Queen" miało z tym związek. - Wtedy o tym nie wiedzieliśmy. To nie był wymyślony zabieg, który miał na celu wszystkich zaszokować - twierdził, cytowany przez BBC.

 

- Nie piszesz "God Save The Queen", bo nienawidzisz angielskiej rasy. Piszesz taką piosenkę, bo kochasz tych ludzi i masz dość tego, że są źle traktowani - tłumaczył z kolei John Lydon, lider grup Sex Pistols i Public Image Limited.

Przez lata stosunek Lydona do royalsów bardzo złagodniał. W 2015 r. stwierdził nawet, że mu ich szkoda. - Naprawdę im współczuję, bo urodzili się pozłacanej klatce, która odizolowała ich od rzeczywistości - powiedział. - Czuję więc pewną empatię pod tym względem - dodał.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Królowa Elżbieta pokroiła tort mieczem

Sex Pistols szykują reedycję "God Save The Queen" na winylu. Będą dwie wersje

Wytwórnia A&M w 1977 r. zerwała kontrakt z zespołem i zniszczyła blisko 25 tys. kopii singla. Ceny tych, którym udało się przetrwać, sięgają dziś nawet 16 tys. funtów (około 88 tys. złotych).

W tym roku Elżbieta II świętuje 70. rocznicę swojego panowania, a Sex Pistols planują z tej okazji reedycję "God Save The Queen" w dwóch wersjach - jedną wyda A&M, a drugą Virgin. Na stronie B czterech tysięcy egzemplarzy pierwszego z wydań znajdzie się utwór "Did You No Wrong", a na 1977 drugiego - wczesna wersja piosenki "No Feelings".

W obu wersjach zostanie odtworzona oryginalna grafika, przy czym wydanie A&M będzie miało firmową okładkę i zostanie wytłoczone na srebrnym i platynowym winylu, natomiast singiel Virgin będzie miał grafikę Sex Pistols zaprojektowaną przez Jamiego Reida - informuje Sky News.

"Zespół ma nadzieję, że rzadkość tych wydań sprawi, że piosenka znajdzie się wyżej na listach przebojów niż wtedy, gdy 10 lat temu została wznowiona z okazji diamentowego jubileuszu królowej" - dopowiada BBC.

Premiera reedycji będzie dopiero 27 maja, ale winyle dostępne w internetowym sklepie zespołu zdążyły się już wyprzedać.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: