Oprócz Darskiego oskarżeni byli także grafik Rafał Wechterowicz oraz Maciej Gruszka, który prowadzi stronę internetową i sklep zespołu Behemoth. Żaden z nich nie stawił się na rozprawie, ale wcześniej zezwolili na publikację danych i wizerunku w tej sprawie.
O co poszło? O pokazaną m.in. na plakatach i odzieży grafikę przedstawiającą białego orła na czerwonym tle - bez korony, z którego głowy wyrastają diabelskie rogi. Oprócz tego na grafice znalazły się także czaszki, węże i odwrócony krzyż. Nad ptakiem znalazł się napis "Rzeczpospolita Niewierna" - to był tytuł trasy koncertowej zespołu, która odbyła się we wrześniu i październiku 2016 roku. Zdaniem sądu, choć laikom ta praca może się kojarzyć z godłem, nie jest to przerobione polskie godło.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Najnowszy wyrok to efekt już kolejnej rozprawy w tej sprawie. W kwietniu 2018 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił trzech oskarżonych, ale apelację wniosła prokuratura. We wrześniu 2018 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji i skierował ją do ponownego rozpatrzenia. Zgodnie z prawem oskarżonym groziłby nawet rok więzienia.
Podczas pierwszego procesu przed gdańskim sądem Nergal argumentował m.in., że symbolika użyta na grafikach ma ścisły związek z tym, że "węże, drapieżne ptaki, odwrócone krzyże i inne okultystyczne symbole" są częścią konwencji stosowanej przez deathmetalowy gatunek.
To nie pierwsza sprawa Adama Darskiego przed sądem. We wrześniu zeszłego roku Nergal został uniewinniony w sprawie o obrazę uczuć religijnych. Wtedy chodziło o sprawę z września 2019 roku - Darski opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym widniał uszkodzony obraz z wizerunkiem Matki Boskiej, a także znajdujący się na nim but. Fotografia wywołała oburzenie wśród części Polaków. Do prokuratury skierowane zostało zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, jakim jest obraza uczuć religijnych. Śledztwo wszczęto po zawiadomieniach Ordo Iuris i Towarzystwa Patriotycznego. Akt oskarżenia trafił do sądu 1 lutego 2021 roku. 18 sierpnia Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów po wcześniejszym wyroku nakazowym, który skazywał Nergala na karę grzywny, umorzył sprawę. Miało dojść do tego bez obecności prokuratura, nie powołano też świadków.
W 2010 roku po podpaleniu krzyży na koncertach grupy Behemoth w Warszawie i szwajcarskim mieście Pratteln zawiadomienie do prokuratury złożył przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą Ryszard Nowak, choć sam nie był na wydarzeniu. W tej sprawie Darski także został uniewinniony.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina