"Surrender". Bono opowiada swoją historię. 1 listopada ukaże się autobiografia wokalisty U2

1 listopada światowej premiery doczeka się autobiografia Bono. Książka zatytułowana "Surrender" ukaże się tego samego dnia w 15 krajach na całym świecie. W Polsce autobiografię wyda Agora.

Choć życie i kariera Bono zostały szczegółowo opisane, w "Surrender" to Bono chwyta za pióro i po raz pierwszy spisuje swoje historie. W swoim stylu opowiada o dorastaniu w Dublinie, nagłej śmierci matki, gdy miał 14 lat, o wielkiej podróży z U2, o aktywizmie. Ze szczerością, autorefleksją i humorem Bono otwiera się, przybliżając swoją rodzinę, przyjaciół oraz wiarę, które podtrzymywały go na duchu, stawiały przed nim wyzwania i kształtowały go.

Zobacz wideo POPKultura, odc. 115

Bono napisał autobiografię. Premiera w listopadzie

"Surrender" opatrzono podtytułem "40 Songs, One Story". W ten sposób książka podzielona została na 40 rozdziałów, z których każdy nosi tytuł za jedną z piosenek U2. Na potrzeby wydawnictwa Bono przygotował także 40 oryginalnych rysunków. Jeden z nich został przekształcony w animację, którą dopełnia narracja gwiazdora. Wideo promuje nadchodzącą książkę i rozdział "Out of Control", w którym rockman opowiada o tym, jak powstał pierwszy singiel U2 wydany dokładnie 40 lat temu, w dniu 18. urodzin Bono, 10 maja 1978 roku.

 

– Całą pasję, jaką Bono wnosi do swojej muzyki i życia, przelewa również na strony książki – mówi Reagan Arthur, wydawca i redaktor "Surrender". – Siedem lat temu inna legenda, nieżyjący już redaktor Knopfa, Sonny Mehta, nabył prawa do tych wspomnień, ponieważ wiedział, że Bono wpisuje się w tradycję literackich irlandzkich opowiadaczy. Mieliśmy to szczęście, że znaleźliśmy notatki Sonny’ego z wczesnej wersji rękopisu. Jeszcze większym szczęściem jest to, że Bono nie tylko ma do opowiedzenia pełną dramaturgii osobistą historię, ale jest też naprawdę utalentowanym pisarzem. "Surrender" to szczery, intymny, nonszalancki i głęboki, olśniewający pamiętnik niezwykłego życia.

– Kiedy zacząłem pisać tę książkę, miałem nadzieję, że uda mi się szczegółowo nakreślić to, co wcześniej tylko szkicowałem w piosenkach – komentuje Bono. – Ludzi, miejsca i możliwości w moim życiu. Poddanie się (tytułowe "Surrender") to słowo, które ma dla mnie ogromne znaczenie. Dorastając w Irlandii w latach 70., pełen buntu, z uniesionymi pięściami (w sensie muzycznym), nie byłem za pan brat z tym słowem. Pojawiło się dopiero kiedy zacząłem zbierać myśli do książki. Wciąż zmagam się z tym najbardziej pokornym z poleceń. W zespole, małżeństwie, w mojej wierze, w byciu aktywistą. Poddanie się to opowieść o braku postępu u jednego z pielgrzymów… Z niezłą dawką dobrej zabawy.

Główny wokalista zespołu U2, Bono, urodził się jako Paul David Hewson w Dublinie. W szkole poznał The Edge’a, Larry’ego Mullena Jr. i Adama Claytona, z którymi w 1978 roku założył grupę U2. W 1980 roku kwartet wydał pierwszy album „Boy". Do tej pory U2 wydali czternaście studyjnych płyt, które sprzedały się w 157 milionach egzemplarzy na całym świecie. Rekordowa seria występów zespołu – "360° Tour (2009-2011)" – pozostaje najlepiej zarabiającą trasą koncertową wszech czasów. U2 zdobyło wiele nagród, w tym 22 statuetki Grammy – więcej niż jakikolwiek inny duet lub grupa. Irlandczycy otrzymali również nominację do Oscara i nagrodę Ambasadora Sumienia Amnesty International. W 2005 roku zespół U2 został wprowadzony do Rock & Roll Hall of Fame.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: