Program Trzeci Polskiego Radia wrócił w kwietniu br. do nadawania listy przebojów. Lista Przebojów Trójki prowadzona przez Łukasza Ciechańskiego i Tomasza Miarę emitowana jest co piątek w godz. 19-22. Do tej pory, aby wziąć udział w głosowaniu do nowej Listy, słuchacze wysyłali płatne SMS-y (1,23 zł) na numer 71335, a w treści wpisywali numer piosenki.
Po starcie programu Wirtualne Media zapytały Polskie Radio, co by się stało w przypadku, gdyby głosów słuchaczy było na tyle mało, że nie dałoby się z tego ułożyć notowania. "W każdym notowaniu trzy utwory, które otrzymają najniższą liczbę głosów, zostają zastąpione trzema nowymi propozycjami. Jeżeli w notowaniu znajdzie się więcej utworów, na które nie oddano głosów, wtedy pozostaną one bez zmian" - czytamy w odpowiedzi. Publiczny nadawca podkreślił wtedy, że jest za wcześnie, aby "stwierdzić, czy taka sytuacja w ogóle będzie miała miejsce".
Po blisko dwóch miesiącach od pierwszego odnowionego wydania Lista Przebojów Trójki zmieniła zasady głosowania - obecnie przypominają te z czasów, gdy Listę Przebojów Programu 3 prowadził Marek Niedźwiecki. Słuchacze nie wysyłają już SMS-ów. Teraz mogą zarejestrować się na stronie lpt.polskieradio.pl. i tam - lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej - wybrać pięć spośród 33 utworów.
W regularnie LPT jest zapis, że "w przypadku awarii portalu lpt.polskieradio.pl albo algorytmu zliczającego głosy w prowadzonym głosowaniu na Listę, zwycięzcę wskazuje specjalnie do tego powołana przez Organizatora Komisja nadzorująca głosowanie".
Internauci komentujący post, w którym Trójka informuje o nowym sposobie głosowania, spekulują, że zmiana wynika ze zbyt małej liczby SMS-ów wysyłanych na kolejne notowania. "Niesamowite, wymyślone i ogrywane jako świeżynka jest dokładnie to samo, co z powodzeniem funkcjonowało do maja 2020 r. [do czasu odejścia Marka Niedźwieckiego i afery z piosenką Kazika - red.] - napisał pan Piotr.
Wirtualne Media zwracają uwagę, że przywrócony właśnie system głosowania "był mocno krytykowany przez szefostwo anteny - jako nieszczelny i podatny na manipulacje". Portal zwrócił się do Polskiego Radia z pytaniem, skąd ta zmiana, ale nie dostał odpowiedzi.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>