Nauczyciel gry na pianinie zrezygnował po tygodniu, bo uważał go za słabego ucznia. Bardzo się pomylił

Muzykę z produkcji takich jak "Piraci z Karaibów", "Gladiator", "Incepcja" czy "Madagaskar" zna chyba każdy z nas. To właśnie dlatego Hans Zimmer uchodzi za jednego z najpopularniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Na swoim koncie ma liczne nagrody oraz wyróżnienia, co zawdzięcza przede wszystkim swojej ciężkiej pracy. Nie zniechęcił się bowiem, gdy po tygodniu nauczyciel zrezygnował z uczenia go gry na pianinie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo BMW i4 by Hans Zimmer

Hans Zimmer urodził się w 1957 roku we Frankfurcie nad Menem. Już od dzieciństwa miał muzyczne zapędy, choć niestety wówczas nie były jeszcze doceniane. Nauczyciel, który uczył go gry na pianinie, uznał, że jest on tak kiepski, że po tygodniu zrezygnował z jego edukacji. Nie zniechęciło to jednak Hansa w dążeniu do celu — na szczęście dla światowej kinematografii. Dziś jego muzykę można podziwiać w wielu kultowych produkcjach.

Od jingli reklamowych po hollywoodzkie hity, czyli pierwsze kroki Zimmera w muzyce

Hans Zimmer jako nastolatek postanowił wyjechać do Londynu, gdzie podjął naukę w muzycznej szkole Hurtwood House. Tuż po ukończeniu studiów poznał Trevora Horna i Geoff Downesa, z którymi w latach 70. założył zespół The Buggles. Popowa formacja zasłynęła utworem "Video Killed the Radio Star". Na życie zarabiał tworząc jingle reklamowe dla wytwórni Air-Edel Studios. 

Liam Gallagher na Festival des Vieilles Charrues w 2018 roku - FOTOGRAFIA ILUSTRACYJNAByły wokalista kultowego Oasis sypie singlami przed premierą nowej płyty

W latach 80. poznał brytyjskiego kompozytora muzyki filmowej Stanleya Myersa, który stał się nie tylko jego nauczycielem, ale i przyjacielem. To właśnie on nauczył Zimmera łączenia muzyki klasycznej z elektronicznymi brzmieniami. Założyli wspólnie studio nagraniowe Lillie Yard. Pierwsza ścieżka dźwiękowa, skomponowana przez Hansa Zimmera to była "Moonlighting". Powstała ona do filmu "Fucha" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. 

Wkrótce w karierze Zimmera nastąpił przełom. Stał się on początkiem jego wielkiej kariery

Pierwszy soundtrack, za który Zimmer był samodzielnie odpowiedzialny, powstał do filmu "Terminal Exposure" z 1987 roku. Jednak prawdziwym przełomem w jego karierze okazał się rok 1988 i ścieżka dźwiękowa do filmu "Rain Man", za którą otrzymał nominację do Oscara. Choć nagrody ostatecznie nie udało mu się zdobyć, to w Hollywood zrobiło się o nim głośno i zaczęło do napływać do niego coraz więcej zawodowych propozycji. 

Kolejnym ważnym punktem dla Zimmera okazał się rok 1994. Wtedy to właśnie powstał "Król Lew". Za muzykę stworzoną do tej kultowej disneyowskiej animacji, Zimmer otrzymał nie tylko Oscara, ale również Złoty Glob oraz nominację do Grammy i BAFTA. 

W latach 90. Zimmer wraz z Jayem Rifkinem postanowił założyć Media Ventures. Była to pierwsza organizacja w Hollywood zrzeszająca kompozytorów muzyki filmowej. Rozpadła się ona w 2003 roku, a część jej członków założyła wówczas Remote Control Productions.

Stworzył muzykę do ponad 150 znanych produkcji. Te kompozycje znają widzowie na całym świecie

Od początku swojej kariery Hans Zimmer skomponował muzykę do ponad 150 produkcji nie tylko filmowych, ale i serialowych. Większość z nich rozpoznawana jest przez widzów na całym świecie. Do najbardziej kultowych zdecydowanie należą soundtracki z: "Piraci z Karaibów", "Gladiator", "Interstellar", "Helikopter w ogniu", "Pearl Harbour", "Sherlock Holmes", "Batman", "Rybki z ferajny" czy "Madagaskar". Najnowsze filmy, do których Zimmer stworzył melodie to: "Top Gun: Maverick", "Diuna", "Rodzinka rządzi" czy "Nie czas umierać". 

Za wszystkie te kompozycje Zimmer otrzymał łącznie 107 nominacji i 26 nagród, w tym dwa Oscary (drugi w 2022 roku za ścieżkę do filmu "Diuna"), trzy Złote Globy czy nagrodę BAFTA. 

Hans ZimmerHans Zimmer instagram.com/hanszimmer

Top Gun: MaverickMuzyka z filmu "Top Gun: Maverick". Na ścieżce dźwiękowej m.in. Lady Gaga i OneRepublic

W 2022 roku jest szansa, aby usłyszeć kompozytora na żywo

W 2000 roku na 27. Flanders International Film Festival Zimmer wykonał najbardziej znane utwory ze swojego artystycznego dorobku, dyrygując 100-osobową orkiestrą i 100-osobowym chórem. Koncert został zarejestrowany przez wytwórnię Decca i wydany pod tytułem "The Wings Of A Film: The Music Of Hans Zimmer". 

Na salę koncertową powrócił dopiero po 14 latach występując w Hammersmith Apollo w Londynie. Niedługo później odbyła się pierwsza w historii trasa koncertowa „Hans Zimmer on Tour", która swój przystanek miała także w Polsce. Teraz fani kompozytora ponownie mają szansę, aby wziąć udział w koncercie Hansa Zimmera. Ogłoszona została bowiem trasa "Hans Zimmer Live – Europe Tour 2022". 

Hans Zimmer TourHans Zimmer Tour instagram.com/hanszimmer

Hans Zimmer bardzo dba o swoją prywatność. O jego osobistym życiu wiadomo niewiele

Na próżno szukać informacji o prywatnym życiu kompozytora, gdyż niechętnie dzieli się on nim ze światem. Wiadomo jedynie, że Zimmer był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną Suzanne Zimmer doczekał się trójki dzieci, zaś z drugą małżonką Vicki Carolin ma jedno dziecko. Na swoim instagramowym profilu zdarza mu się udostępniać zdjęcia z dziećmi. 

 
Więcej o: