Znamy program trzeciej edycji warszawskiego festiwalu Ephemera. Tworzy go zespół Unsoundu

Ephemera to festiwal tworzony i produkowany przez zespół Unsound Festivalu. W tym roku warszawska impreza odbędzie się w dniach 16-19 czerwca. - Celem Ephemery jest łączenie różnych środowisk artystycznych Warszawy i nie tylko, poprzez eksperymentalną muzykę, performans i projekty interdyscyplinarne - tłumaczą twórcy festiwalu Gosia Płysa i Mat Schulz.

- Pierwsze dwie edycje Ephemery były pandemiczne, tegoroczne wydarzenie odbywa się w czasie wojny w Ukrainie. To wszystko oczywiście wpływa na kierunek, w jakim rozwija się festiwal, ale jest także przypomnieniem o kluczowej roli kultury jako miejscu reakcji i schronienia - mówią Płysa i Schulz. Wiemy już, kto wystąpi w stolicy podczas trzeciej edycji Ephemery.

Zobacz wideo POPKultura, odc. 115

Ephemera 2022. Poznaliśmy program festiwalu

W programie znalazł się koncert amerykańskiego duetu Matmos, który na swojej ostatniej płycie odwołuje się do twórczości polskiego kompozytora Bogusława Schaeffera. Na festiwalu pojawi się także Caterina Barbieri – włoska artystka zaprezentuje nowy materiał zatytułowany "Spirit Exit" - inspirowany tekstami Teresy z Ávili, Rosi Braidotti i Emily Dickinson. 

W Teatrze Studio odbędzie się premiera projektu brytyjskiego muzyka Lee Gamble’a. "Models" to odsłona produkowanej przez Ephemerę pracy poświęconej bezcielesnym głosom. Lee Gamble do współpracy zaprosił polskich twórców i twórczynie (Łukasza Wojtyskę, Pawła Sakowicza, Karolinę Kraczkowską i Jacqueline Sobiszewski). Ponadto, w programie znalazł się występ nowopowstałego polskiego trio Leggerezza, składającego się z Olgi Mysłowskiej (głos), Michała Pepola (skrzypce) oraz Patryka Zakrockiego (gitara preparowana), którzy przygotowali dźwiękowe interpretacje wybranych tekstów z "Wykładów amerykańskich" – poetycko-filozoficznego testamentu Italo Calvino. 

"Community of Grieving" Zosi Hołubowskiej i Julii Giertz to medytacja oraz esej inspirowany lamentacjami i nieszporami. Praca, będąca połączeniem muzyki i performansu, powstała w 2020 roku w ramach online’owej edycji Unsoundu, a niedawno cała ścieżka dźwiękowa została wydana nakładem Unsoundu. Teraz będziemy mieli okazję wziąć udział w koncercie w Warszawie. Kolejny punkt programu to poetycki performans Tarasa Gembika "O Ziemio utracona, zjaw się, chociażby w chorym śnie" połączony ze słuchowskiem Zoi Michailovej. Całość bazuje na ukraińskiej poezji oporu.

Czeka nas także wyjątkowy wieczór na podwórku Komuny/Warszawa przy ulicy Emilii Plater, a w jego trakcie: pierwszy w Polsce koncert kultowego zespołu Machine Girl, grającego mieszankę punka, rave’u, grindcore’u i industrialu, występ Ecko Bazza, który w swojej twórczości łączy południowo-afrykański hip-hop, grime i poezję oraz popowo-eksperymentalny duet z Ukrainy o nazwie Alien Body, tworzony przez Bohdana Konakova oraz wokalistę Aliana Core’a.

W tym roku Ephemera łączy siły ze wspaniałym cyklem muzycznych wydarzeń o nazwie "W brzask", organizowanych w Muzeum Rzeźby w Królikarni i rozpoczynających się równo ze wschodem słońca. W ramach wczesnoporannego koncertu wystąpią: harfistka Anna Pašić, ukraińska kompozytorka, wykonawczyni oraz artystka dźwiękowa Katarina Gryvul oraz dźwiękowo-performatywny projekt PRICE’A i Tobiasa Kocha. Brzask płynnie przejdzie w poranek, w trakcie którego czekają na nas jeszcze DJ-skie niespodzianki.

Mica Levi to jedna z najciekawszych postaci artystycznych na brytyjskiej scenie muzycznej, osoba znana ze ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak "Under The Skin", "Jackie" czy "Zola" oraz projektów muzycznych CURL, Good Sad Happy Bad czy Tirzah. Najnowszym materiałem Miki jest zbiór partytur pt. "*** (star star star)", opublikowanych w formacie PDF, które zostaną zinterpretowane przez queerowo–feministyczny kolektyw KEM z Warszawy.

Gorąca klubowa noc podczas Ephemery będzie miała miejsce na Jasnej 1. W programie: Croatian Amor z Danii, pochodzący z Dominikany Kelman Duran, tunezyjsko-francuska DJ-ka i producentka Azu Tiwaline, ukraińska artystka Jana Woodstock, Nazira z Kazachstanu oraz polskie DJ-ki i DJ-e: Monster i hermeneia oraz GWAN. 

Ponadto odbędzie się np. warsztat perfumiarski "Zapach Warszawy". Prowadząca Katarzyna Korytowska zabierze na spacer, w trakcie którego będzie można się głęboko wwąchiwać w naturalne i wytworzone przez człowieka źródła miejskiego zapachu. Opłata za warsztaty to jedynie koszt zakupu materiałów. Każda uczestniczka i każdy uczestnik stworzy własny flakonik perfum.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Ukraińskim partnerem jest Construction Festival z Dnipro, który zazwyczaj odbywał się w tym czasie co tegoroczna Ephemera.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: