Yeah Yeah Yeahs znowu w akcji! Po dziewięciu latach zespół wyda płytę "Cool It Down"

Yeah Yeah Yeahs oficjalnie powracają po dziewięciu latach z premierowym materiałem! W środę Karen O, Nick Zinner i Brian Chase ogłosili, że ich piąty album studyjny, "Cool It Down", ukaże się 30 września nakładem Secretly Canadian. Zespół zaprezentował pierwszy singiel - "Spitting Off The Edge Of The World" z gościnnym udziałem Perfume Geniusa.

"Cool It Down" jest już dostępny w przedsprzedaży. Ten ośmioutworowy album to mistrzowska mieszanka wszystkich najpiękniejszych smaków zespołu, który w ciągu intensywnej działalności w latach 2000 - 2013 zasłynął niesłychaną wręcz różnorodnością, zaskakując słuchaczy kilkoma istotnymi woltami stylistycznymi. Nowy materiał według zapowiedzi ma dostarczyć fanom zespołu wielu wzruszeń i z pewnością stanie się punktem zwrotnym w ich historii.

Zobacz wideo POPKultura, odc. 118

Yeah Yeah Yeahs wracają z przytupem. Nowy teledysk zachwyca

Oto co na temat powrotu Yeah Yeah Yeahs ma do powiedzenia podekscytowana Karen O:

Wszystkim, którzy czekali, naszym drogim fanom, dziękujemy. Znów jesteśmy w fazie "fever to tell", a pisanie nowych piosenek wiązało się ze sporą dawką dreszczy, łez i euforii, które łagodzą ból i pozwalają ujawnić prawdę. Nie muszę Wam mówić, jak wiele przeszliśmy w ciągu ostatnich dziewięciu lat od czasu ostatniej płyty, bo Wy też przez to przechodziliście, a my Was kochamy, widzimy Was i mamy nadzieję, że czujecie to, co my. Nie uciekamy od tych uczuć ani nie wycofujemy się z tego, co nas wszystkich ostatnio ogarnia. Więc tak, nie spieszyliśmy się, ale teraz z radością informujemy, że nowa muzyka jest gotowa i niemal samoistnie z nas wypływa.

- Płyta nosi tytuł 'Cool It Down', który został zaczerpnięty z mniej znanej piosenki Velvet Underground - dodaje Karen O. - Powiedziałam Alex Prager, której zdjęcie zdobi okładkę naszej płyty, że ten obrazek podsumowuje to, jak ja, Karen, czuję się egzystencjalnie w tych czasach! Ale zawsze jest coś więcej do opowiedzenia. Tak oto zaczyna się nasza nowa historia, przedstawiamy wam z pochylonymi głowami i pięściami w górze "Spitting Off the Edge of the World" z udziałem Perfume Genius.

Zespół udostępnił pierwszy singiel, którego premiera radiowa odbyła się na antenie Sirius XMU - wyprodukowany przez Dave'a Sitka utwór "Spitting Off the Edge of the World" z gościnnym udziałem Perfume Genius. Przejmująca i podniosła piosenka, której najważniejszy element z pewnością stanowią natychmiast rozpoznawalne głosy Karen O i Perfume Geniusa oraz tekst będący refleksją nad stanem środowiska i potrzebą szczerości w kwestii szkód, jakie wyrządzamy Ziemi. Karen wyjaśnia: "Widzę młode pokolenia, które stoją na krawędzi przepaści, stawiając czoła temu zagrożeniu z gniewem i buntem. Jest w tym nadzieja, która pobudza do działania".

Perfume Genius występuje również w teledysku, gdzie wciela się w rolę anioła zemsty pod postacią kierowcy limuzyny u boku Karen O, która sama siebie określa jako "desert rebel queen". Reżyserem klipu jest wieloletni współpracownik YYYs, Cody Critcheloe (aka Ssion), który zaprojektował ikoniczną oprawę graficzną "Fever To Tell", a także wyreżyserował niesamowity teledysk Perfume Geniusa "Queen".

Karen O podzieliła się kilkoma uwagami na temat teledysku:

To wymarzona współpraca z jednym z naszych ulubionych artystów XXI wieku, Codym Critcheloe, który stworzył oprawę graficzną naszej pierwszej płyty w 2003 roku, a przez ostatnią dekadę tworzył wizjonerskie teledyski. Nadszedł czas na ponowną współpracę, a sesja zdjęciowa w Kansas City była jak sen - taki sen, jak po zjedzeniu czegoś naprawdę tłustego tuż przed snem; dziwaczny, poetycki i intensywny. Perfume Genius był niewiarygodnie łaskawy, tarzając się w zimnym błocie jako mój pilot i kradnąc scenę za sceną swoim surrealistycznym urokiem. Zaufaliśmy Cody'emu bezgranicznie, a on przerósł nasze oczekiwania i dał nam nasz "November Rain". Duch YYYs żyje i ma się dobrze dzięki oczom Cody'ego. Niestandardowa limuzyna Yeahsów była w dużej mierze jego dziełem, napędzanym miłością.
 

"Cool It Down" zespołu Yeah Yeah Yeahs ukaże się 30 września. Tracklista prezentuje się następująco:

  1. Spitting Off the Edge of the World (feat. Perfume Genius)
  2. Lovebomb
  3. Wolf
  4. Fleez
  5. Burning
  6. Blacktop
  7. Different Today
  8. Mars

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: