Surrender - światowa i polska premiera wspomnień Bono już w tym roku

W listopadzie 2022 na całym świecie ukażą się wspomnienia Bono - legendarnego wokalisty i lidera irlandzkiego zespołu rockowego U2, muzyka i aktywisty. Książka "Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść" ukaże się 1 listopada nakładem wydawnictwa Alfred A. Knopf. Polskim wydawcą książki jest Wydawnictwo Agora, które zaplanowało premierę na 9 listopada. Jej tłumaczem jest Paweł Lipszyc. Oprócz wydania papierowego w twardej i miękkiej oprawie planowane są również ebook i audiobook.

1 listopada wspomnienia Bono ukażą się w Stanach Zjednoczonych oraz jednocześnie w 15 innych krajach, w tym w wydawnictwach Penguin Random House w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie.

Informację tę ogłosił we wtorek 10 maja Reagan Arthur, EVP i wydawca Knopf reprezentowany przez Jonny'ego Gellera z Curtis Brown Ltd. Książka "Surrender" zostanie wydana w twardej oprawie, w formie ebooka oraz w wersji audio przez Penguin Random House, w której narratorem będzie Bono.

Podtytuł Surrender, "40 piosenek, jedna opowieść" nawiązuje do 40 rozdziałów książki - każdy z nich nosi tytuł jednej z piosenek U2 i ilustruje go rysunek wykonany przez Bono. Dziś, 10 maja, na platformie cyfrowej U2 na całym świecie pojawiło się też animowane wideo zrealizowane na podstawie kilku z tych rysunków. Jego narratorem jest Bono. Wideo zawiera fragment rozdziału "Out of Control" z książki Surrender - Bono opowiada w nim o tym, jak 10 maja 1960 roku, w dniu swoich osiemnastych urodzin napisał piosenkę, która stała się pierwszym singlem U2. Link do animacji .

Zapowiedź publikacji - https://surrendermemoir.com/#

- Cała namiętność, jaką Bono wnosi do swojej muzyki i życia, przelewa też na stronę - mówi Arthur, redaktor Bono. - Siedem lat temu inny legendarny człowiek, zmarły redaktor wydawnictwa Knopf, Sonny Mehta nabył prawa do książki, bo wiedział, że Bono wpisuje się w tradycję irlandzkich opowiadaczy literackich. Na szczęście posiadamy notatki Sonny’ego, naniesione na wczesny szkic rękopisu. Nasze szczęście jest tym większe, że Bono ma do opowiedzenia nie tylko dramatyczną historię osobistą, ale jest też prawdziwie utalentowanym pisarzem. "Surrender" to szczery, intymny, obrazoburczy i doniosły, olśniewający pamiętnik niezwykłego życia.

- Kiedy zaczynałem pisać tę książkę, miałem nadzieję, że uda mi się szczegółowo nakreślić to, co wcześniej tylko szkicowałem w piosenkach. Ludzi, miejsca i możliwości mojego życia. "Kapitulacja" jest dla mnie słowem nabrzmiałym od znaczeń. Kiedy dorastałem w Irlandii w latach siedemdziesiątych z pięściami gotowymi do walki (w sensie muzycznym), poddanie się nie wchodziło w grę. To było słowo, które tylko zanotowałem, aby wrócić do niego, gdy zacznę zbierać myśli do książki. Nie ma mocniejszego nakazu niż nakaz kapitulacji. Zmagam się z nim do dziś: w zespole, w moim małżeństwie, w mojej wierze, w mojej działalności społecznej. Surrender to opowieść o nieustępliwości jednego z pielgrzymów... Z niezłą dawką zabawy po drodze - mówi Bono.

O Surrender

Surrender, napisana przez Bono wspomnieniowa książka, powstawała przez siedem lat. Swoim unikalnym głosem Bono opowiada w niej o dorastaniu w Dublinie i o tym, jak w wieku czternastu lat musiał się zmierzyć z nagłym odejściem matki.

Kariera Bono, jednej z ikon współczesnej kultury, jest obszernie udokumentowana. Jednak w Surrender Bono po raz pierwszy opowiada własnymi słowami o swoim niezwykłym życiu i ludziach, z którymi je dzielił. Wspomina, jak wkrótce po stracie matki poznał swoją przyszłą żonę oraz członków kapeli. Zabiera nas w niezwykłą podróż, która uczyniła z U2 jeden z najbardziej wpływowych zespołów rockowych świata. Bono opowiada też o dwudziestu latach działalności na rzecz walki z AIDS i ubóstwem. Z poczuciem humoru i głęboką autorefleksją rozlicza się z życiem, wiarą, rodziną i przyjaciółmi, którzy wspierali go, rywalizowali z nim i kształtowali.

O Bono

Bono, lider i wokalista U2, urodził się w Dublinie jako Paul David Hewitt. Edge’a, Larry’ego Mullena i Adama Claytona poznał w szkole, a w 1978 roku założyli U2. W 1980 roku wytwórnia Island Records wypuściła pierwszy album zespołu zatytułowany Boy. Od tamtej pory U2 wydał 14 albumów studyjnych, które sprzedano na świecie w nakładzie 157 milionów egzemplarzy. Pismo muzyczne Rolling Stone nazwało koncerty U2 "show, z którym nic nie może się równać". Trasa koncertowa 360 stopni (2009-2011) ustanowiła, niepobity dotąd rekord pod względem dochodów brutto. U2 otrzymało liczne nagrody, w tym 22 Grammy, nominację do Academy Award, Amnesty International Ambassador of Conscience Award oraz nagrodę BRIT za "Wybitny wkład w muzykę brytyjską". Po raz pierwszy wyróżniono w ten sposób nie-brytyjski zespół. W 2005 roku U2 wprowadzono do Rock n’Roll Hall of Fame.

Równolegle do występów w U2 Bono podejmował ważne inicjatywy jako aktywista i działacz społeczny. W 2000 roku stanął na czele kampanii Drop the Debt. Następnie, w ramach walki z HIV/AIDS oraz skrajnym ubóstwem, został współzałożycielem siostrzanych organizacji ONE i (RED)ONE. ONE zrzesza miliony ludzi pragnących walczyć ze skrajnym ubóstwem i chorobami, którym można zapobiec. W ramach ONE Bono lobbował u przywódców i prawodawców na całym świecie, pomagając wdrożyć takie programy jak U.S. PEPFAR AIDS, dzięki któremu na przestrzeni minionych 20 lat uratowano życie dziesiątków milionów ludzi. Program (RED) współpracuje z firmami na rzecz podniesienia świadomości publicznej na temat AIDS i zbiera datki na rzecz walki z tą chorobą. Dotychczas wygenerowano ponad 700 milionów dolarów dla Światowego Funduszu Zdrowia, aby walczyć i zapobiegać AIDS w Afryce. Od 2020 roku ONE i (RED) walczą też z COVID-19 i negatywnymi wpływami tej choroby na kraje rozwijające się.

W 2016 roku Bono stał się współzałożycielem The Rise Fund, funduszu o zasięgu światowym, inwestującego w przedsiębiorcze firmy, wywierające pozytywny wpływ społeczny i klimatyczny, działając wspólnie z Sustainable Development Goals.

Arthur, wydawca Bono, mówi: "Namiętność, jaką Bono wnosi to swej muzyki i życia, przelewa też na papier. Sonny Mehta kupił jego książkę, ponieważ Bono należy do tradycji wielkich irlandzkich opowiadaczy; Sonny wiedział też, że Bono ma do opowiedzenia dramatyczną historię. Bono jest utalentowanym pisarzem, który poświęcił ostatnie siedem lat na dokumentowanie swej niezwykłej podróży życiowej. Owocem jest fascynująca, bogato okraszona szczegółami opowieść o rodzinie, wierze, o życiu artysty, muzyka i działacza. Surrender będzie jedną z najbardziej ekscytujących książek w tym roku".

Za swoją muzykę i działalność Bono został uhonorowany licznymi nagrodami, w tym: Freedom of the City of Dublin (z U2), Medalem Honorowym Chile imienia Pablo Nerudy, Orderem Legii Honorowej Republiki Francuskiej. Honorowym tytułem szlacheckim Wielkiej Brytanii, Fulbright Association Prize za International Understanding oraz Tytułem Człowieka Roku Czasopisma TIME (razem z Billem i Melindą Gates). Bono mieszka w Dublinie z żoną Ali Hawson.

O Alfred A. Knopf i Penguin Random House

Alfred A. Knopf jest wydawnictwem należącym do Knopf Doubleday Publishing Group, która jest oddziałem Penguin Random

Więcej o: