Eurowizja 2022. Anulowali wyniki głosowania sześciu państw, w tym Polski. Są oskarżenia o zmowę

Jeszcze w trakcie sobotniego finału Europejska Unia Nadawców (EBU) wydała oświadczenie, w którym poinformowała o niepokojącym wzorze. Skończyło się na anulowaniu głosów sześciu krajów z drugiego półfinału. Wśród tych państw znalazła się Polska.

EBU w oświadczeniu stwierdza, że "w wynikach sześciu krajów zidentyfikowano pewne nieregularne wzorce głosowania". Zaznaczyła również, że bardzo poważnie traktuje wszelkie podejrzane próby manipulowania głosowaniem podczas Konkursu Piosenki Eurowizji i zgodnie z z Oficjalnymi Instrukcjami Głosowania ma prawo usunąć takie głosy, niezależnie od tego, czy mogą wpłynąć na wyniki i/lub wynik głosowania.

Eurowizja 2022 - wygrywa Kalush Orchestra z Ukrainy Eurowizja 2022. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ komentuje wygraną Ukrainy. Chyba pomyliła imprezy

Eurowizja 2022. Są oskarżenia o zmowę, na razie odpowiedziały cztery kraje

Głosy Azerbejdżanu, Czarnogóry, Gruzji, Polski, Rumunii i San Marino z drugiego półfinału, w którym śpiewał m.in. Krystian Ochaman, zastąpiono uśrednionym wynikiem opartym na głosowaniach z poprzednich lat.

Zobacz wideo Co zrobić, by wygrać Eurowizję? Analizujemy sympatie widzów na podstawie przykładów z zeszłych lat

W związku z oświadczeniem EBU, w poniedziałek rano skierowaliśmy do TVP, które odpowiada za organizację Eurowizji w Polsce, prośbę o komentarz, z uwzględnieniem odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy polskie jury podczas wszystkich głosowań dokonało wyboru zgodnie z regulaminem, czy przyznaje, że doszło do nieprawidłowości?
  2. Jeśli doszło do nieprawidłowości, jaki miały charakter? Czy i w jaki sposób wpłynęły na wyniki głosowania? W oświadczeniu czytamy, że EBU "ma prawo usunąć takie głosy zgodnie z Oficjalnymi Instrukcjami Głosowania, niezależnie od tego, czy takie głosy mogą wpłynąć na wyniki i/lub wynik głosowania". Czy w tym przypadku jest o tym mowa?
  3. Czy EBU kontaktowało się bezpośrednio w tej sprawie z TVP lub jury i doprecyzowało zarzuty? Czy w związku z tym zostaną wyciągnięte jakieś konsekwencje, zmiany dotyczące wyników głosowania podczas tego konkursu lub zmiany na okoliczność kolejnych konkursów?

Do momentu publikacji tego artykułu rzecznik prasowy TVP nie udzielił odpowiedzi. Zapoznaliśmy się jednak z sugestiami, że mogło dojść do zmowy jury w wymienionych sześciu państwach. Takie oskarżenia wysuwa serwis Eurovoix, powołując się na przedstawicieli flamandzkiego nadawcy VRT (Belgia). Jak informuje serwis Eurowizja.org, dzień po finale konkursu nadawcy z czterech krajów oskarżonych o złamanie zasad, opublikowali oświadczenia w sprawie kontrowersyjnego głosowania. "Gruzini już trzy godziny po zakończeniu finału zapowiedzieli wyjaśnienie incydentu. Jednocześnie oznajmili, że jurorzy z Gruzji przyznali w finale najwyższą notę Ukrainie (6 punktów w zastępczych wynikach)" - czytamy na stronie. Rumuni z kolei mają zapewniać, że  głosowanie odbyło się według regulaminu Eurowizji, w tym w obecności notariusza. 

Więcej informacji o Eurowizji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Eurowizja 2022 - wygrywa Kalush Orchestra z Ukrainy Eurowizja 2022. Włoska policja potwierdza: prorosyjscy hakerzy próbowali atakować systemy

Na stronie Centrum Informacji TVP znajduje się tylko informacja na temat rekordowej oglądalności sobotniego finału.

Jeden znaczek może uratować życie tysiącom ludzi walczących o pokojową przyszłość Ukrainy i całej Europy. Licytuj razem z nami

Więcej o: