Eurowizja 2022. Chanel rozpaliła scenę do czerwoności. "SloMo" najpierw miało trafić do J. Lo

Laureatką trzeciego miejsca podczas finału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie została Chanel Terrero, reprezentantka Hiszpanii. Chociaż "SloMo" to jej pierwszy singiel w karierze, na scenie ujawniły się lata pracy, które Chanel włożyła w estradowe obycie. Jej piosenkę przygotowała międzynarodowa ekipa, która początkowo chciała przekazać utwór w ręce Jennifer Lopez.

Hiszpania jest wśród krajów tzw. Wielkiej Piątki, co oznacza, że ma z góry zagwarantowane miejsce w finale Eurowizji. Doroczne preselekcje, czyli Benidorm Fest, zawsze budzą wśród widzów wiele emocji - nie inaczej było w tym roku, kiedy walka o pierwsze miejsce była naprawdę zacięta. Chanel z piosenką "SloMo" udało się wygrać przewagą zaledwie pięciu punktów nad Rigobertą Bandini z utworem "Ay Mama". Co wiemy o młodej wokalistce i tancerce, która w Turynie dotarła do trzeciego miejsca?

Zobacz wideo Polacy od lat bez eurowizyjnego sukcesu. Jest na niego recepta? [Popkultura]

Eurowizja 2022. Chanel: Płynie we mnie latynoska krew, która zawsze będzie mną kierować

Chanel Terrero urodziła się w Hawanie w 1991 roku. Od 4. roku życia mieszkała w rodzicami w Hiszpanii. Jako dziecko rozpoczęła naukę roku baletu klasycznego, jazzu, gimnastyki artystycznej i śpiewu. Początki jej kariery na estradzie miały miejsce w teatrze muzycznym, kiedy miała 16 lat. Występowała w m.in. w musicalach: "Król Lew", "Mamma Mía!", "Flashdance", "Bodyguard", "Hamilton Fever" i "NINE". Do tego Terrero tańczyła z Shakirą na gali EMA w 2010 roku. W telewizji można ją było zobaczyć w wielu hiszpańskich serialach, takich jak "Águila Roja" (RTVE), "Wake Up" (RTVE), "Gym Tony", "El Continental" (RTVE), "Cupido" (RTVE), "El Secreto de Puente Viejo", "El Inmortal". Pojawiła się również na dużym ekranie – zagrała rolę w filmie Agustí Villarongiego "El Rey de la Habana".

- Myślę, że dla nas, wykonawców, każda praca, którą dostajemy, czyni nas silniejszymi i bezpieczniejszymi na scenie. Robiąc serial telewizyjny, czuję się komfortowo z kamerami, widzę, jak działają, i widzę ludzi pracujących za kamerami. W tej przestrzeni jest mi dobrze. Potem na scenie, dzięki pracy w musicalach, czuję się komfortowo z dźwiękiem. Całe to doświadczenie jest bardzo pomocne - powiedziała Terrero w rozmowie z oficjalnym portalem Konkursu Piosenki Eurowizji.

- Urodziłam się na Kubie, latynoskie klimaty mam we krwi, więc oczywiście jest to część mnie. Ale "SloMo" to moja pierwsza piosenka - myślę, że mam jeszcze wiele do przekazania, ale i muszę poznać siebie jako artystkę - mówi Terrero. - Zawsze grałam, odgrywałam jakąś rolę i byłam inną osobą. W "Mamma Mia" miałam jedną rolę, w "Królu Lwie" inną, ale teraz czas być sobą. Muszę się wiele nauczyć i poeksperymentować. Ale krew latynoska jest we mnie, wiec myślę, że zawsze będzie wpływać na każdy kierunek, który obiorę.

Za sukcesem "SloMo" stoi sztab profesjonalistów: Keith Harris (amerykański producent, laureat dwóch nagród Grammy, znany m.in. ze współpracy z Black Eyed Peas, Mariah Carey i Christiną Aguilerą), hiszpański kompozytor Leroy Sánchez, brazylijski wokalista Ibere Fortes, kanadyjska autorka Maggie Szabos i znany holenderski DJ - Arjen Thonen. Za równie imponującą choreografię Chanel odpowiedzialny jest Kyle Hanagami, autor układów tanecznych m.in. dla Jennifer Lopez, Ariany Grande czy Britney Spears. Po napisaniu "SloMo" piosenkę przesłano właśnie do J.Lo, ale artystka nie odpowiedziała. Tym samym numer trafił do Chanel i zdał eurowizyjny test. 

 

W głosowaniu widzów i jury Chanel zdobyła 459 punktów. Miejsce drugie zajął Sam Ryder, reprezentant Wielkiej Brytanii, z piosenką "Space Man", za którą przyznano mu łącznie 466 punktów. Zwycięska okazała się ukraińska Kalush Orchestra, która wykonała utwór "Stefania" i zakończyła konkurs z wynikiem 631 punktów. 

Eurowizja 2022 - Ukraina Eurowizja 2022. Ukraina nie musiała wygrać, żeby odnieść zwycięstwo

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: