Eurowizja 2022. Kalush Orchestra pokazała teledysk do zwycięskiej "Stefanii". Klip kręcono m.in. w Buczy i Irpieniu

Tuż po wygranej w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji ukraiński zespół Kalush Orchestra udostępnił oficjalny teledysk do piosenki "Stefania". Możemy w nim zobaczyć ujęcia ze zniszczonych miast sąsiadujących z Kijowem: Buczy, Irpienia, Borodzianki i Hostomelu.

Kalush Orchestra wykonuje fuzję hip-hopu z elementami ukraińskiego folku. Liderem formacji jest raper Ołeh Psiuk. Dołączyli do niego multiinstrumentaliści Tymofij Muzyczuk, Witałij Dużyk oraz DJ MS Kyłymmen. Zespół powstał na kilka miesięcy przed Konkursem Piosenki Eurowizji. Jeszcze w marcu, trzy tygodnie po wybuchu wojny w Ukrainie, członkowie grupy walczyli na froncie. Aby zapewnić sobie możliwość udziału w konkursie, przesłali organizatorom nagranie z występem. Ostatecznie udało im się przyjechać do Turynu, z którego wyjeżdżają z główną nagrodą. 

Zobacz wideo Mieszkańcy Irpienia wracają do zniszczonych i obrabowanych domów

Eurowizja 2022. Poruszający teledysk do piosenki "Stefania", z którą Kalush Orchestra wygrała konkurs

Pierwotnie Ukrainę na Eurowizji miała reprezentować Alina Pash, wybrana w krajowych preselekcjach.  Wyszło jednak na jaw, że jej menadżer sfałszował dokumenty, które zapewniały, że wokalistka nie przekroczyła granicy ukraińsko-rosyjskiej. Po ujawnieniu tych informacji Pash została zdyskwalifikowana, a jej miejsce zajęła właśnie Kalush Orchestra. 

Muzycy przed występem konkursowym ćwiczyli w Kijowie. Zdaniem zespołu utwór "Stefania" stał się już nieoficjalnym hymnem ludzi walczących w obronie Ukrainy. Piosenka powstała jeszcze przed wybuchem wojny. - Była dedykowana mojej matce. Po rozpoczęciu konfliktu ludzie widzą w tekście drugie dno. Tytułowa Stefania przestała być tylko moją matką, ale także Ukrainą. Utwór zaczął nieść ze sobą wiele pozytywnych wartości dla wszystkich Ukraińców. Mamy nadzieję, że wielu Europejczyków także zrozumie ten przekaz - mówi Psiuk. 

 

Opublikowany w niedzielę teledysk zamyka plansza, na której czytamy:

Ten klip został nakręcony w Buczy, Irpieniu, Borodziance i Hostomelu, miastach pod Kijowem, które ucierpiały w okropnościach rosyjskiej okupacji. Dedykujemy go dzielnym Ukraińcom, matkom chroniącym swoje dzieci, wszystkim, którzy oddali życie za naszą wolność. Każdemu mężczyźnie, każdej kobiecie, każdemu niewinnemu dziecku. Wojna w Ukrainie ma wiele twarzy, ale to twarze naszych matek utrzymują nasze serca przy życiu w najciemniejszych czasach. Stańcie z Ukrainą!

Eurowizja 2022. Apel o ratunek dla Mariupola ze sceny

W sobotni wieczór, podczas wielkiego finału Eurowizji, Ołeh Psiuk wezwał wielomilionową publiczność do zwrócenia uwagi na wydarzenia w Mariupolu. - Proszę, uratujcie Ukrainę, Mariupol. Uratujcie Azowstal natychmiast - powiedział raper tuż po wykonaniu "Stefanii".

Sytuacja w Mariupolu pozostaje katastrofalna. Według wstępnych szacunków w mieście mogło zginąć ponad 20 tys. mieszkańców. Dane te mogą być jednak mocno niedoszacowane.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: