Eurowizja 2022. Sam Ryder podniósł Wielką Brytanię z konkursowego dna

Na taki wynik Konkursu Piosenki Eurowizji Brytyjczycy czekali od ponad 20 lat. W ostatnich latach proponowane przez BBC piosenki lądowały w finałowej końcówce. Złą passę przerwał Sam Ryder, który podczas tegorocznego finału w Turynie zajął drugie miejsce z piosenką "Space Man". Co wiemy o długowłosym gwiazdorze TikToka?

Po poprzednich dwóch edycjach Eurowizji Brytyjczycy wracali z niej na tarczy, zajmując ostatnie miejsca (od 2003 roku zdarzyło im się to aż pięć razy). Odkąd 11 lat temu grupa Blue uplasowała się na 11. miejscu finału, reprezentantom Wielkiej Brytanii nie udało się wyjść poza drugą i trzecią dziesiątkę. Wyczekiwane nowe rozdanie w tym roku zapewnił Sam Ryder - jego "Space Man" dotarł do drugiego miejsca podium. 

Zobacz wideo Co zrobić, by wygrać Eurowizję? Analizujemy sympatie widzów na podstawie przykładów z zeszłych lat

Eurowizja 2022. Kim jest Sam Ryder, laureat drugiego miejsca?

W 2020 roku, podczas lockdownu, Sam Ryder zaczął udostępniać w sieci covery, które szybko przyciągnęły uwagę wielu internautów, w tym Eltona Johna. Kompilacje wykonań Rydera pokazywano w telewizji (m.in. w "The Ellen Show"), a do końca roku 2020 Ryder mógł się pochwalić dziesiątkami milionów odtworzeń. Rok później Sam Ryder został ukoronowany jako najpopularniejszy brytyjski artysta na TikToku. W tej chwili jego profil obserwuje ponad 12,5 mln osób.

W 2021 roku Ryder wydał EP-kę "The Sun's Gonna Rise" z pięcioma utworami, w tym "Whirlwind", który opisuje podróże Sama. Zanim muzyk zdecydował się na karierę solową, pisał i występował w zespołach - a przy tym mieszkał na Hawajach i prowadził wegańską kawiarnię. Jego pierwszy koncert w Londynie wyprzedał się w mniej niż 10 minut - prawie tak szybko, jak jego pierwsza pełna trasa po Wielkiej Brytanii. 

Kiedy Ryder został zaproszony do udziału w Eurowizji, zgodził się bez wahania - szczególnie że od lat jest fanem konkursu. Piosenka "Space Man", którą wokalista podbił serca eurowizyjnej publiczności, powstała w 15 minut. - To był niesamowity proces. Marzenie jest takie, że kiedy wchodzisz do studia, aby napisać piosenkę z innymi ludźmi, zrobisz to bez wysiłku - opowiada Ryder. - Nie będziesz się czuć zmęczony, bo ona po prostu do ciebie przyjdzie, a ty będziesz w odpowiednim miejscu i czasie, żeby ją złapać. Jeśli to dobra piosenka, to musisz jej po prostu zejść z drogi i pozwolić jej wypłynąć. I tak się właśnie stało tego dnia.

 

W głosowaniu widzów i jury Sam Ryder zdobył 466 punktów. Zwycięska okazała się ukraińska Kalush Orchestra, która wykonała utwór "Stefania" i zakończyła konkurs z wynikiem 631 punktów. Miejsce trzecie zajęła natomiast Chanel, reprezentantka Hiszpanii, z piosenką "SloMo", za którą przyznano jej łącznie 459 punktów.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: