Bono i The Edge zagrali w kijowskim metrze. Muzyków U2 zaprosił prezydent Zełenski [WIDEO]

Bono i The Edge z U2 niespodziewanie pojawili się w niedzielę w kijowskim metrze. Na stacji Chreszczatyk zagrali koncert w hołdzie walczącej o wolność Ukrainie. Lider i gitarzysta słynnej irlandzkiej grupy wystąpili z Tarasem Topolią z ukraińskiego zespołu Antytila.

"Legendarni Bono i The Edge z U2 wsparli dziś Ukrainę, występując w metrze, które stało się symbolem nowego podziemnego życia Ukraińców szukających schronienia przed rosyjskimi rakietami" - napisał w niedzielę na Telegramie ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko.

Koncert U2 w Kijowie. Bono do Ukraińców: Modlimy się o pokój

Oprócz największych przebojów U2 takich jak "With or Without You", "Sunday Bloody Sunday" i "Pride (In the Name of Love)", muzycy zagrali cover "Stand by Me" Bena E. Kinga - ale zamiast "you" śpiewali "Ukraine". Na prowizorycznej scenie towarzyszył im Taras Topolia, wokalista ukraińskiego zespołu Antytila, który po wybuchu wojny wstąpił do wojsk obrony terytorialnej.

Taras TopolSheeran i ukraiński zespół nagrali razem utwór. "Jesteśmy teraz żołnierzami, nie było nam łatwo"

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Bono, zapowiadając piosenkę "Angel of Harlem", powiedział, że "nigdzie na świecie nie ma dziś miejsca", w którym on i The Edge "woleliby być bardziej niż we wspaniałym Kijowie" - zacytował "The Irish Times". - Ukraińcy, walczycie dziś nie tylko o waszą wolność, walczycie też dla wszystkich nas, którzy kochamy wolność - podkreślił lider U2. - Modlimy się o to, żebyście już wkrótce mogli cieszyć się pokojem - dodał.

Zobacz wideo 1991. Najważniejszy rok w historii muzyki? [Popkultura Extra]

Kijów. Muzyków U2 do Ukrainy zaprosił Wołodymyr Zełenski

Bono i The Edge wyjaśnili na Twitterze, że przyjechali do Kijowa na zaproszenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, po to, aby okazać solidarność z Ukraińcami.

To nie pierwszy raz, gdy U2 wspierają Ukrainę. Bono opublikował w marcu oświadczenie z wyrecytowanym przez siebie wierszem Tarasa Szewczenki. Później sam napisał wiersz inspirowany wydarzeniami w Ukrainie. Podczas dorocznego obiadu z okazji dnia św. Patryka w amerykańskim Kongresie odczytała go Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów. Więcej przeczytasz tutaj:

BonoBono zabrał głos w sprawie Ukrainy. Napisał wiersz: Teraz św. Patryk zowie się Zełenski

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: