Kalush Orchestra śpiewa o niej w "Stefanii". Matka Ołeha Psiuka skomentowała występ

Kalush Orchestra wygrał Eurowizję 2022 utworem "Stefania". Lider zespołu Ołeh Psiuk mówił, że do napisania piosenki zainspirowała go matka. Stefania Psiuk w rozmowie z mediami pochwaliła syna, że zaryzykował dyskwalifikację w konkursie, by mówić o sytuacji w Ukrainie.

Podczas sobotniego finału Psiuk krzyczał ze sceny:

Proszę, pomóżcie Ukrainie, Mariupolowi. Pomóżcie teraz Azowstalowi.

Mariupol to miasto we wschodniej części Ukrainy, w obwodzie donieckim, które od lutego tego roku odczuło bardzo mocno skutki rosyjskiej agresji. "Dziś Mariupol jest jak jeden wielki grób. Zginęło już 20 000 osób. Ponad 10 000 może umrzeć z powodu chorób, braku wody, żywności i lekarstw" - czytamy w oświadczeniu Rady Miasta Mariupola. Azowstal to zakłady metalurgiczne, na których terenie Rosjanie uwięzili Ukraińców, trwa tam ostrzał. 

Więcej o wojnie w Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Matka lidera Kalush Orchestra jest dumna z syna. "Wykonał swoje zadanie"

Stefania Psiuk, która mieszka w Kałuszu w obwodzie iwano-frankowskim, powiedziała mediom, że jest dumna z syna. - Od razu napisałam do niego wiadomość, że jest dobrym człowiekiem, bo tak powiedział, niezależnie od tego, czy został zdyskwalifikowany, czy nie. Wykonał swoje zadanie, zrobił to, co musiał zrobić dla ludzi - powiedziała w jednym z wywiadów.

 

Tuż po wygranej w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji ukraiński zespół Kalush Orchestra udostępnił oficjalny teledysk do piosenki "Stefania". Możemy w nim zobaczyć ujęcia ze zniszczonych miast sąsiadujących z Kijowem: Buczy, Irpienia, Borodzianki i Hostomelu.

 

Na początku myślała, że napisał piosenkę o swojej dziewczynie

Kobieta, która pracuje jako sprzedawczyni w sklepie, stała się teraz rozpoznawalna nie tylko w swojej miejscowości. Na początku zresztą, gdy przeczytała w jednym z komentarzy, że ktoś szuka Stefanii, była przekonana, że pomylił imiona i musi chodzić o Sashę, dziewczynę syna.

Psiuk tłumaczył jednak, że napisał utwór do tekstu z myślą o swojej matce, by podziękować jej, na jakiego człowieka dzięki niej wyrósł. Wojna w Ukrainie nadała nowy sens "Stefanii", czyniąc z niej piosenkę bardziej uniwersalną.

Zobacz wideo Takiego konfliktu na planie "POPkultury" jeszcze nie było. Bo jak tu wybrać: Rammstein czy Kendrick Lamar?

W wywiadzie udzielonym po wygranej Kalush Orchestra w Eurowizji, Stefania Psiuk przyznała, że słucha piosenek syna, choć początkowo nie była zachwycona jego zainteresowaniem rapem i hip hopem ze względu na ubiór. 

- Kiedy Ołeh zaczął pisać ten rap i chodzić w takich spodniach, byłam w szoku. Powiedziałam, że tak ubierają się bezdomni. Małe to, chude, a spodnie są o 10 rozmiarów większe - wspomina matka lidera ukraińskiej grupy w rozmowie z TSN. Mówi, że jednak pogodziła się już, że syn "nie został poważnym informatykiem, a wszedł w niepoważny show-biznes".

Jeden znaczek może uratować życie tysiącom ludzi walczących o pokojową przyszłość Ukrainy i całej Europy. Licytuj razem z nami

Więcej o: