Zespół Scorpions zmienił tekst utworu "Wind of Change". "Nie wypada romantyzować Rosji"

Klaus Meine - wokalista znanego na całym świecie zespołu Scorpions, zmienił tekst swojej najbardziej znanej piosenki. Wprowadzone zmiany są spowodowane trwającą wojną w Ukrainie. Jak sam stwierdził, nie chciał tą piosenką "romantyzować Rosji". Fani w Polsce mieli już okazję zaśpiewać piosenkę razem z zespołem w Krakowie.

Piosenka "Wind of Change" jest jednym z najpopularniejszych utworów grupy Scorpions. Po ponad dwudziestu latach doczekała się zmian w tekście. Twórca utworu Klaus Meine skomentował, że nie wyobraża sobie śpiewać piosenki tak, jak do tej pory. - Po prostu nie wypada romantyzować Rosji tekstami: "Podążam za rzeką Moskwą / Do Parku Gorkiego... /Niech twoja bałałajka zaśpiewa" - skomentował artysta.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Muzyka ku pokrzepieniu serc. Mężczyzna zagrał na skrzypcach dla skoszarowanych Ukraińców

Scorpions. "Wind of Change" - jaka jest nowa wersja utworu?

Nowa wersja utworu doczekała się już swojej premiery. Podczas koncertu w Las Vegas, który rozpoczął międzynarodową trasę zespołu, fani Scorpionsów po raz pierwszy usłyszeli nowy "Wind of Change".

W nowej odsłonie utworu słyszymy:

Teraz posłuchaj mojego sercaMówi Ukraina Czekam na zmianę wiatru

- przekazał w rozmowie z dziennikiem "Die Zeit" wokalista zespołu. Polscy fani także mieli sposobność, aby usłyszeć nowy "Wind of Change". Podczas swojego występu w Krakowie 28 maja zespół wraz z publicznością zaśpiewał nową wersję utworu.

 

"Wind of Change" - historia utworu 

Ta flagowa piosenka zespołu Scorpions została wydana w grudniu 1990 roku - rok po upadku muru berlińskiego, natomiast jej tekst został napisany we wrześniu 1989 roku, zaraz po występie zespołu na festiwalu Music Peace w Moskwie. Jest ona kojarzona przede wszystkim z epoką zmian - zarówno społecznych, jak i gospodarczych w byłym Związku Radzieckim.

W 10. rocznicę upadku muru w 1999 roku zespół wykonał tę piosenkę przy Bramie Brandenburskiej, natomiast w 2005 roku została wybrana przez widzów niemieckiej telewizji ZDF piosenką XX wieku.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjne Ambasador Ukrainy w Niemczech zbojkotował koncert w Berlinie

Więcej o: